על אילו 
חברות יצטרכו תשובה ודנקנר לוותר?

חוק הריכוזיות קובע כי כל קבוצה הנסחרת בבורסה תוגבל ל-2 שכבות אחזקה לכל היותר ■ עם זאת, יחלפו 4 שנים לפחות עד שהקבוצות העסקיות הגדולות במשק יידרשו להציג את מבנה האחזקות החדש שלהן

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
ערן אזרן

בתחילת השבוע את אחד הסעיפים המרכזיים בחוק הריכוזיות, הקובע כי כל קבוצה שנסחרת בבורסה תורכב לכל היותר משתי שכבות של חברות ציבוריות, כלומר "חברה אם" ו"חברה בת".

ההוראה מתייחסת הן לחברות שהנפיקו רק אג"ח, כמו אי.די.בי פיתוח, והן לחברות ציבוריות שהנפיקו מניות או מניות ואג"ח במשולב.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

החלטת הוועדה התקבלה לאחר מחלוקת משמעותית בין עמדת הממשלה שהוצגה בדיונים לעמדת רוב חברי הוועדה. הממשלה ניסתה לקדם הצעה לפיה תותר מעל לשתי השכבות שכבה נוספת של חברת אג"ח, אך מבקרי ההצעה טענו כי מדובר בהיתר בפועל להחזקת פירמידה של שלוש שכבות, שמנציח למעשה את המצב הקיים בפירמידות.

יצחק תשובה ונוחי דנקנר בלאס וגאסצילום: אי-פי

ההחלטה שקיבלה ועדת הכספים צפויה לשנות בשנים הקרובות את מפת האחזקות של החברות בבורסה. בשלב זה ההצעה מעניקה לחברות ארבע שנים למכור את החברות. בין הקבוצות העסקיות שעשויות להיות מושפעות מהחוק, ניתן למנות למשל את קבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר ‏(פירמידה של חמש שכבות‏), קבוצת יואל של חיים צוף ‏(ארבע שכבות‏), קבוצת גזית גלוב של חיים כצמן ודורי סגל ‏(ארבע שכבות‏) וקבוצת בזק של שאול אלוביץ' ‏(שלוש שכבות‏).

בפני הקבוצות הללו ניצבות כמה אפשרויות לצמצום הפירמידה או ל"קיפולה". אפשרות ראשונה היא מכירה של החברות הנמצאות בתחתית הפירמידה לגורם שלישי, תוך שהחברות נהנות מהטבות המס שונות. אפשרות שנייה היא הצעת רכש ומחיקה של חברות מהמסחר. אפשרות שלישית היא מיזוג בין חברות שבתחתית הפירמידה לחברות האם שלהן.

השכבה החלשה

אפשרות נוספת ומעניינת היא חלוקה של מניות החברות בשכבות הרביעית ומטה כ"דיווידנד בעין" - דיווידנד המשולם ברכוש ‏(מניות‏) ולא במזומן. במקרה זה, החברות בקצה הפירמידה יחולקו בין הציבור לבין בעלי השליטה, בהתאם לחלקם היחסי. חלוקה כזו תצמצם את אחזקתו של בעל השליטה כתוצאה מהידלדלות האחזקה במניות, והיא עשויה בעתיד לזרז השתלטויות עוינות על חברות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker