מה הסיפור של איל וולדמן?

המוסדיים בארה”ב נוטים גם הם כיום להתנגד לכפל כהונה

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
עידו באום

מה הסיפור של איל וולדמן, מייסד, יו”ר ומנכ”ל מלאנוקס, חברת הטכנולוגיה הרשומה למסחר כחברה דואלית בתל אביב ובנאסד”ק? בימים האחרונים ולהיות רשומה למסחר בנאסד”ק בלבד.

לפי הדיווח הרשמי, מלאנוקס הסבירה כי השינוי יאפשר לה להתנהל באופן שאינו כפוף לשתי מערכות דינים שונות, הישראלית והאמריקאית. לפי הדיווחים הרבים בתקשורת, המהלך נבע מרצונו של וולדמן להישאר בכהונה הכפולה של יו”ר ומנכ”ל החברה - בניגוד לעמדת הגופים המוסדיים הישראליים הרואים בכפל הכהונה מצב בעייתי המנוגד לממשל התאגידי הרצוי, שבו המנכ”ל הוא הגורם הביצועי המוביל בחברה ויו”ר הדירקטוריון מפקח עליו.

הנימוק הרשמי, אם לנקוט לשון עדינה, הוא קשקוש מופרך. בכל מה שקשור לחוק ניירות ערך, מלאנוקס אינה כפופה לשתי מערכות דינים. מלאנוקס מאוגדת בישראל לפי חוק החברות, וככל הידוע היא תמשיך להיות כזו גם כשתימחק מתל אביב. מאז שנרשמה למסחר בנאסד”ק, בסוף שנות ה–90, מלאנוקס מדווחת בארה”ב כחברה אמריקאית לכל דבר על פי החובות המוטלות עליה בחוק ניירות ערך האמריקאי. היא מגישה בארה”ב דו”חות שנתיים, רבעוניים ומיידיים על פי טופסי הדו”חות שבהם משתמשות חברות אמריקאיות.

לפי הפרק הישראלי בחוק ניירות ערך, המכונה “חוק הרישום הכפול”, מלאנוקס מגישה בדיוק את אותם הדו”חות שהיא מגישה לנאסד”ק כשהיא נדרשת לקיים את חובות הדיווח שלה בבורסה של תל אביב. אלה אותם דו”חות בדיוק. חוק הרישום הכפול נועד למנוע את הבעיה של כפיפות לשתי מערכות דינים שונות - כלומר, מלאנוקס כפופה למערכת דיני דיווח אמריקאית בלבד. אגב, לזכות מלאנוקס ייאמר שהיא מקיימת את חובות מערכת הדיווח האמריקאית היטב, ככל הידוע.

אייל ולדמן, מנכ"ל מלאנקוסצילום: פאול אורלייב

הנימוק השני, זה שמייחס את המהלך לרצונו של וולדמן להישאר בכפל הכהונות, הוא כבר ממש תמוה. מכיוון שמלאנוקס ממשיכה להיות חברה ישראלית, חוק החברות הישראלי ממשיך לחול עליה. החוק הזה הוא בדיוק מה שמפריע לוולדמן - בסעיף 121 נקבע כי נדרש אישור של שני שלישים מקרב בעלי מניות המיעוט לכך שהמנכ”ל והיו”ר יהיו אותו אדם. החוק הזה ימשיך לחול על החברה גם אם תיסחר בארה”ב בלבד.

האם וולדמן בונה על כך שכפל הכהונות יאושר אם כמה מבעלי המניות מקרב המוסדיים הישראליים שעושים לו כיום בעיות ייאלצו למכור את אחזקותיהם עקב הפסקת המסחר בבורסה של תל אביב?

קשה להאמין שוולדמן פיספס את הזובור שנאלץ לעבור ג’ימי דיימון, מאושיות המשק האמריקאי ומי שנושא בכפל הכהונות של מנכ”ל ויו”ר ג’יי.פי מורגן, כדי להישאר בתפקיד הכפול. דיימון נאלץ להפעיל מסכת לחצים חריגה ורק בקושי הצליח להישאר בכפל הכהונות לנוכח המלצות נוגדות של חברות הייעוץ למוסדיים בארה”ב. כבודו של וולדמן במקומו מונח, אבל הוא עדיין לא דיימון.

הנה כי כן, המוסדיים בארה”ב, שהיו נרפים למדי בשנים האחרונות בעניין כפל הכהונה, נוטים גם הם כיום להתנגד לכפל כהונה, בדומה למוסדיים אצלנו בישראל. במקרה של מלאנוקס, הם יכולים להרשות לעצמם להיות יותר אגרסיביים מג’יי.פי מורגן. למה? כי לפי החוק האמריקאי הגופים המוסדיים יכולים רק לחוות דעה בשאלה אם המנכ”ל יוכל להמשיך להיות יו”ר, אבל דעתם אינה מחייבת. בחברה ישראלית, גם כזו הנסחרת בנאסד”ק בלבד, עמדת הגופים המוסדיים מחייבת וניתן לכפות אותה.

אז מה הסיפור של איל וולדמן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker