ת"א נסגרה בירידות בהובלת מדד הביטוח שאיבד 1.4%

מחזור המסחר הסתכם 1.21 מיליארד שקל ■ מלאנוקס נפלה בעוד 3.6% ■ גזית גלוב השילה 2.8% ■ טבע סגרה עם ירידה של 1%

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר בתל אביב נסגר היום בירידות קלות לאחר החלטת חברת המדדים האירופאית MSCI לא לצרף את ישראל למדד האירופי .מחזור המסחר ממשיך להיות נמוך והסתכם ב-1.2 מיליארד שקל  

השוק הסולידי הממשלתי, שרשם אתמול מימושים כבדים, המשיך להעסיק את הסוחרים גם היום. מדד ת"א 25, שאיבד אתמול 0.7%  נסגר כמעט ללא שינוי עם ירידה של 0.03% ברמת 1227.86 הנקודות; מדד ת"א 100, שירד אף הוא אתמול ב-0.7%, סגר את היום בירידה  של 0.2% ברמת 1102.09 הנקודות. מדד הבנקים השיל   0.8% מערכו; מדד הנדל"ן השיל 1%  ומדד הביטוח הוביל את הירידות כשהפחית 1.4% מערכו. הגופים המוסדיים המשיכו לעדכן את אחזקותיהם במניות לפי עדכון המדדים שיתרחש ב-16 ביוני.

בגזרת מדדי האג"ח הקונצרני תל בונד 20 ירד ב 0.27% מדד תל בונד 40 השיל 0.2% מערכו ומדד תל בונד 60 ירד ב-0.23%.

המשקיעים ממשיכים לעקוב אחרי המסחר באיגרות החוב הממשלתיות ארוכות הטווח. איגרת חוב שקלית ל-10 שנים מסוג שחר שירדה אתמול ב-0.58% והתשואה בה עלתה ל-3.89% תיקנה היום  מעלה ב 0.06% והתשואה בה יירדה ל 3.88%. איגרת חוב צמודה גליל לתקופה זהה שירדה אתמול  ב-0.56% והתשואה עליה עלתה ל-1.61% סימה בירידה של  0.14% והתשואה בה עלתה ל 1.63%.

בעקבות אי צירופה של ישראל למדד MSCI אירופה אמר יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון כי "הצרות של הבורסה בתל אביב לא נגמרות. לא חלפו להם מספר ימים מהודעת המחיקה מהמסחר של מלאנוקס והאור שבקצה המנהרה, שהיה אמור להזרים לשוק המקומי השקעות זרות בהיקפים ניכרים, כבה. הבוקר מתברר סופית כי הבורסה בתל אביב לא תחובר לבלון החמצן החיוני".

עוד הוסיף כי "על הנהלת הבורסה להתעשת במהרה ולא לשקוע במרה שחורה. עליה לייצר ולהביא לידיעת הציבור תוכנית עבודה מקיפה וארוכת טווח לשיקומה של הבורסה התל אביבית. תירוצים כמו 'אכלו לי, שתו לי', שבחלקם יש יותר מגרעין של אמת, לא פותרת את הנהלת הבורסה מאחריותה: למנוע את התפוגגותה של בורסת תל אביב והפיכתה לפחות ופחות רלוונטית לציבורי משקיעים רבים. בשבוע הבא תתחיל הבורסה ליישם את יום המסחר הארוך ובנתונים הקיימים יהיו יותר שעות מסחר להעביר פחות הוראות מסחר, רגע לפני חודשי הקיץ שגם ככה דלילי מסחר". 

אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות " ההחלטה זו היא מקל נוסף בגלגל שמניע את הבורסה בתל אביב. חלק מהשיקולים שהובילו את המשקיעים שלא הביעו עניין בישראל היא האווירה הקשה כנגד המגזר העסקי בישראל. רק חברה אחת נרשמה למסחר בבורסה בתל אביב בשנה וחצי האחרונות, אף משקיע רציונאלי לא ישקיע בשוק שבו מספר החברות בבורסה קטן כמעט מדי יום והמחזורים יורדים בהתמדה.חוסר העניין שהביעו משקיעים באירופה בהשקעה בשוק המניות המקומי נובע בין השאר מגל החקיקה האגרסיבי כנגד המגזר העסקי בישראל. מלכתחילה, המשקיעים בעולם מסתכלים על ישראל כמדינה בעלת סיכונים גיאופוליטיים ובנוסף הם לא רוצים להשקיע במדינה שמחוקקת חוקים כנגד המגזר העסקי. למשקיעים הזרים יש אופציות טובות להשקעה ברחבי העולם כמו ארה"ב.

לשיטת פלטו "אי צירוף ישראל רק מנציח את התייבשות הבורסה, ויתרום ככל הנראה לירידה במחזורי המסחר וייתכן שאף יגביר את מחיקת החברות שלא ימצאו משקיעים חדשים.

גיל הוד, מנכ"ל פריקו השקעות הוסיף כי "פרסום ההודעה מהווה מכה קשה לאפשרות להחייאת הבורסה באמצעות כסף של משקיעים זרים. המצב מנציח את תהליך התייבשותה של הבורסה בתל אביב. החלטה הזו מצטרפת למגמה של המשקיעים המוסדיים להמשיך ולהסית כספים להשקעה בחו"ל, בזמן שמשקיעים זרים לא באים להשקיע בישראל, וכך נוצר וואקום שאיש לא ממלא. תהליך ההאטה שחווה כלכלת ישראל לא תורם לאטרקטיביות הבורסה ואין ספק שיידרשו צעדים נועזים, הן מצד הנהלת הבורסה והן מצד רגולטורים נוספים כמו רשות ניירות ערך, להחייאת הבורסה".

הוד חזר על זעקתם של המשקיעים הפרטיים להוריד את המיסוי: "צריך לשקול את הורדת המיסוי על דיווידנדים ורווחי הון בבורסה, לאחר שלא מכבר הועלה המס על רווחי הון מ-20% ל-25% גם בימים של גירעון בתקציב המדינה. כמו גם  להקל ברישום ודיווח של חברות מסוג מסוים, שמשמעותה עידוד חברות בינוניות וקטנות להירשם למסחר בבורסה בתל אביב. הנהלת הבורסה צריכה לפתוח מסלול רישום מהיר להנפקה של חברות מחקר ופיתוח".

מניות במרכז

מניית מלאנוקס נפלה ב3.6% על רקע ההודעה כי היא מתעדת להימחק מהמסחר בתל אביב בשל רצון המוסדיים כי אייל ולדמן לא יכהן כמנכ"ל החברה וכיו"ר הדירקטוריון.

גלוב אקספלוריישן, שהחלה בקידוח השבוע ויצאה לגיוס היום, נפלה ב-23%.

גזית גלוב, שערכה אתמול מכרז מוסדי לגיוס 250 מיליון שקל, השילה  מערכה 2.8% לפני פתיחת מעטפות המכרז. אתמול סיימה מניית החברה בירידה של יותר מ-3% וסגרה את הארביטרז' אותה רצתה החברה להעניק למוסדיים במכרז.

מניית פלואוסנס מדיקלסגרה את המסחר עם זינוק של ב-26% על רקע המיזוג המשולש שיגרום למחיקת המניה מהמסחר.

מניית טבע נסחרת על רקע שערוריית החלפת התרופות בצרפת, שם דווח אתמול על חשד לשני מקרי מוות נוספים שנגרמו כתוצאה מהתקלה החמורה בבקרת האיכות. הפרשה מרכזת תשומת לב ציבורית רבה בצרפת ועלולה לסבך אותה בתביעות ענק.המניה ירדה ב 1%

ניירות הערך של קונצרן אי.די.ביהמשיכו להיסחר על רקע החלטת השופט אורנשטיין שהכריח את נוחי דנקנר למכור את כלל ביטוח בתוך חודשיים.

ניירות הערך של גילת לוויניםנסחרו על רקע זכייתה בהזמנת המשך ממשרד התקשורת הקולומביאני לאספקת שירותי קישוריות לאינטרנט בפס רחב שמוערך ב-6.75 מיליון דולר.

בגזרת איגרות החוב הקונצרניות, אג"ח פטרוכימיים ייסחרו על רקע החלטת חברת הדירוג מדרוג להוריד את דירוג הסדרות ב-2 עד 6 דרגות, עקב החשש כי החברה לא תעמוד בהתחייבויותיה ב-2014. "הורדת הדירוג משקפת את מצב הנזילות החלש של פטרוכימיים ואת הערכתנו לעלייה בהסתברות לכשל פירעון", נימקה מידרוג את החלטתה.

ניירות הערך של חברת חבס ייסחרו על רקע המלצת נציגות המחזיקים להצביע בעד גלגל ההצלה של אספן. ההצבעה תיערך ביום חמישי בשעה 12:00 בצהריים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםמדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker