הערת "עסק חי" לאי.די.בי פיתוח; החברה: משתלטים עלינו בשיטת "הרצחת וגם ירשת"

אי.די.בי מדווחת כי נוחי דנקנר חזר מניו יורק עם סיכום חדש לפיו אדוארדו אלשטיין ישקיע ישירות באי.די.בי אחזקות 75 מיליון דולר; בהמשך תפורסם הצעה חדשה למחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות; לא ברור אם אלשטיין ישקיע בגנדן

מיכאל רוכוורגר

המשקיעים של אי.די.בי נאלצו לחכות עד לרגע האחרון של עונת הדו"חות של הרבעון הראשון של 2013 לגלות האם לדו"חות החברה, הנושאת על גבה חובות של כ-4 מיליארד שקל לבעלי האג"ח וכ-1.9 מיליארד שקל לבנקים ומוסדות פיננסיים, תוצמד הערת "עסק חי" המעמידה בספק את המשך פעילותה התפעולי בטווח הנראה לעין.

ואכן עם פרסום הדו"חות בחצות הלילה, התברר כי לדו"חותיה של אי.די.בי פיתוח הוצמדה הערת "עסק חי", בשל העובדה כי נחתמו הסכמות בין הנציגויות שעדיין בתוקף, לטענת החברה. לדבריה: "החברה התריעה מראש כי קרן זרה טורפנית שרכשה את אגרות החוב של אי.די.בי פיתוח במחירי רצפה, מובילה ניסיון להשתלטות עוינת בשיטת "הרצחת וגם ירשת": תחילה יוצרים אי ודאות בחברה על ידי שימוש באמצעים משפטיים אלימים; אחר כך מציבים מכשולים בפני ההנהלה על מנת להפריע, לעכב ולטרפד קידום פתרונות חיוניים לייצוב החברה ולשיפור הנזילות; ולבסוף מנצלים את הכאוס, שהם יצרו במו ידיהם, כדי לשים יד על נכסים מצוינים כמו אלה של אי.די.בי פיתוח, אשר ערכם הכלכלי גדול בהרבה מסך כול ההתחייבויות".

נציין כי אם ההסכמות אליהן הגיעו ביום חמישי שעבר נציגויות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות (הנושאת על גבה חוב של כ-2 מיליארד שקל לבעלי האג"ח והבנקים) ואי.די.בי פיתוח ייצאו אל הפועל, דנקנר ושותפיו יאבדו את השליטה באי.די.בי.

מניית אי.די.בי אחזקות בשנה האחרונה

בתוך כך, דנקנר חזר הערב מניו יורק לאחר שערך במהלך השבוע האחרון סדרה של מפגשים עם המשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין במטרה לשכנע אותו לגבש ביחד הצעה משופרת לנציגות מחזיקי אי.די.בי אחזקות. הצעה זאת תחליף כנראה את ההצעה הקודמת ששיקפה תספורת כלכלית של כ-50% וכן לעומת ההצעה של נציגות אי.די.בי פיתוח שמובלת על ידי פסגות, קרן יורק והפניקס.

אי.די.בי פיתוח שולטת בכלל ביטוח וכן באמצעות דיסקונט השקעות (דסק"ש) וכור שולטת בשורה של חברות כמו סלקום, שופרסל, נכסים ובנין, גיוון אימג'ינג וכן מחזיקה במניות של הבנק השווייצי קרדיט סוויס וחברת האגרוכימיה מכתשים אגן.

על הדו"חות שפורסמו, אי.די.בי פיתוח, סיימה את הרבעון הראשון של 2013 עם רווח נקי (המיוחס לבעלי המניות) של 159 מיליון שקל, לעומת רווח 342 מיליון שקל. ברבעון המקביל של 2012.

נוחי דנקנרצילום: תומר אפלבאום

א.די.בי אחזקות סיימה את הרבעון הראשון של 2013 עם רווח נקי (המיוחס לבעלי המניות) של 130 מיליון שקל, לעומת רווח נקי (המיוחס לבעלי המניות) של 315 מיליון שקל ברבעון המקביל של 2012.

מההודעה שפירסמה אי.די.בי הערב עולה כי קבוצת אלשטיין תשקיע כ-75 מיליון דולר (כ-280 מיליון שקל ) ישירות באי.די.בי אחזקות עם הגעת החברה להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח שלה. זאת בנוסף לכ-25 מיליון דולר שכבר השקיע אלשטיין בגנדן - החברה האם של אי.די.בי אחזקות.

עם חתימת העסקה הודיע המשקיע אדוארדו אלשטיין כי יעביר בימים הקרובים סך של כ-50 מיליון דולר לחשבון בנק הפועלים בניו יורק. סכום זה מיועד לשמש על חשבון ביצוע הזרמה לבעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות במסגרת הסדר החוב באי.די.בי אחזקות לכשייחתם. עם זאת אין הדבר מבטיח כי נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, שחברה לנציגות פיתוח לאחר שהתייאשה מאלשטיין, תחזור בה ותחתום על הסדר עם דנקנר ואלשטיין.

מן ההודעה גם לא ברור האם אלשטיין מתכוון להזרים סכומים נוספים לגנדן שכן ללא הזרמה שכזו לא ברור כיצד דנקנר ושותפיו יצליחו להגיע להסדר חוב מול בנק לאומי שגנדן חייבת לו כ-450 מיליון שקל וכן מול מזרחי טפחות שגנדן חייבת לה כ- 80 מיליון שקל. בנוסף גם לא ברור כיצד דנקנר יפרע כ-400 מיליון שקל שחייבת טומהוק לבנקי הפועלים, דיסקונט, קרדיט סוויס ומזרחי טפחות.

אלשטיין אמר כי: "אני שמח מאוד על ההסכם שהקבוצה בראשותי חתמה היום עם נוחי דנקנר לכניסה לשותפות בחברה חשובה כמו קבוצת IDB. לאחר שעשינו מאמצים מקסימליים לביצוע העסקה, ההחלטה הסופית תהיה שייכת לבעלי החוב של IDB אחזקות ולבית המשפט".

נוחי דנקנר אמר כי: "אני שמח על הצטרפותו של חברי אדוארדו אלשטיין כשותף בקבוצת IDB ומשוכנע שאנו בונים שותפות עסקית ארוכת טווח שתשרת את המשק והכלכלה בישראל. אנו נציע בהקדם מתווה משופר ועדיף לבעלי החוב של אי.די.בי אחזקות מתוך מטרה להביא להשלמתו המהירה של ההסדר ולייצובה המיידי של הקבוצה".

בעקבות החתימה בניו יורק על ההסכם החדש עם קבוצת אלשטיין, טוענת אי.די.בי אחזקות כי תפרסם בהקדם הצעה חדשה, משודרגת ומשופרת למחזיקי האג"ח שלה, הצעה אשר ערכה הכלכלי יהיה גדול בהרבה מזה של הצעת נציגות אי.די.בי פיתוח והיא תכלול, בין היתר, הזרמה מיידית נוספת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker