הסדר אי.די.בי

“בכר וברודט נחלצים כנראה לטובת דנקנר. מעניין איך יגיב סרוסי”

בכיר בשוק ההון אמר את הדברים בעקבות התגובות הראשוניות וההססניות שהגישו דיסקונט ולאומי לבית המשפט בנוגע לתוכנית הבראה של אי.די.בי פיתוח

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

“הנה דוגמא חיה ליחסי הון שלטון. בכירי האוצר לשעבר, יוסי בכר ‏(לשעבר מנכ”ל האוצר וכיום יו”ר בנק דיסקונט‏), ודוד ברודט ‏(לשעבר מנכ”ל האוצר וכיום יו"ר לאומי‏), נחלצים כנראה לטובת נוחי דנקנר. מעניין איך יגיב יאיר סרוסי ‏(יו”ר הפועלים, ולשעבר בכיר באוצר‏).

"אחרי שהבנקים הפסידו מאות מיליוני שקלים מהאשראי בחברות הפרטיות של דנקנר, ואחרי שהשופט איתן בורנשטיין ביקר אותם על התנהלותם בחברות הציבוריות, הבנקים כנראה ממשיכים להעדיף לסגור דברים בחדרי חדרים” - כך הגיב אתמול בכיר בשוק ההון, המחזיק באג"ח של אי.די.בי. זאת, בעקבות תגובות ראשונויות הססניות שהגישו לבית משפט בנקי דיסקונט ולאומי בנוגע ל, שאותה מובילה נציגות האג"ח שלה.

בתגובתו לבית משפט אמר דיסקונט כי ההסדר שאליו הגיעו נציגויות בעלי האג”ח של אי.די.בי אחזקות ופיתוח אינו סופי, אך בכל מקרה “עיקרי המסמך מנוגדים לדיני הנשייה ולהוראות חוק ופסיקה מפורשות. דיסקונט שומר על כל זכויותיו בעניין, לרבות הזכות לטעון כנגד ההסדר ככל שיוצע כזה”.

יו"ר הפועלים, יאיר סרוסיצילום: דודו בכר

לאומי, המיוצג על ידי עוה”ד זאב שרף ויניב אזרן, לא נתן תשובה מפורשת אם הוא תומך בהסדר שגובש בין הנציגויות, הוא כן ציין שתוכנית ההבראה הכפויה שקדמה נציגות פיתוח אינה רלוונטית.

בינתיים הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, שלח אתמול מכתב תשובה לבנק דיסקונט שבו הוא מאשר לבנקים לפעול במשותף ולערוך פגישות לצורך גיבוש הסדר חוב משותף בחברת אי.די.בי פיתוח. האישור ניתן לתקופה של שלושה שבועות, בתנאי שהבנקים ידברו ביניהם רק לגבי אי.די.בי פיתוח שחייבת לבנקים השונים 1.7 מיליארד שקל. הנושה הגדול ביותר של דנקנר הוא הפועלים עם חוב של כ–770 מיליון שקל. עם זאת, למרות האישור של הממונה על ההגבלים כלל לא בטוח שהבנקים אכן ישתפו פעולה ביניהם בכדי לקדם את ההסדר.

בדיסקונט סירבו להגיב לידיעה. גם בהפועלים, שמפגין קו לוחמני כלפי לווה גדול אחר כמו מוטי זיסר, מעדיפים לשמור על דממת אלחוט בכל הקשור לדנקנר וחובותיו. מלאומי נמסר כי “כשנקבל את החלטת הממונה, נחליט אם וכיצד לפעול”. היחיד שבינתיים תומך בשיתוף פעולה בין הבנקים הוא מזרחי טפחות שאמר כי “מיקום הפגישות אינו משנה. אנחנו נגיע לכל מקום שבו יתקיים מפגש כזה, ולחילופין נעמיד לטובתו את משרדי הבנק”.

יו"ר לאומי, דוד ברודטצילום: מוטי מילרוד

רביב: "שינוי נורמה"

“אם המתווה להסדר החוב באי.די.בי יצליח - לא יזלזלו במה שעושים הגופים המוסדיים בישראל” - כך אמר אתמול מנכ”ל בית ההשקעות פסגות, חגי בדש, בפורום בתי ההשקעות השנתי של דן אנד ברדסטריט. פסגות הוא בית ההשקעות הגדול בישראל.

בהתייחסו לשאלה, מה דעתו על כך שנוחי דנקנר תוקף את פסגות מכיוון שחברה לקרן יורק האמריקאית כדי לעשות סיבוב ולהשתלט על אי.די.בי, אמר בדש: “זה מאוד נוח לצד השני - שגופים מוסדיים יישבו על הגדר, ייכנסו לחדרים סגורים וימשיכו להציב את הנורמות המקולקלות האלה, אבל זה לא יקרה. צריך להבין שאף אחד לא בא להשתלט ולנהל את אי.די.בי החדשה. היא פשוט תהיה גוף ללא גרעין שליטה עם אחזקות מבוזרות כמו בנק לאומי וטבע", אמר.

יו"ר דיסקונט, יוסי בכרצילום: תומר אפלבאום

מנכ”ל בית ההשקעות דש־מיטב, אילן רביב, אמור להחזיק בכ–4% מאי.די.בי החדשה. רביב, שלא היה חבר בנציגויות אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח, נתן אור ירוק למהלכים של בדש ושותפיו. “אנחנו תומכים בהסדר. יש לא מעט חברות שאנחנו מתדיינים עמן, וכל אחד תורם את שלו. פסגות הובילו את העניינים במקרה של אי.די.בי, אבל מה שחשוב בשינוי הנורמה הוא שפעלנו לפני שהיתה הערת ‘עסק חי’ בדו”חות של אי.די.בי פיתוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker