12 שעות לפני שהשופט מכריע בגורל אי.די.בי: דנקנר ואלשטיין מציגים שורת צעדים במטרה לשמור על שליטתם

במידה שהסכמים אלה - שאמורים לאפשר לדנקנר חצי שנה לפעולה - יצליחו, זה ישאיר אותו לכל הפחות בשליטה משותפת ■ נציגות אי.די.בי פיתוח: "הצעה לא רצינית שמטרתה למשוך זמן"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים32

הערב, קצת יותר מ- 12 שעות לפני ששופט בית המשפט המחוזי בת"א, איתן אורנשטיין, יקריא את החלטתו לגבי גורל קבוצת אי.די.בי שחברות המטה שלה אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח סוחבות על גבן חובות של כ-8 מיליארד שקל לבעלי האג"ח והבנקים. נוחי דנקנר, בעל השליטה הנוכחי בקבוצה, יחד עם המשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין, (שעדיין לא ברור האם יש לו את הכסף לבצע את ההשקעה ומי המשקיעים שעומדים מאחוריו) הגישו - בניסיון נואש נוסף של דנקנר לשמור על השליטה - שורת הסכמים ואבני דרך שאם יצליחו, עשויים להשאיר את אותו לפחות בשליטה משותפת.

ראשית, לפי בקשת נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, אלשטיין הסכים להפקיד בחשבון נאמנות ייעודי לטובת בעלי האג"ח 75 מיליון דולר שהוא מתעתד להשקיע באי.די.בי אחזקות במסגרת הצעת ההסדר שלו ושל דנקנר. מסכום זה יופקדו לנאמנות 25 מיליון דולר תוך 14 יום עם סיום ניסוח מתווה ההסדר ויתר 50 מיליון הדולר יופקדו תוך 60 יום עם הגשתו של ההסדר לבית המשפט.

בנוסף, חתמו דנקנר,אלשטיין ואי.די.בי פיתוח על הסכם לחיזוק אפשרי של ההון של אי.די.בי פיתוח, המתייחס לגיוס הון ממשקיעים חיצוניים לחברה של כ- 1.2 מיליארד שקל, וכן למכירת כלל ביטוח הנמצאת על המדף. ההסכם כולל 3 נקודות קריטיות על פני ציר הזמן - שאם דנקנר לא יעמוד בהם, יאבד את השליטה באי.די.בי פיתוח.

המבחן הראשון הוא ה-31 בדצמבר 2013, שעד אליו אי.די.בי פיתוח תצטרך לגייס הון של 400 מיליון שקל או לחלופין להביא משקיע חיצוני ולא את כור לצורך מכירת כלל ביטוח בלפחות 4 מיליארד שקל, כשבמהלך ספטמבר-דצמבר 2013 דנקנר ואלשטיין יפקידו כל אחד בנאמנות 65 מיליון שקל לצורך עמידה ביעד זה - שבמידה שלא יתבצע 130 מיליון השקל האלה יומרו להון.

במידה שאי.די.בי פיתוח לא תעמוד במשימה הראשונה עד סוף דצמבר 2013, חלק ניכר מהחוב שלה לבעלי האג"ח, העומד כיום על כ-4 מיליארד שקל, יומר לעד 75% מהון מניותיה בכפוף להערכת השווי שתתבצע לחברה, כשבעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות יקבלו כ-12.5% נוספים מהחברה ובעלי המניות הנוכחיים ישארו עם 12.5% הנותרים.

מתווה זה יוצע גם לבנקים המממנים של אי.די.בי פיתוח בכ-1.9 מיליארד שקל, שבינתיים מנסים לגבש הסדר חוב משלהם אשר יכלול פריסה ולא מחיקה תמורת פיצוי במניות ואופציות להעלאת ריבית.

נוחי דנקנר ואדוארדו אלשטיין בבית המשפטצילום: עופר וקנין

זאת, בזמן שפרופ' אמיר ברנע ואייל גבאי קבעו בחוות דעת כי אם עד אוקטובר לא יהיה הסכם חתום למכירת לפחות חצי מכלל ביטוח, אי.די.בי פיתוח עלולה שלא לעמוד בהתחייבויותיה כבר ברבעון השני של 2014.

אם אי.די.בי פיתוח תצלח את המכשול הראשון, תחנת התשלום הבאה תהיה ב-30 ביוני 2014, כשאם אז לא יוזרמו סכומים נוספים של מאות מיליוני שקלים - השליטה באי.די.בי פיתוח תעבור גם כן לבעלי החוב, אולם הם יקבלו שיעור נמוך של מניות שיהיה מעל 50%.

ותחנה אחרונה של התחשבנות נקבעה ל-31 באוגוסט 2014. אם אי.די.בי פיתוח תצליח עד דצמבר 2013 למכור לפחות חצי מכלל ביטוח, תחנת ההתחשבנות הראשונה תוזז ל-15 במאי 2014 .

בכל מקרה, אם אי.די.בי פיתוח תצליח לגייס את כל ה-1.2 מיליארד שקל ממשקיעים חיצוניים לא יהיה צורך במכירת כלל ביטוח. אם היא תצליח לגייס 800 מיליון שקל, תיאלץ למכור מחצית מכלל ביטוח, ואם תגייס רק 400 מיליון שקל, תצטרך למכור את כל החברה. במידה שהמכירה תתבצע לפי שווי הגבוה מ-4 מיליארד שקל, העודף שיוותר יקוזז בעד 200 מיליון שקל על חשבון גיוס הון חיצוני.

במסגרת ההצעה של אלשטיין ודנקנר, מלבד חלוקת הכספים פרו-רטה (בהתאם לחלקו היחסי של כל אחד בחוב) הנמצאים כיום בקופת החברה בהיקף של כ-165 מיליון שקל, יקבלו בעלי החוב של אי.די.בי אחזקות הזרמה מיידית של כ-375 מיליון שקל.

הסכומים הללו אמורים להגיע במסגרת הנפקת מניות שתתבצע באי.די.בי אחזקות ושיגיעו מהשקעת אלשטיין, דנקנר ומשפחת מנור, כשיתכן שגם משפחת מנור תיטול חלק בכדי לא להיות חשופה לתביעות מצד בעלי האג"ח.

כמו כן יתחייבו בעלי המניות באי.די.בי אחזקות להזרים לתוך החברה החל מהשנה השנייה ועד לשנה הרביעית מאז החתימה על ההסדר כ-100 מיליון שקל נוספים. בנוסף, יוקצו לבעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות 10% ממניות החברה וכן 10% ממניות החברה הבת אי.די.בי פיתוח ובתמורה יימחק חוב של כ-700 מיליון שקל, ותונפק סדרת אג"ח חדשה של 700 מיליון שקל. הצעה זו משקפת לבעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות תספורת כלכלית של כ-50% -  בדומה להצעה הקודמת של אלשטיין ובדומה להצעה של נציגות אי.די.בי פיתוח הלוחמנית הכוללת נציגים של פסגות, קרן יורק האמריקאית והפניקס.

מנציגות אי.די.בי פיתוח נמסר: "החברה הוציאה הערב את הספין היומי כמה שעות לפני הכרעת בית המשפט בעניינה. מדובר בהצעה לא רצינית ולא מחייבת הכוללת הבטחות להזרמות כספים שכתובות על הקרח והתלויות בתנאים אינסופיים, מהלך שכל מטרתו היא למשוך עוד זמן מבלי להגיע לפתרון. זאת על ידי מי שהודה בפומבי כי הוא לא משקיע את הכסף שלו, ועל ידי בעל השליטה הנוכחי שהבהיר שאין לו כספים משלו. בנוסף, ההצעה אינה כוללת גיוס הון אמיתי, אלא הצעה שכוללת מכירת נכסי הקבוצה ופריסת חובות מצד הבנקים. המסמך מעיד בצורה חד משמעית שגם בעל השליטה והחברה בדעה כי אי.די.בי פיתוח חדלת פירעון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker