מחזיקי אג"ח סקיילקס מתנגדים לתנאי הארכת חוזה הזכיינות עם סמסונג

הנושים דורשים לבטל את התנאי לפיו החלפת שליטה תבטל את חוזה הזכיינות ■ סקיילקס: "זו דרישה מנדטורית המקובלת בהסכמים מסוג זה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

תנאי הארכת חוזה הזכיינות של סאני עם סמסונג העולמית מדאיגים את מחזיקי איגרות החוב של סקיילקס. בעוד חודש אמורה להתכנס אסיפת בעלי המניות של סקיילקס כדי לאשר ארבעה תנאים חדשים שנוספו להסכם. התנאי העיקרי שמטריד את מחזיקי איגרות החוב הינו זה שקובע כי במקרה של שינוי שליטה בחברה, במישרין או בעקיפין, יבוטל מיידית הסכם הזכיינות. מאחר שסאני, בעלת השליטה בסקיילקס, מתנהלת עם הערת "עסק חי", סעיף זה רלוונטי למקרה שבעל השליטה בחברה, אילן בן דב, ייאבד את השליטה לטובת מחזיקי איגרות החוב הנושים.

הדיווח על התיקונים בתנאי הסכם עוררו תמיהה מצד מחזיקי אגרות החוב, אך לטענת חברות סקיילקס וסאני, "זו דרישה מנדטורית של חברת סמסונג, שהינה סעיף מקובל בהסכמים מסוג זה בכל העולם". עוה"ד יצחק אבירם ושחר בן מאיר המייצגים את המחזיקים טוענים כי "מדובר בגלולת רעל המיועדת לפגיעה עתידית בנושי החברה ובאפשרות שלהם לפעול כנגד בעל השליטה". לטענתם, "הגורם היחידי הנהנה מתניית שימור השליטה, זו לא סמסונג ולא החברה, אלא בעל השליטה בן דב אישית. המחזיקים אף חוששים שבן דב דאג שסמסונג תדרוש סעיף זה כדי לאפשר לו בדרך העקלקלה להכניס את גלולת הרעל להסכם הזיכיון".

אילן בן דבצילום: עופר וקנין

לאור חשש המחזיקים, אבירם ובן מאיר פנו במכתב לנאמני איגרות החוב והורו להם לפנות לחברה ולקבל ממנה את כל הגרסאות של הסכמי הזיכיון ולרבות הטיוטות שלהן, ולבחון האם נכללה בהם או נדרשה במסגרתם תניית שינוי שליטה, כדי לוודא כי דיווח החברה מדויק. עוד דרשו לדעת למה דווקא כעת סמסונג מעלה דרישה להכללת התניית שינוי שליטה והאם היתה אפשרות להאריך את החוזה ללא תניית שינוי השליטה.

מקורב לחברה הסביר כי "סמסונג עושה סדר בהסכמים שלה מול המפיצים בכל העולם, לא רק מול סקיילקס. כפי שניתן לראות ישנן מספר תניות שאינן מיטיבות עם החברה. בניגוד ל-15 השנים האחרונות, סמסונג לא מעניקה יותר בלעדיות אלא אך ורק אם החברה תעמוד ביעדים שנקבעו מראש. כחלק מהמדיניות העולמית שלה אין כזה דבר להחליף שליטה. סמסונג אף החליטה כי היא תהיה אחראית באופן בלעדי על פעולות השיווק וקידום המכירות בישראל והתאמת המוצרים לשוק הישראלי.

בניגוד לעמדת החברה, שואלים אבירם ובן מאיר "אם זהו סעיף מקובל בהסכמים מסוג זה, מדוע לא הופיע עד כה ורק כעת יש צורך בתיקון ההסכם כדי להכליל אותו". עוד הם תוהים "מדוע סמסונג לא דרשה אותו באופן מנדטורי ולא עמדה על ההכללה שלו קודם לכן".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום