פלוג: "להשקיע בתשתיות ובהגברת התחרותיות כדי להעלות הפריון במשק"

המועמדת לתפקיד הנגיד, ד"ר קרנית פלוג, בסימפוזיון הכלכלי של חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב: "אימוץ אסטרטגיה צופה פני עתיד תסייע למימוש הפוטנציאל לצמיחה מכלילה, אשר תתרום לשיפור רמת החיים בכל חלקי החברה הישראלית"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
ערן אזרן

"יש לחתור להעלאת פריון העבודה, ולצורך כך נדרשים השקעה בתשתיות, הגברת התחרותיות, שיפור הסביבה העסקית, תמרוץ השקעה במחקר ופיתוח במנועי צמיחה פוטנציאלית ושיפור היעילות והתכנון ארוך הטווח בשירותים הציבוריים", כך אמרה היום (ה') המשנה לנגיד בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, בסימפוזיון הכלכלי של חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב.

פלוג, שסקרה את המגמות והאתגרים העומדים בפני המשק הישראלי, ציינה כי הביצועים המקרו-כלכליים של המשק הישראלי הם טובים יחסית, וכי המשק גילה חוסן ראוי לציון בסביבה עולמית מאתגרת, השוררת מאז המשבר הפיננסי העולמי. "עם זאת", אמרה, "מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים משמעותיים מבחינת פוטנציאל הצמיחה וההתפתחויות החברתיות, בטווח הבינוני והארוך".

קרנית פלוגצילום: פתאל מיכל

פלוג, שמועמדת להחליף את נגיד בנק ישראל הנוכחי סטנלי פישר שיסיים בסוף החודש כהונה בת שש שנים, הסבירה כי אתגרים אלו קשורים בחלקם להתפתחויות הדמוגרפיות - הזדקנות האוכלוסייה, והעלייה הצפויה על פני הזמן במשקלם באוכלוסייה של המגזרים החרדים והערבים, שמתאפיינים בשעורי תעסוקה נמוכים - והוסיפה כי להתפתחויות אלה צפויות השלכות מרחיקות לכת על שיעורי התעסוקה, פריון העבודה והתפתחות הפערים החברתיים.

המשנה לנגיד ציינה כי המגמות שתיארה, בשילוב עם פריון עבודה נמוך שעולה בקצב מתון מאוד בשנים האחרונות, סביבה עסקית לא ידידותית במיוחד (כפי שמשתקפת, למשל, במדדי ה-"Doing Business" של הבנק העולמי), תוצאות נמוכות יחסית של התלמידים הישראלים במבחנים הבינלאומיים, ומצב תקציבי מאתגר, מציבים אתגרי מדיניות משמעותיים בפני המערכת הפוליטית, שנוטה מטבעה להתמקד באופקי זמן קצרים יחסית.

לדברי פלוג, "המגמות והאתגרים העומדים בפני המשק הישראלי מכוונים לסדרי העדיפויות באסטרטגיית המדיניות הנדרשת לישראל: חשוב לנקוט בצעדי מדיניות שיגבירו את השילוב בתעסוקה של האוכלוסיות הערבית והחרדית. לא יהיה מנוס מהעלאת גיל הפרישה גם בהמשך, בהתאם לעלייה בתוחלת החיים.

"נדרשים אף צעדי מדיניות שיתרמו לשיפור רמת החינוך הרלוונטי לשוק העבודה בכל חלקי החברה. אימוץ אסטרטגיה צופה פני עתיד תסייע למימוש הפוטנציאל לצמיחה מכלילה, שתתרום לשיפור רמת החיים בכל חלקי החברה הישראלית", סיכמה פלוג.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker