אי.די.בי: לאומי העמיד חובותיה של גנדן לפירעון מיידי

לפי הערכות גנדן חייבת לבנק לאומי כ-450 מיליון שקל וכנגד זה מחזיק לאומי בשעבוד על 30.7% ממניות אי.די.בי אחזקות

חברת אי.די.בי אחזקות דיווחה הלילה במסגרת דו"חותיה הכספיים כי בנק לאומי העמיד לפירעון מיידי את חובותיה של החברה האם גנדן, חברה באמצעות מחזיק נוחי דנקנר בשליטה בקבוצת אי.די.בי.

לפי הערכות גנדן חייבת לבנק לאומי כ-450 מיליון שקל וכנגד זה מחזיק לאומי בשעבוד על 30.7% ממניות אי.די.בי אחזקות. בדו"חות אי.די.בי אחזקות צוין כי ב-19 באפריל 2013 בנק לאומי "מסר לגנדן הולדינגס הודעה כי הוא מעמיד לפירעון מיידי את החוב של גנדן הולדינגס כלפיו ושומר על זכויותיו לרבות נקיטה בהליכים משפטיים לגביית החוב".

ב-19 באפריל בעקבות מחאה ציבורית על כוונתו של לאומי למחול לגנדן על חלק ניכר מהחוב, מסר בנק לאומי הודעה לתקשורת ולפיה "רוסק עמינח הינחתה את הצוות המקצועי העוסק בכך, לפעול למיצוי כל האפשרויות העומדות לרשות הבנק לגביית החוב".

נוחי דנקנרצילום: מוטי קמחי

עם זאת,כל הידוע, למרות הודעת הבנק, לאומי טרם פתח בהליכים משפטיים לגביית החוב.

מחברת גנדן נמסר: "נוחי דנקנר ושותפיו בגנדן פועלים בימים אלה לחיזוק החברה בכמה מישורים במקביל. פעילות זו כוללת, בין היתר, מגעים לגיוס משקיעים נוספים לגנדן והמשך המאמצים הבלתי פוסקים לחזק ולייצב את הנכס המרכזי של גנדן - מניות אי.די.בי אחזקות".

לאומי הצליח לגבות כ-40 מיליון שקל מה-100 מיליון שקל שהזרים בספטמבר שנה שעברה אלשטיין לגנדן, אך כעת לאומי נשאר עם שעבוד על כ-30.7% מאי.די.בי אחזקות בשווי שוק של כ-110 מיליון שקל וכן עם ערבויות אישיות שהעמידו דנקנר, משפחתו, משפחת שימל, אבי פישר ושותפים נוספים שבגנדן בשווי של כ-200 מיליון שקל.

בשונה מלאומי הבנקים מזרחי טפחות, שחשוף לגנדן בכ-80 מיליון שקל וכן קרדיט סוויס החשוף בכ-50 מיליון שקל לטומהוק, לא הודיעו עדיין שהןמעמידים את החוב לפירעון מיידי.

המהלך של לאומי, כאמור, מגיע לאחר שב-19 אפריל החליטה רוסק עמינח ודירקטוריון לאומי לסגת ממתווה הסדר חוב שגובש עם גנדן והמשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין, שבמסגרתו לאומי היה אמור לקבל במזומן כ-150 מיליון שקל, לפרוס כ-150 מיליון שקל נוספים ולמחוק כ-150 מיליון שקל עם פוטנציאל לריקוברי (גביית חלק מהסכום חזרה) עם התאוששות של אי.די.בי אחזקות. ואולם בעקבות הלחץ הציבורי ולאחר שטענה כי התאפסו הסיכויים לעסקה עם אלשטיין החליטה רוסק עמינח לסגת ממתווה שגובש.

רוסק עמינח אמנם צדקה כי התאפסו הסיכויים לעסקה עם אלשטיין מבחינת לאומי, אך מההודעה של אי.די.בי אחזקות מאתמול עם שובו של דנקנר מניו יורק, נראה כי דנקנר לא מוותר וממשיך להלחם במלוא הכוח, כשבמסגרת ההסכמות החדשות אלשטיין יזרים 75 מיליון דולר ישירות לתוך אי.די.בי אחזקות ולא 57 מיליון דולר לאי.די.בי אחזקות וכ-18 מיליון דולר לתוך גנדן כפי שדובר קודם לכן, דבר העלול לפגוע בסיכויי לאומי ומזרחי טפחות לגבות סכומים נוספים מגנדן. עם זאת דנקנר מנהל מו"מ עם משקיעים נוספים לגנדן,אך לא ברור האם הדבר יוביל לכדי עסקה מחייבת.

לפי הערכות העובדה שאלשטיין יעביר בקרוב לחשבון בנק הפועלים בניו יורק כ-50 מיליון דולר מרמזת, לפי המקורבים למגעים, כי ראשי הפועלים היו מעודכנים בהתפתחויות בשבוע האחרון ויתכן כי אם אכן ההסדר החוב ייצא אל הפועל עם אלשטיין, לפחות חלק מהמניות של דנקנר שיחזיק באי.די.בי אחזקות לאחר ההסדר ו/או נכסים נוספים ישועבדו להפועלים כנגד החוב של כ-150-200 מיליון שקל שחייבת טומהוק, חברה האם של גנדן לבנק וכנגדו מלבד ערבויות אישיות אין כרגע בטחונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker