"תיאום עמדות על ידי הבנקים פוגעת בטובת בעלי האג"ח של אי.די.בי"

בעלי האג"ח אידיבי פיתוח לממונה על ההגבלים העסקיים: "מתן האישור גורם לאי שוויון מובהק בין מחזיקי האג"ח לבין הבנקים"

סיון איזסקו

נאמני איגרות החוב של אי.די.בי פיתוח פנו הבוקר לממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה, בבקשה שיבחן מחדש את החלטתו לאפשר לבנקים לתאם עמדות ולשתף פעולה ביניהן לצורך גיבוש הסדר חוב בקבוצת אי.די.בי.

במכתב, ששלח עו"ד גיא גיסין בשם נאני האג"ח של החברה נכתב כי "מתן האישור גורם לאי שוויון מובהק בין מחזיקי האג"ח לבין הבנקים, המעניק יתרון בלתי הוגן לבנקים כנושים ומקפח את זכויות ציבור המשקיעים באג"ח הקונצרניות של חברות הקבוצה. יתר על כן מתן האישור יביא הלכה למעשה לחבירה של מתחרים בשוק, חבירה המעלה חששות לפגיעה משמעותית בתחרות, הן בין הבנקים לבין עצמם והן בין הבנקים לנותני אשראי חוץ בנקאי, וזאת בענף המאופיין במיעוט שחקנים ובחסמי כניסה ומעבר גבוהים במיוחד".

עו"ד גיסין טוען כי "מתן אישור למו"מ משותף של הבנקים משמעו קונסולידציה של מלוא החוב הבנקאי של הקבוצה לכדי חוב אחד ויחיד תוך הגדלת העיוות וחוסר השוויון הקיים ממילא בין סוגי הנושים השונים".

דיוויד גילהצילום: עופר וקנין

גיסין מסביר כי לחלק מהבנקים קיימת הזכות להעמיד הלוואה לפירעון מיידי בחברה בתחתית הפירמידה, לחלק מהבנקים קיימת עילה לעמיד לפירעון מיידי הלוואה לחברות הפרטיות במעלה הפירמידה ולחלק מהבנקים אין כל זכות להעמדת החוב לפירעון מיידי. על כן גיסין מסביר כי מתן האפשרות לבנקים לתאם עמדות, עלולה "לאפשר לבנק א' לאיים בהעמדת החוב של החברה הנכדה לפירעון מיידי, ובכך לסייע לבנק ב' למנוע אבדן שליטה של בעל השליטה הנוכחי, במטרה להגן על החוב שהחברות הפרטיות בראש הפירמידה חייבות לו".

במילים אחרות, כל בנק יוכל ליהנות מהזכות לפירעון מיידי הקיימת בבנק אחר על מנת להפעיל לחץ על כל הצדדים המעורבים בהסדר להגיע להסדר המשרת את הבנקים על פני בעלי איגרות החוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker