בעל מניות בבנק הפועלים לביהמ"ש: לחשוף מי אישר לאי.די.בי הלוואה של 750 מיליון ש' בלי בטחונות

מהבנק נמסר: "מדובר בסודיות בנקאית שהיא לב ליבה של בנקאות מתוקנת; אלו עניינים שעיניים מן היישוב לא אמורות לראות מכיוון שמדובר במידע פנימי של תאגיד בנקאי; בקשת חשיפת האינפורמציה הזאת נראית בעינינו מוזרה ופגומה"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים152
סיון איזסקו

בעל מניות בבנק הפועלים הגיש אתמול (ג') לבימ"ש המחוזי בתל אביב בקשה לקבלת מסמכים, וזאת כצעד מקדים לפני הגשת תביעה נגזרת. בעל המניות, המיוצג על ידי עו"ד עמית מנור ועו"ד יוקי שמש, מבקש לקבל לידיו את הפרוטוקולים של ישיבות ועדות האשראי והדירקטוריון שאישרו ביוני 2009 הלוואה בהיקף של 750 מיליון שקל שניתנה ללא בטחונות לחברת אי.די.בי פיתוח שבשליטת נוחי דנקנר.

כמו כן, בעל המניות מבקש לקבל לידיו את הפרוטוקולים של ועדות האשראי והדירקטוריון שאישרו בחודש אוקטובר 2010 דחייה במועד פירעון ההלוואה - דחייה שהובילה לכך שעד היום, ארבע שנים לאחר מתן ההלוואה, היא טרם החלה להיפרע .

בעל המניות בבנק מבקש לקבל את הפרוטוקולים לידיו על מנת שיוכל לבחון כיצד אושרה ההלוואה, ובמידה ויתברר כי נפל פגם בהתנהלות הבנק בכוונתו להגיש תביעה נגזרת.

נוחי דנקנר וחיים גבריאליצילום: מוטי מילרוד

הבקשה הוגשה לבימ"ש לאחר שבחודש שעבר נחשף ב-TheMarker כי בעת מועד אישור ההלוואה, בחודש יוני 2009, היו ארבעה מתוך שבעת חברי ועדת האשראי נגועים לכאורה בעניין אישי בקבוצת אי.די.בי.

יו"ר ועדת האשראי דאז דני דנקנר הוא בן דודו של נוחי דנקנר יו"ר ובעל השליטה באי.די.בי פיתוח, החברה שקיבלה את ההלוואה. אירית איזקסון שימשה אז במקביל כחברה כוועדת האשראי בהפועלים וכדירקטורית באי.די.בי פיתוח, שקיבלה את ההלוואה. פנינה דבורין שימשה כחברה בוועדת האשראי ושימשה במקביל כדח"צ בנטוויז'ן מקבוצת אי.די.בי ובנוסף, בעלה היה מצוי באותה עת בקשר עסקי עם חברות בשליטת נוחי דנקנר, בתחום התיירות.

חבר ועדת האשראי אמרי טוב שימש במקביל כדח"צ בשופרסל הנמנית על קבוצת אי.די.בי. לכן התעוררה השאלה כיצד הבנק אישר את ההלוואה, אם רוב חברי וועדת האשראי היו נגועים לכאורה בעניין אישי.

בנק הפועלים סירב לספק מענה לפניית TheMarker ורק מסר כי "מתן האשראי לאי.די.בי פיתוח וכל ההליכים לאישורו ולניהולו נעשו כדין, בהתאם לכל כללי הממשל התאגידי הנאות וללא כל חשש לניגוד עניינים".

בעל המניות כתב בפנייתו לבימ"ש כי "רוב חברי ועדת האשראי היו נגועים בעניין אישי בכל הקשור להלוואה שניתנה לאי.די.בי פיתוח. במקרה שבפנינו הואיל ולארבעה מתוך שבעת חברי הוועדה היה עניין אישי בהחלטה והואיל והם לא היו אמורים ליטול חלק בישיבות וועדת האשראי אודות ההלוואה, ברי כי אישור ההלוואה, כמו גם דחיית מועד פרעונה, לא היו יכולים להיות מאושרים על-ידי ארבעת חברי ועדת האשראי להם ענין אישי (כאמור לעיל)".

דני ונוחי דנקנרצילום: מוטי קמחי

עוד כתב כי "נוכח דברים אלה ומשהבנק לא טרח כלל להגיב על מכתב הדרישה ולא טען (גם לא במסגרת הבקשה לאישור הסדר בחברת אי.די.בי פיתוח) כי שינה את הרכב וועדת האשראי או כי דאג שהיא תאושר על ידי דירקטורים שאינם נגועים בענין אישי (כנדרש בנוהלי הבנק ועל-פי הדין), אין אלא להסיק כי - נפל פגם מהותי באישור ההלוואה ובהחלטה בדבר דחיית מועד פרעונה".

מעבר לכך נטען בבקשה לבימ"ש כי "נוסף על סוגיית הכשלים בממשל התאגידי של הבנק (כמפורט לעיל), עולה גם השאלה - האם חברי דירקטוריון הבנק הפרו את חובת הזהירות שלהם כלפי הבנק שעה שאישרו מתן הלוואה בסך של 750 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח, מבלי שההלוואה תגובה בביטחונות כלשהם".

הדרישה של בעל המניות בהפועלים מצטרפת לדבריו של שופט בימ"ש המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין שבמסגרת דיון בהליך ההבראה והסדר החוב באי.די.בי פיתוח אמר לנציגי הבנקים שמימנו את אי.די.בי פיתוח כי "עסקינן בסכומים אדירים, שמצופה היה כי אלו יגובו בבטוחות הולמות, ולמצער, שעבוד על מניות חברות הבנות או נכסיהן של אלה. בית משפט זה, הדן בהליכי חדלות פירעון, לא נתקל במקרה כה קיצוני, שבו ניתנו אשראים על ידי מוסדות פיננסיים, קל וחומר בסכומים כה ניכרים, ללא כל בטחונות, מבלי שניתן הסבר לכך, ולא הוצגו החלטות של ועדות האשראי של אותם גורמים, שבהם הוחלט להעמיד את האשראי ללא בטחונות, ורב הסתום על הנגלה".

בעל המניות כותב לבימ"ש כי הוא מבקש לקבל לידיו את הפרוטוקולים על לבחון האם מתן ההלוואה תואם את כללי הממשל התאגידי ואת הוראות בנק ישראל. ו"האם חברי הדירקטוריון של הבנק (בין בוועדת האשראי ובין בדירקטוריון הבנק עצמו)הפרו את חובת הזהירות בה הם חבים כלפי הבנק (בין ברשלנות ובין בפזיזות), בכך שאישרו הלוואה בסכום מהותי (כ-750 מיליון שקל) בלא קבלת בטחונות כלשהם".

ראש משרד עוה"ד גורניצקי, עו"ד פנחס רובין המייצג את בנק הפועלים מסר בתגובה כי "מעבר לתקינות האשראים, יש מימד חשוב נוסף והוא הסודיות הבנקאית. הסודיות הבנקאית היא לב ליבה של בנקאות מתוקנת, והיא מתבטאת בין השאר, ולפעמים בעיקר בשיקולים השונים של העמדת אשראי וכל שכן בפרוטוקולים שנוגעים לעניינים אלו. מדובר גם בסודות מסחריים של הבנק ובעניינים העוסקים גם בשיקולים השונים של העמדת אשראי, וכל שכן בפרוטוקולים שקשורים לסוגיות אלו. מדובר בסודות מסחריים של הבנק, מעבר לסודיות הבנקאית המתחייבת".

לדברי עו"ד רובין "מדובר בסודיות מסחרית מכיוון שמדובר גם על שיקולי כדאיות ושיקולים פריפריאליים, שיקולי תחרות למיניהן והסתכלות תחרותית על פני המשק בכלל ועוד מיני דברים שעיניים מן היישוב לא אמורות לראות אותן מכיוון שמדובר במידע פנימי של תאגיד בנקאי. ולכן נראית בעינינו בקשת חשיפת האינפורמציה הזאת - מוזרה ופגומה, הגם שטרם קראתיה".

אירית איזקסון: "לא השתתפתי בוועדות האשראי שעסקו בקבוצת אי.די.בי"

נציגת בעלת השליטה בבנק הפועלים, הדירקטורית אירית איזקסון שכיהנה בוועדת האשראי של בנק הפועלים במקביל לכהונתה כדירקטורית בחברת אי.די.בי פיתוח, טוענת כי היא גזרה על עצמה לא לקחת חלק בדיונים או בהחלטות אשראי שהתקבלו בבנק הפועלים בעניין חברות בקבוצת אי.די.בי והחברות הפרטיות מעל אי.די.בי שבבעלות נוחי דנקנר.

לדבריה, עשתה זאת אף מעבר לנדרש על פי הדין או על פי הנחיות המפקח על הבנקים באותה עת. גורמים בבנק הפועלים אישרו את דבריה של איזקסון כי אכן לא לקחה חלק בישיבות בעניין קבוצת אי.די.בי והחברות הקשורות.

עם זאת, גורמים בבנק הפועלים סירבו להשיב על השאלה האם יתר הדירקטורים בבנק נהגו באופן דומה. כמו כן גורמים בבנק סירבו לפרט באיזה הליך אושרה ההלוואה לחברת אי.די.בי פיתוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker