מתחילת השנה: קרנות הנאמנות גייסו 
26 מיליארד שקל

במאי גייסו קרנות הנאמנות 4.4 מיליארד שקל ■ את הגיוסים הובילו קרנות האג”ח הכלליות והאג”ח הקונצרניות 
■ מאי היה החודש הטוב ביותר של הקרנות המנייתיות מאז מאי 2009, בעקבות הפחתת עמלות ההפצה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מאי היטיב עם תעשיית קרנות הנאמנות. התעשייה גייסה מתחילת החודש 4.4 מיליארד שקל, ומתחילת השנה גייסה 25.8 מיליארד שקל - יותר מב–2012 כולה ‏(כ–20 מיליארד שקל‏). היקף הנכסים שמנוהלים בתעשיית הקרנות הגיע במאי ל–199.8 מיליארד שקל.

לדברי שמואל פרנקל, מבעלי בית ההשקעות אפסילון, “אנחנו רואים כעת את ההישג הגדול של ועדת בכר. מי שמציג תשואות טובות - זוכה לגיוסים נאים. דמי הניהול הממוצעים ירדו מרמה של 1.13% ב–2010 ל–0.8% ב–2012, וזה הוסיף להתפתחות התעשייה”.

את עיקר הגיוסים ריכזו קרנות האג”ח הכלליות והאג”ח הקונצרניות, שגייסו במאי יחד 3.25 מיליארד שקל. החודש גם נכנסה לתוקפה הרפורמה בעמלות ההפצה, שבמסגרתה כל מנהלי הקרנות הפחיתו את דמי הניהול בקרנות שבניהולם, בשיעור של עד 0.45%, עם התחייבות שלא להעלות את דמי הניהול בחצי השנה הקרובה.

מי שנהנה מכך הן בעיקר הקרנות המנייתיות שגייסו כ–400 מיליון שקל. במיטב ציינו כי מאי היה חודש הגיוסים הטוב ביותר של הקרנות המנייתיות מאז מאי 2009, בעקבות הפחתת עמלות ההפצה.

דמי הניהול הממוצעים בתעשייה ירדו ב–0.06%, והם מגיעים היום ל–0.72%, לעומת 0.8% בתחילת השנה ו–0.9% בתחילת 2012. במאי המשיכו הקרנות המנייתיות להוביל בתשואות מתחילת השנה: הקרנות המנייתיות בחו”ל רשמו תשואה ממוצעת גבוהה של 4.8% ‏(7.4% מתחילת השנה‏), והקרנות המנייתיות בישראל הציגו תשואה ממוצעת של 3.3% ‏(9.2% מתחילת השנה לעומת תשואה של 5.6% במדד תל אביב 100‏).

הקרנות הכספיות גייסו כמיליארד שקל במאי, ומתחילת השנה הנכסים בהן גדלו בכ–18.6 מיליארד שקל. לדברי מנכ”ל קרנות הנאמנות של פסגות, ירון דייגי, “יועצי ההשקעות המשיכו להגדיל את החשיפה לנכסים עם רכיבים מסוכנים כמו קרנות אג”ח כלליות, בעיקר קרנות 90/10 וקרנות אג”ח קונצרניות". עם זאת, לאחר חודשים של נהירה לקרנות הכספיות, במאי נבלמה המגמה. קרנות האג”ח הכלליות, המגייסות הגדולות של מאי, הניבו תשואה חודשית של 1.00%, תשואה ממוצעת ביחס ליתר האפיקים.

הקרנות המחקות צוברות תאוצה

המתחרות הגדולות של קרנות הנאמנות הן תעודות הסל. מנהלי הקרנות הוסיפו לסל המוצרים גם קרנות מסוג זה, שעוקבות ‏אחרי מדד. לדברי עידן אזולאי, מנכ”ל קרנות הנאמנות של אפסילון, “תעודות הסל מציבות תחרות רצינית, לכן הצבנו מוצרים אינדקסליים”.

מנהל הקרנות המחקות הגדול ביותר הוא מגדל, עם 6.6 מיליארד שקל. אחריו פסגות עם כ–1.4 מיליארד שקל, אי.בי.אי עם 1.1 מיליארד שקל, אקסלנס עם כמיליארד שקל, הראל עם כ–910 מיליון שקל, מיטב עם 590 מיליון שקל ואפסילון עם 100 מיליון שקל. דמי הניהול באפיק זה הם 0%.

שמואל פרנקלצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker