האם האיש שטען כי המודל של פפסי "לא שפוי" ישתף עמה פעולה?

יצרנית המערכות הביתיות להכנת משקאות מוגזים סודהסטרים כבר התגרתה בעבר בענקיות המשקאות המוגזים באמצעות מיצג של בקבוקים ופחיות; CNBC: "הדיווחים לא נכונים"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבוקר פורסם שיצרנית המערכות ביתיות להכנת משקאות מוגזים, סודהסטרים, עתידה להימכר לענקית המשקאות הקלים,פפסיקו, תמורת כ-2 מיליארד דולר. הסיבה: פוטנציאל ההתרחבות של סודהסטרים בארה"ב. על פי הדו"חות הכספיים של החברות בחודשים האחרונים – סודהסטרים מחזיקה בפחות ה-1% בשוק האמריקאי בעוד שקוקה קולה ופפסיקו שמרכיבה בתוכה תמהיל מכירות של 40% משקאות קלים ו-60% חטיפים חולשת על עשרות אחוזים מהשוק המשקאות המוזגים במדינה.

מחברת סודה סטרים, בניהולו של דניאל בירנבאום, נמסר כי "היא אינה מגיבה לשמועות וספקולציות". עם זאת, גורמים בשוק ההון מציינים כי "סודהסטרים תמיד מחפשת הזדמנויות ויכול להיות שבשלב זה המו"מ הוא בגדר גישושים בלבד, ולא ניתן לדעת בצורה חד משמעית אם מדובר ברכישה, שיתוף פעולה עסקי או סתם שמועות".

לגבי הסכום עליו דובר נאמר כי "החברה היום נסחרת לפי שווי שוק של 1.4 מיליארד דולר, לכן תג מחיר של 2 מיליארד דולר הוא בגדר סביר - אך נזכיר כי החברה הנפיקה את עצמה רק בנובמבר 2010 לפי שווי של 370 דולר בלבד".

אתר CNBC פירסם את תגובתה של ממנכ"לית פפסי שטענה כי הדיווחים על האפשרות של רכישת סודה סטרים הם "באופן מוחלט לא נכונים".

דניאל בירנבאוםצילום: סודה סטרים

מנכ"ל סודה סטרים: המודל של קוקה-קולה ופפסי "לא שפוי"

דניאל בירנבאום, המנכ"ל הישראלי של חברת סודה סטרים, תקף לפני כחצי שנה בחריפות את המודל העסקי של קוקה קולה ופפסי, זאת על רקע שאיפתה של סודה סטרים לנגוס בנתח השוק בענף המשקאות המוגזים העולמי.

בראיון שהעניק ל"וול סטריט ג'ורנל" הגדיר בירנבאום את המודל העסקי של שתי חברות הענק "ענתיקה" ו"לא שפוי". לטענתו, קוקה קולה ופפסי צריכות להפנים שהמודל העסקי שלהן לא יישמר לעד. "אני חושב שזה מעשה קרימינלי שהתעשייה בהובלת שתי הענקיות האלה עושה הכול כדי להגן על המודל העסקי העתיק שלה. כמעט כל הפחיות והבקבוקים נזרקים לפח ומגיעים לאוקיינוס או למזבלות. זה לא שפוי".

"אם תעשיית המשקאות הייתה צריכה להמציא עצמה מאפס היום, היא לא הייתה עושה את זה כפי שהיא נראית", אמר בירנבאום, שמכהן כמנכ"ל החברה מ-2006. "אתה לא צריך מפעלים, משאיות, בקבוקים ופחיות - השינוע של משקאות מוגזים בעולם דורש 100 מיליון חביות נפט מדי שנה. זה פי 20 מדליפת הנפט של BPבמפרץ מקסיקו".

סודה סטרים גם מתגרה בקוקה קולה במיצגים נגד הבקבוקים והציגה בעבר מיצג של בקבוקים ופחיות נגד זיהום כדור הארץ והעלה את חמתם של בכירי קוקה קולה. סודה סטרים הודיעה לקוקה קולה כי לא תפסיק להשתמש בבקבוקים הריקים שלה כחלק ממערכת השיווק. שווי השוק של קוקה קולה עומד כיום על כ-180 מיליארד דולר - פי 128 משווי סודה סטרים הישראלית שמשרדיה נמצאים באיירפורט סיטי בישראל.

סודה סטרים, המשווקת מכשירים להפיכת מים רגילים למשקאות מוגזים בטעמים, הוקמה בישראל לפני למעלה מ-30 שנה. כיום פועלת החברה ב-45 מדינות, בהן ארה"ב, בריטניה, שוודיה, ברזיל, דנמרק וגרמניה ובאחרונה הודיעה סודה סטרים על כניסה לרוסיה, לצ'ילה ולסינגפור.

לפני כחודש דיווחה החברה על תוצאותיה העסקיות לרבעון הראשון של שנת 2013 בהם הכנסות החברה הסתכמו ב-117.6 מיליון דולר - עלייה של 34% לעומת הכנסות של 87.9 מיליון דולר ברבעון המקביל והרווח הנקי של החברה ברבעון הראשון של 2013 הסתכם ב-12.1 מיליון דולר, המהווה גידול של 19.5% בהשוואה לרווח נקי של 10.1 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker