"בזן הפחיתה החוב הפיננסי ב-550 מיליון ד' בחשבונאות יצירתית"

כלל פיננסים מוריד המלצת הקנייה למניית החברה מתשואת שוק לתשואת חסר ומוריד חדות את מחיר היעד למניית החברה מ-2.2 שקלים ל-1.5 שקלים למניה - נמוך ב-9% ממחיר המניה עם פתיחת המסחר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

בתי זיקוק (בזן) מסתירה את היקפו המלא של החוב הפיננסי שלה, כך טוען ירון זר אנליסט מכלל פיננסים ברוקראז'. זר מוריד את המלצת הקנייה למניית החברה מתשואת שוק לתשואת חסר ומוריד חדות את מחיר היעד למניית החברה מ-2.2 שקלים ל-1.5 שקלים למניה - נמוך ב-9% ממחיר המניה עם פתיחת המסחר.

זר מסב את תשומת הלב לירידה של 334 מיליון דולר בחוב הפיננסי שמציגה בזן מתחילת 2012. הוא סבור שהירידה בחוב הפיננסי תמוהה בהתחשב בעובדה שהחברה הפסידה מאז 2011 מיליון דולר וביצעה השקעות ברכוש קבוע בסכום של 336 מיליון דולר.

לדבריו את ההסבר לירידה בחוב הפיננסי המדווח על ידי בזן יש לחפש בגידול של 714 מיליון דולר ביתרת החוב לספקים, 70 מיליון דולר מסכום זה ברבעון הראשון של 2013. זר מציין שההתייחסות היחידה לנושא הגדלת החוב לספקים מצויה בביאור 20 ד' לדו"חות הכספיים ל-2012 ולפיו:"החברה התקשרה בהסכמים עפ ספקי נפט גולמי לקבלת תנאי אשראי ארוכים ב-30-60 ימים מתנאי האשראי ששררו בינהם קודם לכן. הארכת תנאי האשראי נושאת ריבית שוק".

על פי ביאור 26 לדו"חות הכספיים ל-2012 נרשמו "הוצאות ריבית נטו בגין פריטי הון
חוזר" של 26.7 מיליון דולר".

בתי הזיקוק בחיפהצילום: קמינסקי ירון

לדברי זר הוצאות אלו מורכבות לדבריו מהוצאות במזומן בגין האשראי הנוסף שהחברה מקבלת מספקיה וריבית רעיונית שהחברה זוקפת כחלק מהוצאות המימון על פי התקן החשבונאי 26 תקן זה קובע שבמקרה שהמלאי נרכש בתנאי אשראי שעולים על אשראי הספקים הנורמלי חזקה שמחיר הרכישה של המלאי, במקרה של חבית הנפט, מגלם בתוכו את עלות האשראי הנוסף שהחברה מקבלת מספקיה. עלות זו נזקפת כהוצאת המימון.

זר מניח, בהיעדר מידע אחר מהחברה, שכמחצית מ"הוצאות ריבית נטו בגין פריטי הון
חוזר" בסכום של 26.7 מיליון דולר נובע ממסגרות אשראי נוספות שהחברה קיבלה מספקיה ו-50% בגין ריבית רעיונית שהחברה זקפה כנגד מרכיב המימון שגלום במחיר החבית ששילמה.

לדבריו יש לייחס ריבית שוק של 4% בגין מסגרות האשראי הנוספות שהחברה קיבלה כך שהחוב הפיננסי נכון לסוף 2012 יגדל ב 338 מיליון דולר ואילו לריבית הרעיונית שהחברה זקפה יש לייחס מכפיל תפעולי שיגדיל את החוב הפיננסי ב-142 מיליון
דולר נכון לסוף 2012.

זר מניח שהגידול של 70 מיליון דולר ביתרת הספקים ברבעון הראשון של 2013 שיקף למעשה גידול בחוב הפיננסי של החברה כך שנכון לסוף הרבעון החולף יש להוסיף לחוב הפיננסי של בזן 550 מיליון דולר.

זר קובע כי ההתנהלות החשבונאית החשבונאית של בזן בנושא אשראי ספקים היא חשבונאות יצירתית משום שמדובר בחוב פיננסי לכל דבר וענין כשאשראי הספקים ומדגיש כי היה מקום שבזן תיתן גילוי לריבית הנוספת שהיא משלמת לספקים ולהיקף החוב הפיננסי הנאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker