מנכ"ל שופרסל: שינוי בעלים באי.די.בי לא ישפיע עלינו

עובדים לא יפוטרו, כך לדברי איציק אברכהן שסותרים דברים שאמרו ראשי הרשויות שתומכים בדנקנר ויו"ר ועד עובדי שופרסל, שהביעו חשש לעשרות אלפי העובדים שדנקנר מפרנס ולעתיד החברות שתחת אי.די.בי

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החברות התפעוליות של קבוצת אי.די.בי לא צפויות להיות מושפעות מההתפתחויות הקשורות לבעלות הקבוצה - כך ניתן להסיק מדברים שאמר אתמול מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן ל-TheMarker.

לדבריו, גם אם יחולו שינויי בעלויות בקבוצה, "שופרסל היא חברה תפעולית עצמאית הפועלת בהתאם לתוכניות העבודה שלה, שאושרו על ידי הדירקטוריון, ואלה אינן מושפעות מאירועים הנוגעים לבעלים".

דברי אברכהן עומדים בניגוד לדברים שנאמרו במסיבת העיתונאים של ראשי הרשויות בפריפריה ומדברי יו"ר ועד עובדי שופרסל, אריאלה סיסו. בשני המקרים ניתן להניח שלגישתם יש קשר בין המשך שליטתו של נוחי דנקנר בתאגיד להמשך העסקת עובדיו. בכנס תמיכה בדנקנר ציינו ראשי הרשויות את עשרות אלפי העובדים שדנקנר מפרנס, והזהירו מעתיד החברות אם קרן יורק תקבל את השליטה בתאגיד. סיסו, התומכת בדנקנר, ביקשה מבית המשפט להיות צד לדיונים מתוך דאגה כביכול לעובדי שופרסל.

מדברי אברכהן עולה 
שאי.די.בי אחזקות רחוקה מספיק במבנה הפירמידה מהחברה התפעולית שופרסל, ולכן שינוי בעלות בה לא אמור להשפיע על החברה התפעולית. מצב זה אמור להיות גם לגבי שאר החברות התפעוליות של הקבוצה, שמייצרות ערך. רוב החברות התפעוליות הן חברות נכדות ומטה, לכן ניתן להקיש כי גם הן לא יושפעו ברמה התפעולית אם ייערכו חילופי בעלות 
באי.די.בי אחזקות.

היום צפוי דיון מכריע בבית המשפט באשר לשליטה באי.די.בי. בדיון, שצפוי להיות סוער, יתמוך בהמשך אחזקתו של דנקנר המשקיע הארגנטינאי אדוארד אלשטיין. לנוכח הביקורת על רמת ניהולו של דנקנר, שדירדרה את הקבוצה למצב פיננסי קשה המלווה באזהרת עסק חי, הודיע אלשטיין כי תחת הסכם ההשקעה שלו וקבוצת משקיעים בקבוצה, הניהול ייעשה במשותף על ידו ועל ידי דנקנר. עם זאת, אלשטיין לא הבהיר כיצד ינהל את הקבוצה, עד כמה יהיה מעורב והאם בכוונתו להתגורר בישראל לצורך כך.

איציק אברכהןצילום: עופר וקנין

מנגד צפויים בעלי האג"ח לתבוע את קבלת השליטה בקבוצה לידיהם כהסדר שיבטיח בצורה טובה יותר את החזר החובות של אי.די.בי. לגישתם, דנקנר נכשל בניהול הקבוצה - לכן אין להשאיר בידיו את ניהולה.

פרה חולבת וריכוזית

שופרסל, המוחזקת על ידידסק"ש ‏(47.18%‏) מקבוצת אי.די.בי וישראלום ‏(19%‏), שבבעלות מתיו ברונפמן ושולם פישר, היא אחת החברות החביבות על דנקנר בקבוצה שלו. בעבר קיבל הצעות מפתות למכירתה, אך העדיף שלא לממש אותן. החברה נחשבת פרה חולבת של מזומנים, ומכאן גם יתרונה הפיננסי. את 2012 סיימה החברה עם הכנסות של 11.6 מיליארד שקל, רווח גולמי של 2.9 מיליארד שקל, רווח תפעולי של 375 מיליון שקל והרווח הנקי - 200 מיליון שקל.

שופרסל נחשבת לרשת הקמעונית הגדולה בישראל, עם 265 סניפים. בעברה יש שנתיים בולטות: 2005, אז אושר המיזוג בינה לקלאבמרקט, שהקפיץ אותה כמה שלבים ותרם להפיכת שוק המזון לריכוזי במיוחד; ו–2011, שבה פרצה המחאה החברתית, בין השאר בגלל הריכוזיות בשוק המזון, שהובילה לעליית מחירים.

עובדת שופרסל. לא צפויים פיטוריםצילום: דודו בכר

אברכהן מונה למנכ"ל בתחילת 2012, במטרה לחלץ את החברה מהמשבר שאליו נקלעה בעקבות המחאה החברתית. המשימה הראשונה שהציבו בעלי המניות בפניו היתה לשפר את הרווחיות השחוקה של החברה. כמו כן, אבקכהן נדרש להתמודד מול חזית צרכנית תובענית וביקורתית מבעבר, שהאשימה את שופרסל ורשתות נוספות בהעלאת מחירים מוגזמת. בנוסף היה עליו להתמודד עם הרשת הרביעית, רמי לוי שיווק השקמה, שהתבססה על מחירים נמוכים.

בתקופה הקרובה צפויה הכנסת לאשר את חוק המזון, שייאלץ את שופרסל להתמודד עם שינויים בכללי המשחק ומגבלות מורחבות על יחסיה עם הספקים הגדולים. בנוסף יוגבל מרחב התמרון שלה בפתיחת סניפים חדשים, והיא עשויה להידרש להעברת נתונים לממשלה, שתבחן את רווחיותה במוצרי יסוד.

עם זאת, דובר שופרסל ביקש להבהיר כי "לצערנו הרב, דבריו של מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן הוצאו מהקשרם. אברכהן שיבח את הקשר המיוחד שנרקם בעשור האחרון בין העובדים ויו"ר הוועד אריאלה סיסו לבין יו"ר קבוצת אי.די.בי נוחי דנקנר. עוד אמר אברכהן כי הוא מעריך מאוד את מעורבותו של נוחי דנקנר בשופרסל - במיוחד בתקופה זו. אברכהן ציין כי חברת שופרסל הינה חברה עצמאית אשר פועלת על פי תכניות העבודה שלה וללא קשר לאירועים הנוגעים לבעלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker