אדרי-אל לא עומדת בתשלום החוב; בעלי האג"ח: "נפרק את החברה"

אדרי-אל מסרה כי בכוונת בעל השליטה גבי אדרי להעמיד לחברה הלוואה של מיליון שקל לצורך ביצוע תשלום חלקי נוסף לאג"ח - אולם עדיין חסרים לה כ-14 מיליון שקל נוספים ■ מחזיקי האג"ח יתכנסו ביום ד' להצבעה על העמדה לפירעון מיידי של החוב

ערן אזרן
ערן אזרן

חברת הנדל"ן אדרי-אל הגיעה לחדלות פירעון חלקית, לאחר שקופתה התרוקנה ולא הצליחה לעמוד בתשלום הקרן למחזיקי האג"ח. החברה, שחייבת כ-340 מיליון שקל לבעלי האג"ח ונושאת הערת "עסק חי" בדו"חותיה, מסרה כי תפרע את תשלום הריבית למחזיקי האג"ח מסדרה א' בסך 1.9 מיליון שקל, אולם תפרע באופן חלקי בלבד את תשלום הקרן.

אדרי-אל, שאיגרות החוב שלה נושאות דירוג נמוך מאוד של CC עם אופק "שלילי", מסרה כי בכוונתה לפרוע רק 2 מיליון שקל מתשלום קרן של כ-17 מיליון שקל, באמצעות מקורות פנימיים, וכי בעל השליטה גבי אדרי מתכוון להעמיד לחברה מיליון שקל כהלוואות בעלים, הכפופה לאישור הדירקטוריון, לשם פירעון חלק נוסף מהקרן. לחברה אין מקורות נוספים לפירעון יתרת התשלום.

על רקע הפירעון החלקי של האג"ח, שמאבדות כ-2% במסחר ועולות לתשואה של 15%, הנאמן של מחזיקי איגרות החוב - משמרת חברה לשירותי נאמנות – ונציג המחזיקים עו"ד עופר גזית, הודיעו על זימון אסיפה של מחזיקי האג"ח ביום רביעי הקרוב. בכוונת הנאמן והנציגות לנקוט באמצעים משפטיים כנגד החברה, ולהעמיד לפירעון מיידי את החוב – 45 מיליון שקל בסך הכול.

גבי אדרי
גבי אדריצילום: סיון פרג'

מקורבים לנציגות אדרי-אל אמרו אתמול כי יהיו מוכנים לשקול מתווה להסדר חוב, אך בעל השליטה טרם הציג מתווה אפשרי. המקורבים ציינו כי ישקלו הסדר במידה ותעלה האופציה על שולחן הדיונים, אולם אם לא יהיה הסדר - לא יהיה מנוס אלא לקחת את החברה לפירוק ולהשתלט על נכסיה. לבעלי האג"ח מסדרה א' אין שעבוד קבוע או בטוחות לחוב.

בינתיים, טבעת הנושים מתהדקת סביב צוואר החברה. לבקשת עו"ד מנחם פרנקל, בית המשפט הוציא לפני כעשרה ימים צו עיקול זמני על תנאי במעמד צד אחד, בשל חוב לכאורה של 1.3 מיליון שקל לפרנקל. צו העיקול ניתן על שני נכסים מרכזיים של אדרי-אל – קניון קריית שמונה ושטחי מסחר בקניון דיזינגוף סנטר. הצו מונע מאדרי-אל לבצע פעולות בנכסים, פרט לתשלום המשכנתא בגין הנכסים.

בעיותיה של אדרי-אל, שמנייתה צנחה ב-65% במהלך 5 השנים האחרונות, החלו לאחר שתזרים המזומנים של מפעילות הנדל"ן קטן, בעוד היא עמדה בפני עומס בהתחייבויותיה השוטפות. נכון לסוף הרבעון הראשון, בקופת החברה היו כמיליון שקל (מזומנים ונכסים פיננסים שונים). אולם, החברה נדרשת לפרוע את תשלומי הקרן והריבית לסדרה א', ובחודש הבא עליה לפרוע חובות כ-20 מיליון שקל לבעלי אג"ח מסדרה ב' ולבנקים.

מה שאמורה הייתה לייצר תזרים מזומנים מספיק לפירעון חובותיה הנוכחיים של אדרי-אל היא עסקה שנרקמה למכירת שטחי המסחר בדיזינגוף סנטר ובקריית שמונה לידי קרן הנדל"ן ריט 1. ואולם, העסקה לבסוף בוטלה לאחר שלא הוסרו השעבודים על הכנסים על ידי הנאמן של מחזיקי האג"ח מסדרה ב', שהנכסים משמשים כבטוחה עבורם.

כתוצאה מביטול העסקה, חברת הדירוג S&P מעלות נאלצה להפחית את דירוגה של אדרי-אל והתריעו על חדלות פירעון. במעלות צפו כי אדרי-אל תתקשה משמעותית לפרוע את חלויות האג"ח שלה ביוני, והעריכו שקיימת סבירות גבוהה לכך. "בחינת המקורות והשימושים של החברה מביאה אותנו למסקנה כי ללא מימוש נכסי הליבה ובנוסף השגת מקורות כספיים ודאיים נוספים, היא תתקשה בפירעון חלויות האג"ח כבר ב-2013", נכתב.

מאדרי-אל נמסר: "על פי שטר הנאמנות לחברה ארכה של 45 יום על מנת לעמוד בהתחייבותה לשלם את תשלום הקרן הקבוע להיום במלואו. החברה הודיעה היום שתעביר סך כולל של 5 מיליון שקל, מתוכם מיליון שקל כהלוואה לחברה מבעל השליטה. לחברה היכולת לעמוד בהתחייבות לתשלום בתוך תקופת 45 הימים שיש לה והיא ובעל השליטה עושים מאמצים רבים לעמוד בהתחייבויות בתקופה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker