הבנקים גיבשו הסדר חוב חלופי לאי.די.בי פיתוח: פריסת החוב תמורת תוספת ריבית והקצאת מניות

(עדכון) גורם המעורב בהסדר הבנקים: "גיבשנו חזית אחידה ולפיה אין שום סיבה למחול על שקל או להמיר שקל אחד של חוב באי.די.בי פיתוח - החברה בעלת כושר פירעון" ■ חובות אי.די.בי פיתוח לבנקים: כ-2 מיליארד שקל

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנקים הממנים את חברת אי.די.בי פיתוח גיבשו מתווה חלופי להסדר חוב, במקום ההסדר שגיבשה נציגות בעלי האג"ח. בעוד שההסדר של הנציגות מציע מחיקתה של חברת אי.די.בי אחזקות ולמעשה סילוקו של נוחי דנקנר מהשליטה בקבוצה, הרי שההסדר שמציעים הבנקים יאפשר לדנקנר לשמור שליטתו בקבוצה - אם יצליח לגבש הסדר חוב נפרד באי.די.בי אחזקות.

מתווה ההסדר שגיבשו הבנקים באי.די.בי פיתוח כולל פריסה מחדש (ללא תספורת) של החוב לבנקים ולבעלי האג"ח שהיקפו מסתכם בכ-6 מיליארד שקל. בתמורה לפריסה, דורשים הבנקים כי אי.די.בי פיתוח תעניק לנושים פיצוי בגובה הריבית ופיצוי במניות שהחברה תקצה לנושיה. מתווה ההסדר שהבנקים גיבשו כולל עצירת כל פירעונות החוב, כולל פירעונות בהיקף של כ-600 מיליון שקל שאמורים היו להתבצע במהלך החודש לבנקים ובעלי האג"ח.

מתווה הבנקים כולל דחייה שווה במועדי התשלום לכל הנושים כך שסדר הנשייה, מבחינת לוח הסילוקין, לא ישתנה כתוצאה מהסדר החוב. מתווה ההסדר עדיין לא נחתם, אך הצדדים העלו את הדברים על הכתב והסכימו להפגש פעם נוספת על מנת לדון בפרטיו.

נציגי הבנקים לאחר הפגישה בעניין אי.די.ביצילום: עופר וקנין

גורם בכיר המעורב בהסדר החוב של הבנקים ציין בשיחה עם TheMarker כי "עשינו מפגש של כל הבנקים, וגיבשנו חזית אחידה, זאת לאחר שקיבלנו אישור להתכנסות מהממונה על ההגבלים העסקיים. הבנקים הסכימו פה אחד שאין שום סיבה למחול על שקל אחד מהחוב, ואין שום סיבה להמיר חוב במניות, מכיוון שהחברה בעלת כושר פירעון".

גיבוש חזית אחידה מצד הבנקים עלולה חסל את הסיכויים של מתווה הסדר החוב במשותף שגיבשו בעלי האג" באי.די.בי פיתוח עם בעלי האג"ח באי.די.בי אחזקות - הסדר שכלל את סילוקו של בעל השליטה נוחי דנקנר, מחיקת מניות אי.די.בי אחזקות והקצאת 90% ממניות אי.די.בי פיתוח לנושי החברה והקצאת 10% ממניות החברה לנושי אי.די.בי אחזקות. הבנקים מחזיקים בכשליש מהיקף החוב של פיתוח בעוד שדי בהתנגדות של 25% מנושי החברה כדי למנוע את אישורו של ההסדר. אפשרות אחרת היא כי בית המשפט יסווג את הצבעותיהם של הבנקים כקולות נגועים בעניין אישי וזאת בשל העובדה כי הבנקים מממנים את החברות הפרטיות של נוחי דנקנר בהיקף של מיליארד שקל, ועל כן יש להם אינטרס לגבש מתווה הסדר חוב שישאיר את דנקנר, ובכך להותיר סיכוי כי ביום מן הימים יפרע את חובותיו האישיים לבנקים.

ואולם עצם ההחלטה של הבנקים לגבש הסדר חוב עלולה לשמוט את הקרקע תחת הטיעון של הבנקים כי החברה הינה בעלת כושר פירעון. שכן אם הבנקים מציעים הסדר חוב בחברה, כיצד יוכלו לטעון שהיא סולבנטית? על כך הגיב גורם בכיר המעורב בהסדר כי "החברה אכן אינה במיטבה, אך היא בעלת כושר פרעון. החברה סולבנטית אבל אנחנו רוצים להקל עליה, ולוודא עוד יותר ולהשביח עוד יותר את כושר הפירעון שלה".

"אנחנו לא נותנים פריסות חינם, ולכן נדרוש פיצוי הולם בגין הדחייה. פיצוי הוני ופיצוי בריבית. אנחנו מניחים שאי.די.בי פיתוח תסכים למתווה להסדר ותצטרף לבנקים בבקשת ההסדר. הצטרפות החברה להסדר תמנע את הבעיה המשפטית שעלולה להיווצר כשהמהלך נעשה באופן חד צדדי. אנחנו מניחים שאי.די.בי פיתוח תצטרף לבקשה כך שלא תהיה בעיה משפטית" אמר גורם המעורב בהסדר.

הסדר החוב המוצע על ידי הבנקים גובש אתמול תוך שעות ספורות, בעקבות פגישה שקיימו מנהלים בכירים, ראשי החטיבות העסקיות ועורכי הדין המייצגים את ששת הבנקים המממנים את אי.די.בי פיתוח. מדובר בבנקים פועלים, לאומי דיסקונט מזרחי טפחות, BNP ו-HSBC. הפגישה שהתקיימה במשרדי עורכי הדין ש.הורוביץ המייצג את בנק מזרחי טפחות, התאפשרה בעקבות הסכמתו של הממונה על ההגבלים העסקיים לאשר לבנקים להתאחד סביב שולחן אחד לצורך תיאום עמדות לגיבוש הסדר חוב.

עו"ד פיני רובין, לאחר פגישת נציגי הבנקיםצילום: עופר וקנין

הממונה על ההגבלים העסקיים אישר לבנקים להתכנס בתנאי שידונו אך ורק בהסדר החוב של אי.די.בי פיתוח ובתנאי שהבנקים לא יעבירו ביניהם מידע שאינו קשור ספציפית לאי.די.בי פיתוח. עוד דרש הממונה כי השיחות בין הבנקים יתועדו והתיעוד יועבר תוך חמישה ימים לעיונו של הממונה. תנאי נוסף שקבע הממונה הוא כי הבנקים לא ידונו ביניהם בהעמדת אשראי חדש לחברה או לגופים קשורים אליה. סעיף זה מעלה את השאלה אם פריסת החוב מחדש שעליה החליטו הבנקים אתמול במסגרת הפגישה המשותפת, אינה נופלת תחת ההגדרה אשראי חדש. ככל הנראה הממונה על ההגבלים העסקיים יצטרך לתת את דעתו על סוגיה זו.

הפועלים יוצג בפגישה על ידי עורכי הדין פיני רובין וירון אלכאווי ממשרד גורנציקי ושות', בנק לאומי יוצג על ידי עורך הדין אורי גאון, דיסקונט יוצג על ידי עו"ד אמנון לורך ממשרד יגאל ארנון ושות', מזרחי יוצג על ידי עו"ד אודי ארצי ממשרד ש.הורוביץ, BNP יוצג על ידי עו"ד אילן שביט ובנק HSBC באמצעות משרד עו"ד שיבולת.

כתבות נוספות ב-TheMarker

מדוע קק"ל העבירה חצי מיליון דולר לקרן קלינטון בעבור הרצאה של נשיא ארה"ב לשעבר?

לפיד בלחץ מהתרחבות הפערים: יוזם ועדה למלחמה בעוני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker