המצב בכלל לא בטוח

האם דנקנר יצליח למכור את כלל ביטוח ב-70 יום?

לפני שנתיים נמנע נוחי דנקנר מלמכור את כלל ביטוח במחיר ששיקף לה שווי של כמעט 2 מיליארד דולר. כעת הוא יהיה מרוצה אם יצליח למכור אותה לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר. האם אחרי שלוש שנים של משאים ומתנים יצליח למכור אותה בתוך 70 הימים שקצב לו בית המשפט? כתבה ראשונה בסדרה

אסא ששון

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, קבע שלשום כי לאי.די.בי פיתוח ולבעל השליטה בה, נוחי דנקנר, מוקצבים 70 יום כדי למכור 50% מאחזקתם בכלל ביטוח; אי.די.בי פיתוח מחזיקה בכלל ביטוח 54.97%. תמורת המכירה אמורה לשמש חלק מהתשלום לנושי החברה שלהם החברה חייבת כ-8 מיליארד שקל.

דנקנר והמשקיע הארגנטיני אדוארדו אלשטיין הודיעו כי ביכולתם להביא משקיע חיצוני שירכוש את כלל ביטוח לפי שווי של 4 מיליארד שקל, לפחות. טווח המכירה אמור להיות לפי שווי שבין 4 מיליארד שקל ל-4.5 מיליארד שקל. שווי השוק של כלל ביטוח מסתכם כיום ב-3.5 מיליארד שקל.

נוחי דנקנר ומנכ"ל אי.די.בי חיים גבריאלי בבית המשפטצילום: טל שחר

כתבות נוספות ב-TheMarker:

אחרי 17 שנה - בעלי המניות של DSPG הראו לאלי איילון את הדלת

מסתמן רוב בוועדת הרפואה הציבורית להחזרת השר"פ

אין זו הפעם הראשונה שבה כלל ביטוח מוצאת עצמה מועמדת למכירה. עוד במארס 2007 חיפש דנקנר קונים לחברה; המחיר המבוקש היה 2 מיליארד דולר, ושווי השוק של החברה היה כ-1.3 מיליארד דולר - פער של כ-50%. עם המתעניינים נמנה גם מוטי זיסר.

בתגובה לפניית TheMarker אמר אז זיסר: "חברות ביטוח ככלל מעניינות אותנו בקבוצה, בעיקר בשל יכולותינו להפעיל אותן בשווקים מתעוררים שבהם אנו פועלים. כלל ביטוח היא אחת החברות שבחנו". ימים ספורים לאחר מכן פירסם העיתון "גלובס" כי טאו תשואות, הנמצאת בשליטת אילן בן דב, נמצאת במו"מ על רכישת כלל ביטוח, והשווי המבוקש נשאר 2 מיליארד דולר; שתי העסקות לא יצאו לפועל. בכל אופן, כיום זיסר ובן דב אינם רוכשים פוטנציאליים, שכן כל אחד מהם חייב לנושים מאות מיליוני שקלים, והם נמצאים בשלבים שונים של הסדרי חוב.

משך הזמן הקצר ותג המחיר שהוצמד לחברה יוצרים למוכרים מצב מאתגר. "חודשיים זה לא מספיק זמן לסגור עסקה", מסביר אלון גלזר סמנכ"ל מחקר בלידר שוקי הון. "זה מספיק זמן למו"מ, אבל רוכש שירצה לבצע בדיקת נאותות לחברה, יזדקק לזמן נוסף, וזאת בלי שהבאנו בחשבון את הבדיקות והאישורים הרגולטורים שצריך לקבל מי שרוכש שליטה בחברת ביטוח".

עם זאת, גלזר רואה בחיוב את מהלך המכירה המהיר שאליו נכנסה כלל ביטוח: "מהלך כזה צריך לעשות טוב לחברה. כלל ביטוח היתה צריכה להימכר בכל מקרה ‏(בעקבות ועדת הריכוזיות וההפרדה בין נכסים ריאליים לנכסים פיננסיים - א"ש‏) זה טוב לכלל, שהמכירה תהיה מהירה. זה דווקא צריך להיטיב עם מחיר המניה".

בתחילת 2013, עם פרסום התוצאות הכספיות של חברות הביטוח ל-2012, התברר כי כלל ביטוח ירדה מהמקום השני לשלישי ברשימת חברות הביטוח בהיקף הפרמיות והרווחיות, ולא רק מבחינת שווי השוק שלה - זה קרה עוד קודם לכן. מי שכבשה את המקום השני היתה חברת הביטוח הראל, הנמצאת בשליטת יאיר המבורגר.

מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהן, שנכנס לתפקידו לפני ארבעה חודשים, החל בתהליך של רה־ארגון אגרסיבי בחברה. כהן נפרד מכ-200 עובדים, ובהם יותר מ-13 מנהלים בכירים שאת מקומם תפסו כמה ממנהלי חברת הביטוח מגדל שחזרו לעבוד עם כהן. כהן גם נפרד מפעילויות מפסידות, כמו כלל פיננסים על כל שלוחותיה ‏(טיטניום, קרנות נאמנות וניהול התיקים‏), מכר את כלל מימון שהעניקה אשראי לטווח הקצר, ונפרד מחברות הביטוח גארד וברודגייט ‏(פעילויות ביטוח בחו"ל‏).

כל שנותר לכהן עתה הוא להכניס את החברה להליך של עבודה. ואולם, הדיבורים על המכירה יוצרים שוב רעשים במערכת, על אף שבכלל קיוו כי אלה כבר מאחוריהם. גם בחינת המועמדים הפוטנציאליים לרכישת החברה מעלה רשימה קטנה. מכירת 50% מהאחזקה של אי.די.בי פיתוח בכלל ביטוח - כלומר, מכירת כ-27% מהחברה דורשת הוצאה כספית של כמיליארד שקל - יותר מכ-700 מיליון שקל במזומן. אם נוסיף לכך את מסקנות ועדת הריכוזיות המחייבות הפרדה בין נכסים פיננסיים לנכסים ריאליים, ככל הנראה, הרוכש יהיה מחו"ל.

שוק הביטוח הישראלי צמח מאוד בשנים האחרונות. בכינוס של חברות הביטוח הישראליות שהתקיים לפני כחודש במלון הילטון בתל אביב, נכחה כל צמרת מנהלי חברות הביטוח העולמית - מעין הבעת אמון בשוק הביטוח המקומי. לכן, לא מן הנמנע כי נראה שוב את קרן פרמירה חוזרת להתעניין בכלל ביטוח.

סוגיית השווי

ההתחייבות של דנקנר ואלשטיין לכך שביכולתם למכור את חלקם בחברה לפי שווי של 4 מיליארד שקל, לפחות, לעומת שווי השוק של 3.5 מיליארד שקל, מעלה תהיות על מידת היתכנות המחיר. בהתייחסה לשווי של כלל ביטוח, אמרה אנליסטית בתחום הביטוח: "מבחינת השווי, זרקו כל מיני מספרים, כולל מחיר של עד 4.5 מיליארד שקל. אמנם אין זה מחיר שמנותק מהמציאות, אבל מי שיקנה במחיר כזה, קשה לי לראות איך הוא ירוויח".

עם זאת, הוסיפה האנליסטית: "מחד גיסא, כלל ביטוח פועלת בסביבה מאוד תחרותית, מאוד רגולטורית, וישנם כמה צעדים רגולטוריים עתידיים שעדיין לא ברור מתי ייכנסו לתוקפם, כמו החלת תקנות סולבנסי 2 ‏(אופן ניהול הסיכונים‏) ויישום 2 IFRS שישנה את הדו"חות. מאידך גיסא, לחברה יש מערכת משומנת בביטוח האלמנטרי, ובאופן כללי הם טובים יותר מהמתחרים בענף".

בהתייחסו למצבה של כלל ביטוח, הוסיף גלזר: "כלל ביטוח היא אחת החברות היותר אטרקטיביות כיום בשוק. החברה מימשה את רוב אחזקותיה הבעייתיות בחו"ל. צריך לזכור שפיננסים זה עסק לוקאלי. היה קשה מאוד לקנות את כלל ביטוח עם גארד ‏(שנמכרה‏) ועם ברודגייט ‏(שנמכרה‏) וטיטניום ‏(שנמכרה‏) ההחלטות של שי טלמון ‏(המנכ"ל הקודם‏) ואיזי כהן ‏(המנכ"ל הנוכחי‏) שלא להיות שם, זו החלטה נכונה.

"יש כיום שינוי דרמטי בכל הנוגע לחיסכון ארוך טווח. ההחלטה של המפקח על הביטוח, עודד שריג, לא למכור ביטוחי מנהלים עם הבטחת קיצבה, הביאה לכך שהגידול שנרשם בביטוחי חיים, מתחיל להיעצר. כלל אינה נשענת רק על ביטוחי חיים - יש לה גם רגל אלמנטרית חזקה, גם פנסיה וגם ביטוחי בריאות. בפיזור שלה, בדומה לפיזור של הראל, יש פיזור סיכונים טוב יותר מאשר בחברות שממוקדות רק בחיסכון ארוך טווח ‏(כמו מגדל, א”ש‏).

“אנחנו נכנסים לחברה שנמצאת בסוף צעדי ההתייעלות. כהן ניצל את כניסתו לתפקיד לפני כארבעה חודשים - חתך פעילויות מפסידות, התמקד בפעילות הביטוח וצימצם את כוח האדם, והוא לא הולך לשום מקום, ככל הנראה”. גלזר העניק לכלל ביטוח מחיר של 80 שקל למניה לעומת מחיר של 62 שקל אתמול במסחר בבורסה.

מחר: על ניתוח פעילויות כלל ביטוח

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker