מיכאל רוכוורגר

האם מנכ”ל אלביט הדמיה, מוטי זיסר, יישאר בתפקידו ויחזיק ב–7% מהמניות עם אופציות ל–10%–15% נוספים מהחברה לאחר השלמת הסדר חוב? עד כה נראה היה כי זה מה שצפוי להיות.

ואולם, בניגוד להצעתן הראשונה שזיסר יישאר מנכ”ל החברה, באחרונה מתנהלות שיחות פרטיות בין קרנות האמריקאיות יורק ו–DK Partners לנציגויות מחזיקי האג”ח של אלביט, בנוגע לכך שגורלו של זיסר יוכרע בדירקטוריון המקצועי החדש. הדירקטוריון יורכב לאחר השלמת הסדר החוב, וזיסר יהיה אחד המועמדים לתפקיד, אך לא תהיה לו עדיפות על פני מועמדים נוספים.

רק אם זיסר ייבחר לתפקיד המנכ”ל ידונו עמו בשאלת המניות והאופציות שיוקצו לו. אם זה יקרה, סביר להניח שהן יסתכמו בפחות מ–5% ממניות אלביט החדשה לאחר ההסדר. הדבר תלוי במידה רבה בשאלה אם בנק הפועלים יצטרף להסדר באלביט, ויתרה מזו - אם הבנק יממש את איומיו ויתבע מזיסר את הערבויות האישיות שלו באירופה ישראל. מכך ייגזר התגמול לזיסר, אם יישאר בתפקיד.

אתמול הגיש רוני אלרואי, המומחה הכלכלי מטעם בית המשפט, את חוות הדעת הכלכלית לשתי חלופות הסדר חוב שהוצע באלביט הדמיה שבשליטת אירופה ישראל.

חלק מהמתווה הראשון, שגובש באחרונה בין אלביט הדמיה לקרנות האמריקאיות יורק וDK Partners, הוא להמרה של חוב של 2.2 מיליארד שקל לבעלי האג”ח ולאומי ל–86% מהמניות של החברה, שהשליטה בה תעבור לידי בעלי האג”ח בראשות יורק ו–DK. בנוסף, תונפק סדרת אג”ח חדשה של 300 מיליון שקל ללא ביטחונות, שתישא ריבית שנתית של 8%, כשהחוב של אלביט להפועלים ייפרס תוך שינוי באמות המידה הפיננסיות.

מוטי זיסרצילום: עופר וקנין

זהו מתווה שונה מזה של נציגות מחזיקי האג”ח הארוכות של אלביט, הכולל המרה של 1.1 מיליארד שקל מהחוב למניות ‏(95%‏), השארת חוב של 1.4 מיליארד שקל עם ביטחונות שייפרס לתקופה ארוכה, הקצאה של 2.5% בלבד מאלביט לזיסר עם אפשרות להענקת פטור מתביעות אישיות, והגדלת האחזקה בתנאי שזיסר יביא כסף מכיסו הפרטי לטובת ההסדר.

בימים האחרונים התקיימו פגישות בין הנציגות לקרנות האמריקאיות, וכן בין הקרנות לגופים המוסדיים המחזיקים באלביט, כמו הראל פיא, כלל ביטוח, מיטב, אנליסט ומנורה - כדי לקבל אינדיקציות לגבי ההסדר המיטבי.

בינתיים יש חילוקי דעות בין הצדדים בעיקר בנוגע לגובה החוב שיישאר באלביט. כדי להחליט כמה חוב יישאר באלביט לאחר ההסדר, ביצע אלרואי הערכת שווי לנכסי אלביט הדמיה. הוא הגיע למסקנה כי ‏הפער בין שווי הנכסים להתחייבויות‏ (NAV) הוא שלילי, ברמה של 84 מיליון יורו, לעומת NAV של 91 מיליון יורו שאותו הציגה אלביט הדמיה נכון לסוף מארס 2013.

להערכת אלרואי לאחר שבחן את שני ההסדרים שעל הפרק, החוב המקסימלי ‏(לאו דווקא הרצוי‏), בנסיבות הקיימות באלביט כיום, ובמיוחד בהיעדר הבנות כלשהן עם בנק הפועלים ‏(הנושה מובטח של החברה‏) - הוא 740 מיליון שקל.

בהתאם לכך מציע אלרואי להנפיק שתי סדרות אג”ח: סדרה קצרה של 440 מיליון שקל ל–4–5 שנים, שפירעונה יהיה מבוסס על נכסי החברה סולו; וכן להנפיק סדרה של 300 מיליון שקל, שתהיה מבוססת על התאוששות של חברה הבת פלאזה סנטרס. סדרה זו תיפרע בטווח של 4–10 שנים. בהתאם לחישובים האלה סבור אלרואי כי המתווה של הנציגות מבטיח שיעור החזר חוב של 57%, בעוד המתווה של אלביט ושל הקרנות עדיף, לפי אלרואי, ומבטיח שיעור החזר של 76%. לפי המתווה של אלרואי עצמו, של השארת חוב מקסימלי של 740 מיליון שקל, שיעור ההחזר לבעלי האג”ח יהיה 81%. לפי עמדתו של אלרואי, משום שבעלי המניות הנוכחיים לא תורמים דבר מכיסם להסדר, אין סיבה להשאיר להם את השליטה או אחזקה מהותית כלשהי.

אלרואי גם מתייחס לכך שבינואר עשתה אלביט הדמיה מצגות לנושים, ובהן לא נתנה ביטוי ממשי לחשש ליכולת פירעון חובותיה, כשזמן קצר לאחר מכן הודיעה על הפסקת התשלומים. בעקבות כך, לטענתו, עשויות להיווצר עילות לתביעה אפשרית נגד החברה.

האחוזה של זיסר בפ"ת. 8 דונמים, 3,000 מ"ר ב-55 מיליון שקל, וכונס נכסיםצילום: תומר אפלבאום

תגובת אלביט הדמיה לחוות דעת המומחה: חוות דעתו של המומחה, מוכיחה מעל לכל ספק כי מתווה החברה להסדר החוב הוא נכון, הוגן וטוב יותר מהצעת נציגות מחזיקי האג"ח, כפי שטענה החברה לאורך כל הדרך. כאמור, חוות הדעת מוכיחה כי שיעור החזר החוב של מתווה החברה העומד על 76%, הוא גבוה באופן משמעותי משיעור החזר החוב המוצע על ידי נציגות מחזיקי האג"ח המגיע ל- 57% בלבד. יודגש כי החברה מאמינה שהשווי הנכסי הנקי שלה (NAV) ) הינו חיובי. החברה אמונה על האינטרסים של כלל הגורמים הרלוונטיים לרבות מחזיקי האג"ח, נושים אחרים ובעלי המניות, ובהתאם לדעת החברה האינטרס השיורי לבעלי המניות צריך להישאר כמפורט בהצעת החברה. החברה תמשיך ותלמד את חוות דעתו של המומחה ותתייחס אליה כנדרש בבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker