מתכוננים לפיצוץ בועת הנדל"ן? מבחן עמידות לבנקים במשבר

המפקח על הבנקים אינו מתכנן כרגע צעדי צינון נוספים לשוק הדיור ■ לפי שעה לא נרשמה בבנקים כל הרעה ביכולת ההחזר של לווי המשכנתא ■ המפקח על הבנקים מודאג בעיקר מעלייה בשיעור האבטלה, שתפגע בכושר ההחזר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בפיקוח על הבנקים עורכים בימים אלה מבחני קיצון לעמידות הבנקים במשבר אפשרי בשוק המשכנתאות. מבחני הקיצון נועדו לבדוק את עמידות הבנקים במצב שבו שוק המשכנתאות ייפגע ותחול הרעה משמעותית ביכולת החזר המשכנתאות של הלווים - מה שישפיע לרעה על תוצאות הבנקים ועלול לפגוע ברווחיותם, וכתוצאה מכך בהון העצמי שלהם. תוצאות המבחנים צפויות להיות מוצגות בסקירה השנתית של מערכת הבנקאות שמפרסם הפיקוח על הבנקים באוגוסט מדי שנה.

בשנים האחרונות גדל שוק המשכנתאות בקצב מסחרר ומחירי הדירות המשיכו לעלות. בסוף אפריל הגיע היקף ההלוואות למטרות דיור במשק לגובה של 249.2 מיליארד שקל, לעומת 241 מיליארד שקל בסוף 2012. ב–12 החודשים שהסתיימו במארס 2013 השלימו מחירי הדיור עלייה של 10.5%.

בפיקוח על הבנקים חוששים ממצב שבו יכולת ההחזר של הלווים בשוק המשכנתאות תיפגע. במסגרת תרחישי הקיצון נבחנים תרחישים של הרעה בפרמטרים כלכליים, שעלולים להשפיע על כושר ההחזר של הלווים - כמו עלייה חדה בשיעור האבטלה, צניחה של עשרות אחוזים במחירי הדיור, עלייה בשיעור הריבית, שינויים בשער החליפין והאטה בצמיחה במשק. שיעור האבטלה מדאיג במיוחד את בנק ישראל, שכן הוא הגורם המשמעותי ביותר המשפיע על יכולת ההחזר של הלווים.

דודו זקןצילום: תומר אפלבאום

סקר כוח האדם שפירסמה באחרונה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הראה עלייה במספר הבלתי מועסקים, מ–6.6% במארס ל–6.9% באפריל. בפיקוח על הבנקים מסרבים לחשוף מהו שיעור האבטלה הנחשב תרחיש קיצוני, אבל בנקאי בכיר טוען כי בפיקוח מתייחסים לעלייה של שיעור האבטלה מעל ל–10% כתרחיש קיצון.

הפיקוח על הבנקים נקט בשנה האחרונה כמה צעדים כדי לצנן את שוק המשכנתאות, ובהם דרישה כי הבנקים יגדילו את ההפרשה הקבוצתית לחובות מסופקים בגין משכנתאות, מה שאמור להפוך את המשכנתאות להלוואות פחות אטרקטיביות בראיית הבנקים, הגבלת נטילת משכנתאות בריבית משתנה והורדה נוספת במגבלת שיעור המימון המקסימלי של המשכנתאות.

לפי שעה, אין בכוונת הפיקוח הבנקים לנקוט צעדים נוספים לצינון השוק. ועם זאת במצב של הרעה בפרמטרים הכלכליים במשק, יחזור הפיקוח לטפל בשוק המשכנתאות באמצעות המגבלות שנקט בעבר, ובנוסף ייתכן ויטיל מגבלה נוספת על היחס שבין החזר המשכנתא להכנסת הלווה. בינתיים מקווים בפיקוח, כמו גם בבנק ישראל, כי יישום צעדי המיסוי בתחום הדיור שאושרו על ידי הממשלה, ימתנו את הביקושים בשוק הדיור.

בקרב הבנקאים יש מי שמתייחסים בספקנות לחששות של המפקח על הבנקים, דודו זקן. "המפקח על הבנקים", אומר אחד מהם, "חושש מתרחיש אפוקליפטי שאין כל סיכוי שיתממש וגם אם כן אז אין עליו שליטה. אלה לא רק הפרמטרים הכלליים שמדאיגים אותו, אלא גם גל של חוקים פופוליסטים בעיניו שיפגעו בבנקים על רקע המחאה החברתית. כך למשל הוא חושש מחקיקה שלא תאפשר לבנקים לפנות דיירים שלא יעמדו בהחזרי המשכנתא".

בדו"חות שני הבנקים הגדולים ברבעון הראשון שהסתייים במארס עדיין לא נרשמה הרעה של ממש בכושר יכולת ההחזר של לווי המשכנתאות, כפי שהדבר מתבטא מתוך סעיף החובות הבעייתיים בהלוואות לדיור. סעיף זה כולל את היקף המשכנתאות הכולל שבגינן חל פיגור בהחזרים החודשיים.

בבנק הפועלים היקף האשראי לדיור הגיע ברבעון הראשון לגובה של 54.7 מיליארד שקל, כשמתוך זה 880 מיליון שקל מוגדרים כחוב בעייתי, כלומר 1.6% מסך המשכנתאות, לעומת 1.8% בסוף 2012.בבנק לאומי היקף האשראי לדיור היה בסוף הרבעון הראשון 62 מיליארד שקל. מתוכו הסתכם החוב הבעייתי ‏ב–790 מיליון שקל - 1.3% לעומת 1.4% בסוף 2012. במזרחי טפחות, הבנק הגדול ביותר בתחום המשכנתאות, הסתכמו יתרות האשראי לדיור ב–81 מיליארד שקל בסוף הרבעון הראשון של השנה - גידול של 10 מיליארד שקל לעומת סוף 2011, אבל שיעור החובות הבעייתיים ירד מ–2.4% ל–1.9% בסוף הרבעון הראשון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker