"אם אי.די.בי פיתוח לא תמכור מחצית מכלל - קיים סיכון שלא תפרע חובותיה"

לקראת הדיון מחר בבית המשפט קובעים אייל גבאי ופרופ' אמיר ברנע כי לאי.די.בי פיתוח שווי נכסים חיובי של 944-700 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22
מיכאל רוכוורגר

"בהיעדר גיוס הון לאי.די.בי פיתוח או הסדר חוב מסוג כזה או אחר עם נושיה הקיימים של החברה, אילו לא תיחתם העסקה למכירת לפחות מחצית מהחזקותיה של החברה בכלל ביטוח (לפחות 27.5% ) עד לראשית אוקטובר, קיים סיכון כי בשלהי הרבעון השני של 2014 תתקשה אי.די.בי פיתוח לפרוע את חובותיה", כך כותבים היום (ד') פרופ' אמיר ברנע ואייל גבאי, היועץ הכלכלי מטעם בית משפט של נציגויות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פיתוח ואי.די.בי אחזקות בחוות הדעת שלהם. הדיון המכריע בנושא יערך מחר בבית משפט המחוזי בתל אביב אצל השופט איתן אורנשטיין.

כלל ביטוח היא הנכס המרכזי של הקבוצה הנושאת על גבה חוב של כ-4 מיליארד שקל לבעלי האג"ח ושל כ-1.8 מיליארד שקל, ואמורה במהלך יוני-יולי לפרוע לבנקים ולבעלי האג"ח כ-800 מיליון שקל, כך שלאחר מכן קופתה תתרוקן לכ-300 מיליון שקל.

ברנע וגבאי קובעים כי שווי הנכסים הנקי (NAV) שמודד את הפער בין ההתחייבויות לנכסים) של אי.די.בי פיתוח נע סביב 944-700 מיליון שקל ובתרחיש של מימוש מהיר ב-51 מיליון שקל. בקשר ליכולת התזרימית של אי.די.בי פיתוח, טוענים המומחים הכלכלים כי המזומנים שבקופת אי.די.בי פיתוח יספיקו לה כדי לצלוח את 2013, בעוד שכבר ברבעון הראשון של 2014 כדי לעמוד בתשלומים, אי.די.בי פיתוח תצטרך לממש את האחזקה בכור (13.4%), או לחילופין למכור את אחזקתה הלא סחירה בחברת IDBG המחזיקה בפרויקטי נדל"ן בלאס וגאס, ארה"ב.

כתבות נוספות באתר TheMarkerואולם החל ברבעון השני טוענים ברנע וגבאי כי "על פי פניית הקרן (הכוונה לאדוונט האמריקאית), היא עוד לא החלה בבדיקת נאותות ונדרשים לה שישה שבועות להליך בדיקת נאותות. רק לאחר מכן תובא העסקה לאישור ועדת ההשקעות של הקרן. כמו כן הקרן דורשת שורה של אישורים לפני שתשכור יועצים חיצוניים שככל הנראה עדיין לא נשכרו - מכאן שתחילת בדיקת הנאותות לא צפויה להיות מיידית".

בהתאם לכך טוענים ברנע וגבאי כי "יש לצפות כי תהליך גיבוש העסקה יארך כשלושה-ארבעה חודשים, דהיינו לוח זמנים דחוס אך אפשרי. גם אם תיחתם העסקה בלוחות הזמנים הנדרשים, עדייון תיוותר אי ודאות מסוימת לגבי קבלת המזומן הנגזר ממנה, שכן השלמתה תהיה כרוכה בקבלת ההיתר מאת המפקח על הביטוח .עניין זה אף תלוי במהירות שבה תפעל מולו הקרן הזרה".

נוחי דנקנר וחיים גבריאליצילום: מוטי מילרוד

במלים אחרות, ברנע וגבאי טוענים שאם תוך שלושה-ארבעה חודשים לא תהיה כבר חתימה על עסקה למכירת חצי מהאחזקות בכלל ביטוח, אי.ד.בי פיתוח לא תוכל כבר תוך פחות משנה לשלם את החובות שלה".

אתמול בעת לרמה של CC ציינו כלכלני מעלות כי "אין די בהודעת החברה מה-24 במאי לגבי מכתב כוונות לא מחייב למכירת 27.5% מחברת כלל אחזקות עסקי ביטוח, שכן המכירה כפופה בין היתר לאישורן של נציגויות מחזיקי איגרות החוב של החברה ושל החברה האם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker