בעקבות הדו"חות

לידר שוקי הון: "לאומי - אחד הבנקים הפחות מומלצים"

בנק לאומי הציג בדו"חותיו לרבעון הראשון תשואה של 9.4% על ההון ■ האנליסט אלון גלזר סבור שבנטרול הרווחים החד פעמיים התשואה הייתה נמוכה יותר וקרובה דווקא לרמה של כ-8% ■ על רקע זאת, גלזר הפחית מחיר היעד ללאומי ל-14.5 שקלים והוריד ההמלצה מ"קניה" ל"תשואת יתר"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"לאומי הינו אחד הבנקים הפחות מומלצים על ידנו מבין מניות הסקטור הבנקאי" - כך כותב היום אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר של לידר שוקי הון, לאחר פרסום דו"חות בנק לאומי. גלזר הפחית את מחיר היעד למניית הבנק ל-14.5 שקל לעומת מחיר קודם של 15.5 שקל והוריד ההמלצה מ"קנייה" ל"תשואת יתר". מחיר היעד מעניק למניה אפסייד (פוטנציאל עלייה) של 13% מעל מחיר מהמניה כיום.

ביום ה' פרסם בנק לאומי, אחד משני הבנקים הגדולים בישראל, את דו"חותיו לרבעון הראשון. הבנק, בניהולה של רקפת רוסק עמינח, חתם את הרבעון ברווח נקי של 570 מיליון שקל, גידול של 32% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הרווח משקף תשואה שנתית על ההון של 9.4%.

התוצאות כללו הוצאות חד פעמיות שונות, ביניהם הפרשות בגין פרישת עובדים והפרשות להפסדי אשראי שנרשמו ב-2012 בגין הלווים הגדולים במשק. מנגד, התוצאות כללו רווחים חד פעמיים ממכירת מניות חברת הביטוח מגדל (שתרמה כ-120 מיליון שקל נטו), רווחי הון נוספים, והפרשה מאוד נמוכה של כ-73 מיליון שקל (0.12% בלבד מתיק האשראי) לחובות מסופקים.

"על פניו מדובר בתוצאות טובות", כתב גלזר, "עם זאת, בנטרול האלמנטים החד פעמיים הרווח של לאומי קרוב יותר לרמה של כ-8% על ההון, וזאת להערכתנו הרמה המייצגת של בנק לאומי כיום. בשורה התחתונה, נטרול האלמנטים החד פעמיים היה מביא להפחתה של כ-100 מיליון שקל, המשקף כאמור תשואה על ההון נמוכה יותר".

אלון גלזר
אלון גלזרצילום: עופר וקנין

לאחר שמניית הבנק עלתה במהלך השנה האחרונה בכ-30%, לאומי נסחר כעת לפי שווי שוק של 18.89 מיליארד שקל.  מדובר במכפיל הון של 0.75 (הון עצמי ביחס לשווי השוק). גלזר מזהיר כי לאחר מהלך העליות קיים עדיין לחץ על מניית הבנק, בין היתר, מאחר ששלמה אליהו – בעל השליטה בחברת הביטוח מגדל שמחזיק כ-2.8% ממניות לאומי – טרם סיים למכור את אחזקותיו.

בנוסף, גלזר מציין כי החברה לישראל, שלאומי מחזיק בכ-5% ממניותיה, ממשיכה לפגוע בתוצאותיו. "ההחלטה שלא לאפשר אתת מכירת כיל (החברה הבת של החברה לישראל – ע"א) לפוטאש הקנדית והחששות מהעלאת התמלוגים שכיל משלמת מביאים לפגיעה בשווי החברה לישראל, והמימוש של לאומי צפוי להיות במחירים נמוכים יותר מהמחירים בהם נסחרה החברה, כאשר הבנק הכריז על כוונתו למכור את אחזקותיו", הוא כותב.

בהתייחסו להמשך השנה, גלזר מניח שלמעט "הנעלם הגדול", רווחיות החברה לישראל, המשקיעים במניית לאומי צפויים להיתקל בפחות הפתעות, פחות תנודתיות, הפרשות נמוכות להפסדי אשראי וצמיחה קלה בפעילות. "אנו מקווים שגם נתחיל לראות פירות של תהליכי התייעלות, כאשר בשורה התחתונה אנו מצפים לתשואה שתנוע סביב 8%. ייתכן שנראה מימוש של מניות החברה לישראל שיתרמו כמובן באופן משמעותי לשורה התחתונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker