"נושי אי.די.בי יכולים לכפות על החברה הסדר אם יוכיחו חשש לחדלות פירעון"

כונס הנכסים ורשות ני"ע הגישו היום עמדתם לביהמ"ש בנוגע לבקשת מחזיקי האג"ח של חברת אי.די. בי פיתוח להמיר את חוב החברה במניות ■ הרשויות מתריעות כי הנהלת אי.די.בי עלולה לקבל החלטות נמהרות שעלולות לפגוע ביכולת החברה לפרוע את חובותיה

הילה רז

נושי אי.די.בי יכולים לכפות על החברה הסדר לפי סעיף 350 לחוק החברות, אם יוכיחו את טענתם כי החברה חדלת פירעון. כך מסרו היום כונס הנכסים הרשמי ורשות ניירות ערך בעמדה משותפת שהגישו לבית המשפט המחוזי בתל אביב, לבקשת מחזיקי האג"ח של חברת אי.די.בי פיתוח להמיר את חוב החברה כלפיהם במניות החברה.

עמדת הרשויות הרגולטוריות עוסקת בשאלה המשפטית האם רשאי נושה לפנות לבית המשפט בבקשה דומה לפי סעיף 350 לחוק החברות ומתי, אם בכלל, יכול בית המשפט לכפות הסדר חוב על חברה כאשר ההסדר קיבל את אישור של אסיפות נושים אך לא את הסכמת החברה.

השאלה האם החברה חדלת פירעון קריטית להחלטת השופט בעניין. מצבה הפיננסי של החברה יתברר רק לאחר שהמומחים הכלכליים שמונו על ידי בית המשפט ובהם עו"ד אייל גבאי ופרופ' אמיר ברנע ימסרו את חוות דעתם.

לפי עמדת שתי הרשויות, בית המשפט יכול לכפות הסדרים על החברה אם יש חשש לחדלות הפירעון של החברה. וזאת, בהתייחס לשני גורמים: ההסתברות לחדלות הפירעון של החברה ומאזן הנוחות בין החברה לנושיה, כלומר הנזק שעלול להיגרם לחברה ממתן הסעד מול הנזק שעלול להיגרם לנושיה אם לא יינתן סעד. ככל שההסתברות שהחברה חדלת פירעון גבוהה יותר, כך יכול בית המשפט לתת סעדים דרמטיים יותר מבחינת התאגיד ולהיפך.

נוחי דנקנרצילום: מוטי מילרוד

הרשויות מתריעות מפני המצב העסקי הבעייתי שבו מצויה הנהלת החברה שעלול לגרום לה לקבל החלטות נמהרות וליטול סיכונים בלתי סבירים שעלולים לפגוע ביכולת החברה לפרוע את חובותיה. מדובר על בעיית ניגוד עניינים בין בעלי המניות בחברה לבין נושיה והיא נובעת מכך שאם ההחלטות הניהוליות יצליחו ייהנו בעלי המניות מההצלחה אך אם ההחלטות ייכשלו נושי החברה יינזקו והסכום שעומד להחזר החוב כלפיהם יהיה נמוך יותר.

הרשויות מציינות כי "הגשת בקשה היוזמת הליך הבראה או הסדר על ידי נושה של החברה לפי סעיף 350 לחוק החברות בנסיבות שבהם מצבה הפיננסי של החברה הולך ומתדרדר, ומתקרב לחדלות פירעון, היא אפשרית גם מבחינת הפרשנות המהותית והתכליתית של הסעיף".

כתבות נוספות ב-TheMarker

התוכנית הסודית של רמי לוי: 6 קניונים בשנתיים

לפיד בלחץ מהתרחבות הפערים: יוזם ועדה למלחמה בעוני

מנכ"לית IFRS: "יצרנו שפה בינלאומית. לאמריקאים לא תהיה ברירה אלא להצטרף"

בניגוד לעמדה המשפטית של חברת אי.די.בי פיתוח, סבורות הרשויות כי אין צורך בהסכמת דירקטוריון החברה למהלך. הן מסבירות כי הסכמת דירקטוריון החברה להסדר חוב שמוגש על ידי נושים עלולה להאיץ את התמריץ של הנושים לפנות לבית המשפט במקרים המתאימים ולהותיר אותם עם אפשרות פעולה אחת בלבד: הגשת בקשת פירוק נגד החברה אם בשלו התנאים לכך, תוך פגיעה בזכויות הנושים ומניעת הגנה ראויה על עניינם בחברה.

יחד עם זאת, הרשויות מזהירות כי קבלת הבקשה להמיר חוב של חברה במניותיה תוך הסכמת נושי החברה בהתעלם מעמדת החברה ומצבה "עלולה להמריץ נושים לפתוח בהליכים נגד חברות המצויות בקשיים, בעודן בעלות יכולת פירעון ואשר ההסתברות לחדלות פרעונן קטנה והסבירות לכך שייצאו מהקשיים הכספיים היא גבוהה".

הרשויות מתריעות מ"סחטנות בלתי ראויה מצד הנושים שעלולה לפגוע יתר על המידה בחברה, במעמדה בעולם העסקי ובזכויות בעלי מניותיה". הרשויות מציעות לבית המשפט לפתור את הבעיה בשתי דרכים: אם מדובר בבקשה סחטנית לפסוק הוצאות נכבדות לטובת החברה.

אם מדובר בבקשה מוצדקת הרשויות מציעות לבית המשפט לבדוק עד כמה החברה קרובה לחדלות פירעון ובהתאם להחליט על הסעד אותו יקבלו נושיה. הרשויות מסבירות כי הסעד שייתן בית המשפט במקרה שבו החברה עדיין אינה חדלת פירעון תלוי בתמהיל שבין מידת הקירבה של החברה לחדלות פירעון לבין מידת הנזק שייגרם לחברה ממן הסעד אל מול הנזק שייגרם לנושים אם לא יקבלו את הסעד.

הרשויות מבהירות כי אמנם "קיים חשש של ניצול לרעה של הסעיף בידי נושה סחטן אך לבית המשפט כלים מספקים להתמודד עם חשש זה באמצעות פסיקת פיצויים משמעותיים אם בקשת הנושים הוגשה שלא בתום לב או אם הוכח שהחברה כשירה לשלם את חובותיה בהסתברות גבוהה".

רשות ני"ע מיוצגת על ידי עו"ד ליאב וינבאום, מנהל המחלקה המסחרית בפרקליטות מחוז ת"א אזרחי. כונס הנכסים הרשמי מיוצג באמצעות עו"ד ד"ר איתי הס ועוה"ד רוני הירשנזון והדר נאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker