במוצ"ש: הפגנה והקמת אוהלים מול בית רה"מ במחאה על יצוא הגז

פעילים חברתיים, המוחים נגד יצוא הגז הטבעי ממדינת ישראל, מתכננים במוצאי שבת לערוך הפגנה מחוץ לביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ■ הפעילים: "יצוא גז - החלטה שדגל שחור מתנוסס מעליה"

ערן אזרן
ערן אזרן

נמשכת המחאה כנגד הכוונה לאשר יצוא גז מישראל. לאחר שהפגינו בשבועות האחרונים מחוץ לביתו של יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק המחזיקה בתגליות הגז הגדולות, ובסמוך לביתו של שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, המפגינים מתכננים לערוך במוצאי שבת הקרובה הפגנה גם מחוץ לביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ההפגנה צפויה לצאת מרחוב שבטי ישראל בירושלים, הסמוך לככר ספרא, ולהמשיך משם לבית ראש הממשלה. המפגינים יצעדו תחת הכותרת: "יצוא גז - החלטה שדגל שחור מתנוסס מעליה!". על פי הודעת המארגנים, הצעדה צפויה לחבור לצעדת מחאה נוספת כנגד הגזירות הכלכליות. המפגינים מתכננים לשהות במהלך הלילה במאהל שיקימו מול מעונו של ראש הממשלה.

במהלך השבועות הקרובים אמורה הממשלה להתכנס ולאשר המלצת שר האנרגיה והמים בדבר יצוא גז מישראל. התכנסות הממשלה בנושא כבר נדחתה כמה פעמים. ועדת צמח המליצה לאשר יצוא של כ-50% מהגז הטבעי שהתגלה מול חופי הים התיכון. מבקרי המלצות הוועדה טוענים כי התחשיבים שביצעה נשענים במידה רבה על הנחות עתידיות שקיים קושי מהותי לאמידה מדויקת.

במהלך החודש האחרון מתקיימת פעילות מחאה מדי מוצאי שבת, מטעם קבוצות הסבורות שיש למנוע יצוא גז מישראל או לכל הפחות להפחיתו בצורה משמעותית. "החלטה בנושא הגז, ששוויו כטריליון שקל, יותר מתקציב המדינה לשנתיים, אינה יכולה לעבור כהחלטת ממשלה שגרתית ועליה לעבור בדיון ציבורי פתוח ושקוף בכנסת ובהליך חקיקה מסודר", מסרו המארגנים.

הפגנה נגד יצוא הגזצילום: תומר אפלבאום

אור-לי ברלב, מפעילות המחאה, אמרה אתמול בוועדת הכלכלה כי החלטה על יצוא הינה בלתי אחראית. "יצוא אחראי הוא אך ורק כזה שהחלטה נלקחת לאחר שיודעים בוודאות מוכחת שיש מספיק גז לצרכי המשק הישראלי. כל עוד אנחנו לא יודעים בוודאות כמה גז יש וכמה מדינת ישראל צריכה, אסור לייצא.

ברלב הוסיפה כי "כל איומי המשקיעים לפיהם הם לא יפתחו את מאגר לווייתן ללא החלטה על יצוא הנם איומי סרק, מאגר לוויתן הנו אחד ממאגרי הגז הגדולים שהתגלו בשנים האחרונות בעולם, אף משקיע לא יוותר על ביצת זהב כזאת".

"פעילי המאבק קוראים לראש הממשלה ולשר האנרגיה לעמוד בהתחייבויות ולהימנע מהחלטה חפוזה על מכירת הגז למדינות זרות על חשבון הצרכים האנרגטיים של מדינת ישראל ל-50 השנה הקרובות", לשון דבריהם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ