רוב בעלי האג"ח באי.די.בי אחזקות תומכים בנטילת השליטה מדנקנר

70% מבעלי האג”ח של אי.די.בי אחזקות תומכים בהצעה שגובשה עם נציגות אי.די.בי פיתוח להשתלט על נכסי החברה ■ הבנקים המממנים של אי.די.בי פיתוח החליטו שלשום להתנגד להסדר זה ■ הכרעה של בית המשפט ביום חמישי נגד ההסדר, תאפשר לאי.די.בי פיתוח לשלם לבעלי האג"ח שלה 800 מיליון שקל עד לסוף יולי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המצב העדין שבו מצויה באחרונה אי.די.בי, הולך ומתכנס לקראת שעת ההכרעה. ההכרעה עשויה להינתן בעוד יומיים כאשר השופט איתן אורנשטיין יצטרך להכריע בין שתי הצעות שיונחו לפניו לצורך טיפול במשבר הפיננסי של אי.די.בי. בשבוע שעבר הוצמדה לדו”חות הכספיים של אי.די.בי פיתוח הערת "עסק חי".

הצעה אחת תגיע מנציגות בעלי האג”ח, שעיקרה הוא רצון השתלטות של בעלי האג"ח על נכסי החברה במטרה לנצלם לצורך השבת החוב. ההשתלטות תתבצע בתיאום עם בעלי האג"ח של החברה האם, אי.די.בי אחזקות. הצעה שנייה מגיעה מהבנקים הנושים של אי.די.בי פיתוח, שמבקשים שלא להשתלט עליה אלא רק לפרוס את חובה למועדים רחוקים יותר.

הצבעה אינדיקטיבית שבוצעה בקרב מחזיקי האג”ח של אי.די.בי אחזקות מלמדת כי כ–70% מהמצביעים תומכים בהסדר המשותף שגובשו בין נציגויות האג”ח של אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח. אם תוכנית זו תצא לפועל, יאבדו נוחי דנקנר ושותפיו, משפחות מנור ולבנת, את השליטה בקבוצת אי.די.בי. הם גם יהיו חשופים לתביעות בעקבות מהלך כזה. הגופים המוסדיים הגדולים שמחזיקים באג”ח של אי.די.בי אחזקות הם פסגות, הראל, אקסלנס, מיטב ואיילון.

כתבות נוספות באתר TheMarker

לפיד חזר בו - לא יבטל את חוק הדיור הציבורי

איך לבחור נעלי ספורט ולמה לא לקנות בישראל

הצבעה אינדיקטיבית היא שלב נוסף לקראת הגשת ההסדר שגובש בין הנציגויות לבית משפט. כדי שההסדר יעבור יהיה צורך באישור של לפחות 75% מהמצביעים בקרב כל בעלי האג”ח והבנקים. נציגות מחזיקי האג”ח של אי.די.בי אחזקות מורכבת מהנציגים של אקסלנס, הראל, קרנות הפנסיה של הדתיים ויוני שר, שייצג את הראל פיא וכיום פועל מטעם הנאמנים.

נציגות מחזיקי האג”ח של אי.די.בי פיתוח מורכבת מנציגים של פסגות, קרן יורק האמריקאית והפניקס. לפי ההסדר שגובש, אי.די.בי אחזקות תימחק מהמסחר בבורסה ועמה יימחקו כל התחייבויותיה ‏(המגיעות לכ–2 מיליארד שקל‏). במקביל, תהפוך אי.די.בי פיתוח לחברה ציבורית ומניותיה יחלו להיסחר. מתוך חוב כולל של 5.9 מיליארד שקל ‏(לבעלי האג”ח ולבנקים‏) של אי.די.בי פיתוח יימחק חוב בסך 1.75 מיליארד שקל.

אי.די.בי אחזקות תנפיק שתי סדרות אג”ח חדשות של 400 מיליון שקל לתקופה ארוכה, וכן יוקצו לה 10% מאי.די.בי פיתוח ואופציה ל–15% נוספים מאי.די.בי פיתוח. את האופציה יהיה כדאי להמיר למניות אם שוויה של אי.די.בי פיתוח יגיע ל–1.75 מיליארד שקל. שווי חבילה זו מוערך כעת ב–930 מיליון שקל. ככל הידוע, אייל גבאי, היועץ הכלכלי מטעם בית משפט באי.די.בי אחזקות ובאי.די.בי פיתוח, תומך בהסדר בין הנציגויות.

בנוסף, בשלב זה וגם לאחר שקיימו שלשום בערב פגישה עם הנהלת אי.די.בי אחזקות, בנציגות אי.די.בי אחזקות דחו את ההצעה להסדר חוב שהציעו דנקנר ושותפו החדש, אדוארדו אלשטיין. הצעת דנקנר־אלשטיין מבוססת על הזרמה של 280 מיליון שקל מאלשטיין, וכן השקעות מבעלי מניות אחרים באי.די.בי אחזקות. השקעות אלו יובילו להזרמה מיידית של 375 מיליון שקל. החברה מתכננת חלוקה של 165 מיליון שקל בין בעלי החוב.

ההסדר החדש של דנקנר

הסדר דנקנר־אלשטיין כולל התחייבות להזרים לתוך אי.די.בי אחזקות 100 מיליון שקל בתוך ארבע שנים על ידי בעלי מניות, הנפקה של סדרת אג”ח חדשה של 700 מיליון שקל שתיפרע ב–2017–2021, הקצאה של 10% מאי.די.בי אחזקות ו–10% מאי.די.בי פיתוח לבעלי האג”ח של אחזקות, וכן מחיקה של 700 מיליון שקל מהחוב. אי.די.בי אחזקות מעריכה הצעה זו בכ–1.2–1.4 מיליארד שקל, ואילו נציגות מחזיקי האג”ח של אי.די.בי אחזקות מעריכה את ההצעה בכ–0.9–1.0 מיליארד שקל. בנציגות דורשים מדנקנר להגדיל את ההצעה, ובינתיים לא מעלים אותה אפילו להצבעה.

בינתיים נראה כי המוסדיים והבנקים מעריכים כל אחד באופן שונה את יכולת ההחזר של אי.די.בי. הבנקים גיבשו הסדר חוב שונה. קבוצת הבנקים כוללת את הפועלים, דיסקונט, מזרחי טפחות, לאומי, HSBC ו–BNP, וכן את הראל. אי.די.בי פיתוח חייבת לגורמים המממנים הפרטיים 1.8 מיליארד שקל. לאחר שקיבלו מהממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, אישור לשתף פעולה, גיבשו שלשום מתווה משותף להסדר חוב באי.די.בי פיתוח - שמתנגש עם זה של נציגויות אי.די.בי פיתוח ואי.די.בי אחזקות.

הבנקים מאמינים בפיתוח

הבנקים סבורים כי אי.די.בי פיתוח היא חברה סולוונטית ‏(כשרת פירעון‏), אך נמצאת במצב פיננסי בעייתי. כדי לשרוד היא זקוקה להסדר לפריסת חובותיה ללא צורך במחיקה. זאת תמורת קבלת פיצוי, כמו העלאת ריבית וקבלת אופציות ו/או מניות באי.די.בי פיתוח ו/או בחברות בנות שלה. שכן במצב כזה הבנקים, שחשופים גם לחובות אישיים של דנקנר בחברות גנדן וטומהוק המוערכים ביותר מ–900 מיליון שקל, עשויים לשמור על אופציה לקבל לפחות נתח מהחוב. עם זאת, בנק לאומי הודיע בינתיים לגנדן ‏(החברה האם של אי.די.בי אחזקות‏) כי העמיד את החוב שלה אליו, 450 מיליון שקל, לפירעון מיידי.
כך נוצר כיום מצב שבו באי.די.בי אחזקות בעלי אג”ח, שהם הרוב ‏(1.76 מיליארד שקל‏), תומכים בהסדר עם אי.די.בי פיתוח, וכך גם בעלי האג”ח של אי.די.בי פיתוח, שחלקם הוא כשני שלישים מהחוב שלה. כל זה יונח בעוד יומיים על שולחנו של השופט אורנשטיין, והוא יצטרך לחתוך לכאן או לכאן - הליכה להסדר חוב לפי מתווה נציגויות האג”ח, או הותרת המצב הקיים על כנו.

הצעת הנציגות

אם אורנשטיין יורה להשאיר את המצב על כנו ולא ללכת להסדר, תוכל אי.די.בי פיתוח לשלם לבעלי האג”ח שלה ביוני וביולי סכום מצטבר של 800 מיליון שקל. הרבה כסף אם כן מונח כעת על הכף - מה שהופך את הכרעת בית המשפט לדרמטית וקריטית מתמיד.
גם אם השופט איתן אורנשטיין יחליט להחזיר את הצדדים לסיבוב נוסף של מו”מ, יהיה עליו להכריע אם אי.די.בי פיתוח תוכל לשלם ביוני כ–500 מיליון שקל לנושיה ‏(בעיקר לבעלי האג”ח ולבנקים‏), ולאחר מכן לפרוע לבנקים ביולי–ספטמבר 326 מיליון שקל נוספים - כלומר, כ–826 מיליון שקל, ומתוכם כ–800 מיליון שקל עד סוף יולי‏). בקופתה של אי.די.בי יש כיום מזומנים בסכום של כ–1.1 מיליארד שקל, וללא מימוש מניות כור או מיזוג כור לתוך דסק”ש לצד מכירת נכסים נוספים, כמו כלל ביטוח, החברה, שלדו”חותיה הוצמדה הערת “עסק חי”, לא תוכל לשרוד מעבר לרבעון ראשון של 2014.

התשלום הגבוה ביותר הוא למחזיקים באג”ח מסדרה ז’ - 415 מיליון שקל ב–10 ביוני 2013; המחזיקה הגדולה בסדרה זו היא קרן יורק האמריקאית, המיוצגת בישראל על ידי ג’רמי בלאנק. אם השופט יחליט לאפשר את התשלומים ולא לאמץ את המתווה של הנציגויות, שאותו מובילים יורק, פסגות והפניקס - יורק אמורה לקבל ביוני כ–150 מיליון שקל ולהחזיר יותר מ–25% מהשקעתה. הבנקים שאמורים לקבל ביולי את התשלום על החוב הם BNP ,HSBC, דיסקונט, מזרחי טפחות ולאומי. HSBC אמור לקבל בספטמבר סכום נוסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker