9 שאלות שעולות מהחלטת אורנשטיין

החלטת השופט שמשמעותה שדנקנר מונה למפרק אי.די.בי מעלה שאלות מטרידות

איתן אבריאל

השורה התחתונה בהחלטה של השופט איתן אורנשטיין בדיון על עתידה של קבוצת אי.די.בי היא זו: נוחי דנקנר, בעל השליטה הנוכחי, הוא זה שמונה לתפקיד המפרק של אי.די.בי - ובאופן ספציפי עליו להתחיל עם מכירה של חברת כלל ביטוח. מדוע דווקא כלל ביטוח? כי זו החברה התפעולית היחידה שנמצאת ישירות מתחת לאי.די.בי פיתוח, כך שהמכירה של החברה תאפשר, אולי, עמידה בתשלומי הריבית והקרן במהלך השנה הקרובה. ואולם, החלטת השופט מעלה שורה של שאלות מטרידות.

1. חברת כלל ביטוח נמצאת 'על המדף' מזה תקופה ארוכה, ונוהלו מספר משאים ומתנים לגבי מכירתה. דנקנר לא מכר אותה מרות שידע היטב שמצבה הפיננסי של הפירמידה בעייתי. אם כך, מדוע דווקא דנקנר הוא זה שקיבל את תפקיד המפרק של הפירמידה והמוכר של כלל ביטוח?

2. דנקנר מינה בסוף השבוע שעבר לתפקיד של יו"ר כלל ביטוח, בדיוק אותה חברה שאותה הוא אמור לייפות ולהכין למכירה, את ידידו האישי דני נווה. נווה התפרנס מכספי כלל ביטוח מאז עזב את הפוליטיקה לפני 7 שנים, ונכשל בהשקעותיו ובניהול שלהן (בינתיים. תמיד ייתכן אקזיט מפתיע בקרן שלו). האם זה היה המהלך הניהולי ששיכנע את השופט אורנשטיין שדנקנר הוא האיש המתאים למכור את כלל ביטוח? ובאותו עניין: מה יעלה בגורלו של נווה ברגע שהחברה תועבר לידי הקונה, ואיזה מצנח פרישה הוא יקבל?

נוחי דנקנר ומנכ"ל אי.די.בי חיים גבריאלי בבית המשפטצילום: טל שחר

3. בית המשפט נתן לדנקנר פחות משלושה חודשים למכור את החברה. עכשיו ברור לכל קונה פוטנציאלי שיש מוכר לחוץ, והמחיר יהיה נמוך בהתאם. מי ישלם את מחיר הרשלנות הזו? נכון: הציבור, כי תמורת המכירה מיועדת לתשלום החובות של אי.די.בי פיתוח לבעלי איגרות החוב. השופט ציין שדנקנר אמר שיש לו הצעת מחיר לפי שווי של 4.5 מיליארד שקל, אך אם החברה תשיג מחיר נמוך יותר - אולי גם המכירה הזו לא תספיק כדי לחלץ אותה מחדלות פירעון. לעומת זאת, תוכנית ההבראה של בעלי איגרות החוב היתה מונעת את כל הלחץ הזה, דוחה את המכירה, מארגנת מחדש את החובות, וככל הנראה משיגה מחיר טוב הרבה יותר עבור כלל ביטוח.

4. במשך חודשי הארכה שקיבל נוחי דנקנר, כל צבא המנהלים, היועצים, עורכי הדין, הפרסומאים, המאכערים ומנהלי האסטרטגיה שלו ימשיכו לחגוג על הכספים של אי.די.בי. אלה הם כמובן כספים של הפנסיות של הציבור, שאותם הם אמורים לקבל במסגרת הסדר החוב. השופט אורנשטיין הרי ראה את המחזה ההזוי של מאות היועצים שניסו ביום חמישי להיכנס לאולם שלו. האם הוא אינו מבין שהציבור הוא זה שמשלם את החשבונות שלהם?

5. הסיפורים, ההצעות והמתווים של דנקנר ואלשטיין נמשכים כבר למעלה מחצי שנה. עתה הם יימשכו עוד 3-2 חודשים, ואין דרך להבטיח שהם לא יימשכו גם לאחר מכן.  השופט אורנשטיין אמנם הראה שהוא רוצה לשלוט בלוח הזמנים, אבל אפשר להמר כבר עכשיו שגם בסוף ההארכה הזו יוגשו בקשות להארכות נוספות ויוצגו עוד רעיונות ועוד משקיעים-מושיעים. כיצד השופט מתכנן לוודא שלאחר הארכה הנוכחית לא יגיעו עוד דחיות?

6. בכל תסריט אפשרי סביר, אפילו אם כלל ביטוח תימכר במסגרת פרק הזמן הקצוב, הסדר החוב שייפסק בסופו של דבר צפוי לכלול תספורת של מאות מיליוני שקלים (או אפילו מיליארדים) מכספי הציבור. אם לא באי.די.בי פיתוח, אז באי.די.בי אחזקות שמעליה, שאין חולק שהיא חדלת פירעון. במקביל, דנקנר עדיין נמצא בהסתברות גבוהה לפשיטת רגל אישית בשל חובותיו בחברות הפרטיות, גנדן וטומהוק. לפיכך, הוא עדיין מנהל שלא יפעל לטובת האינטרסים של החברה אלא עבור האינטרס של עצמו. מדוע העובדות הללו הזו אינן מניעות את אורנשטיין לקרוא לפיקוח על שוק ההון באוצר להיכנס לתמונה, ולמנות מנהל נאמן על הנעשה בחברה ועל מכירת אי.די.בי?

7. ההחלטה של השופט אורנשטיין מתחברת לדיון היום בוועדת הכספים של הכנסת על חוק הריכוזיות. שם, חברי הכנסת חוששים שהחוק ייאלץ מכירה כפויה של חברות ביטוח - ושלא יימצא להם קונה. אורנשטיין לא מסכים עמם: עובדה שהוא דורש מדנקנר לבצע את הפרדת ה"ריאלי-פיננסי" שלו תוך חודשיים. האם השרים יאיר לפיד ונפתלי בנט, ונציגיהם בוועדת הכספים, מבינים שאין בעיה למכור חברת ביטוח גם בתוך שנתיים - במקום 6 השנים הנקובות בטיוטת החוק הנוכחית?

8. למי נוחי דנקנר ימכור עתה את כלל ביטוח, ועוד בטווח של חודשיים? המגעים שהיו לו עד כה למכירת כלל ביטוח היו עם קרנות זרות, בדיוק גופים מהסוג של קרן יורק שאותה דנקנר ניסה בחודשים האחרונים לתאר ולמתג כ"טורפנית". כשהוא יציג, מן הסתם בלילה שלפני פקיעת המועד האחרון, "מתווה" למכירת כלל ביטוח לקרן השקעות זרה - באילו מונחים מעולם החי והצומח הוא יתאר אותה?

9. השופט אורנשטיין, לכל אורך הדיונים, אמר דברים הרומזים שהוא מודע לבעייתיות של עמדת הבנקים, שנתנו אשראי לאי.די.בי וגם אשראי אישי לנוחי דנקנר - ולעובדה שמניות אי.די.בי משועבדות להם. מדוע הוא לא שאל אותם מה תוכניותיהם, והאם ומתי הם מתכננים לחלט מדנקנר את המניות? זו שאלה מהותית, כי אם הם יעשו זאת מחר בבוקר, למשל, אזי הם אלה שיהפכו לבעלים של אי.די.בי, הם אלה שיופקדו על מכירת כלל ביטוח והם אלה שינהלו את המגעים להסדר החוב מול מחזיקי איגרות החוב.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות