בגלל העלאת המע"מ: זינוק של 35% בנטילת המשכנתאות במאי

הציבור נטל בחודש מאי משכנתאות בהיקף של 5.5-5.4 מיליארד שקל לעומת היקף ממוצע של 4 מיליארד שקל בחודש בשנה האחרונה

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סך המשכנתאות שנטל הציבור הסתכם בחודש מאי בכ-5.4 עד 5.5 מיליארד שקל, כך מעריכים במערכת הבנקאות. מדובר בזינוק של כ-35% בסך המשכנתאות שנטל הציבור ביחס לסך החודשי הממוצע שעמד ב-12 החודשים הקודמים על 4 מיליארד שקל בחודש.
הזינוק בסך המשכנתאות שנטל הציבור נובע מהעלאת שיעור המע"מ מ-17% ל-18% בתחילת חודש יוני. העלאת שיעור המע"מ הובילה את רוכשי הדירות החדשות מקבלנים להקדים סגירת עסקות.

במערכת הבנקאות מציינים כי בשלושת הימים האחרונים של חודש מאי היתה הסתערות על הבנקים למשכנתאות וכי בימים האלה היקף הפעילות היה פי 3 מאשר בימים רגילים.

ככל הנראה, סך המשכנתאות לא ישבור את השיא שנרשם בחודש אוגוסט 2012, אז הסתכמו סך המשכנתאות החדשות ב-5.8 מיליארד שקל. גם אז הסיבה לזינוק בסך המשכנתאות נרשם בעקבות העלאת שיעור המע"מ בחודש ספטמבר 2012 מ-16% ל-17%. מעניין לציין כי לאחר השיא שנרשם באוגוסט, חודש ספטמבר התאפיין בהיקף פעילות נמוך במעט, הסתכם ב-3.2 מיליארד שקל לעומת ממוצע נטילת משכנתאות בקצב של 4 מיליארד שקל בחודש.

לכתבות נוספות באתר TheMarker

ישראל הענייה במערב - אך שיעור המיליונרים בה הוא מהגבוהים בעולם

הרפואה הפרטית משתלטת על בתי החולים: תור במסלול הפרטי - 
4 ימים; במסלול הציבורי - חודשיים

במערכת הבנקאות מעריכים כי גם בחודש יוני יירשמו ביצועים חלשים במעט בתחום המשכנתאות, לאור הקדמת העסקאות לחודש מאי.

נכון להיום בבנק ישראל אין תוכניות להטלת רגולציה נוספת להגבלת פעילות המשכנתאות, על אף החשש של בנק ישראל מהצמיחה המהירה בשיעורי החשיפה לפעילות הנדל"ן במאזני הבנקים. סך החשיפה של הבנקים למימון בנייה ולמשכנתאות מהווה כ-40% ממאזן הבנקים. בבנק ישראל סבורים כי הפתרון לשוק הנדל"ן מצוי בידי הממשלה, שצריכה לפעול להרחבת היצע הדיור.

זוגות צעירים ביריד משכנתאות
זוגות צעירים ביריד משכנתאותצילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker