התחזית השלילית לאירופה גררה לירידות: ת"א 25 איבד 0.7%

בלטה במסחר מניית רמי לוי שצנחה ב-4.5% על רקע הורדת ההמלצה מצד בנק סיטי ■ מיקרונט זינקה ב-14% לאחר פרסום הדו"חות ■ גם מזור עלתה ב-8% ■ איגרות החוב שממלתיות צנחו בעקבות עליית התשואות בארה"ב

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר בבורסת תל אביב התנהל היום בירידות שערים. הורדת תחזית הצמיחה בסין ל-7.75% על ידי קרן המטבע הבינלאומית (IMF) והתחזית השלילית שהציג היום ארגון המדינות המפותחות (OECD) בנוגע לכלכת אירופה, גררו את המסחר לטריטוריה השלילית, על אף העליות אמש בוול סטריט.

מדד ת"א 25 ות"א 100 איבדו 0.7% ו-0.8% בהתאמה. מדד ת"א בנקיםירד ב-0.5%, ומדד נדל"ן 15 נחלש ב-0.3%. מחזור המסחר היומי הסתכם ב-945 מיליון שקל. בלטה במסחר מניית רמי לוי שצנחה ב-4.5% על רקע הורדת ההמלצה מצד בנק סיטי. מנגד, בלטה לחיוב מניית שטראוס, שעלתה ב-1.7% נוספים לאחר הדו"חות הטובים שפורסמו אתמול. גם מניית מיקרונט זינקה ב-14% על רק פרסום הדו"חות הכספיים.

הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) הזהיר היום כי צמצום תוכניות ההרחבה הכמותית (QE) בהם נוקטים בנקים מרכזיים בעולם עלול לגרום לזינוק בתשואות על האג"ח הממשלתיות לפגוע בתחזית הצמיחה לכלכלה הגלובלית. "יציאה מהמדיניות המוניטרית יוצאת הדופן, כאשר הדבר יידרש, עלול להיות קשה לניהול ופחות חלק מהרצוי, ויתכן כי יוביל לזינוק חד בתשואות על האג"ח ולהיות בעל השלכות שליליות רציניות לצמיחה של מספר כלכלות מפותחות ומתעוררות", אמר הכלכלן הראשי של OECD, פייר קרלו פדואן, בעת פרסום התחזית הכלכלית המעודכנת של הארגון.

OECD צופה כי כלכלת ארה"ב תרשום השנה צמיחה של 1.9% לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 2%, וצמיחה של 2.8% בשנת 2014. התוצר המקומי הגולמי (GDP) העולמי צפוי לצמוח השנה ב-3.1% וב-4% בשנת 2014, לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 3.4% השנה ו-4.2% בשנה הבאה. כלכלת גוש היורו צפויה להתכווץ השנה ב-0.6% לעומת תחזית קודמת לצמיחה שלילית של 0.1%.

למרות הירידות היום, רן קבין מנכ"ל קבין בית השקעות, ציין כי הפחתת הריבית ב-0.5% בתוך שבועיים עשויה להיות מורגשת גם בשוק המניות ובהרכב תיק ההשקעות של הציבור. "הציבור שעד כה קיבל כלום וקצת על פקדונות בבנקים יקבל עוד פחות לאחר הורדת הריבית ולכן חלק מן הפקדונות הללו עשויים לעבור לכיוון של להשקעות מסוכנות קצת יותר.

"לאור ירידה באלטרנטיבות ההשקעה הקיימות כעת, ניתן להניח כי כספים רבים יותר יופנו בהדרגה לאפיקים בעלי סיכון גדול יותר, בדגש על ווקי המניות, שנראים כיום כאלטרנטיבה הסבירה ביותר: הן בחו"ל והן בישראל באמצעות קרנות, תעודות סל והשקעות ישירות. לאור הפער, המוצדק בחלקו, שנפתח בין שווקי המניות בעולם ובמיוחד בארה"ב מול שוק המניות בארץ, ייתכן שנראה שיפור מסויים גם אצלנו".

ירידות חדות באג"ח הממשלתיות

ירידות חדות של עד 0.9% נרשמו היום גם בשוק האג"ח הממשלתיות המקומי, על אף הורדת הריבית מוקדם יותר השבוע. איגרת חוב ממשלתית שקלית ל-10 שנים ירדה ב-0.87% והתשואה עליה עלתה ל-3.69%. איגרת חוב ממשלתית צמודה לתקופה דומה ירדה ב-0.87% והתשואה עליה עלתה ל-1.39%.

הירידות החדות בגזרת איגרות החוב של ממשלת ישראל נובעות במידה רבה מאירועי לילי אמש (ג') בארצות הברית. איגרות החוב של הממשל האמריקאי צנחו, והתשואה על אג"ח ל-10 שנים זינקה ב-0.14% לרמה של 2.15% - הרמה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2012. הירידות אתמול מצטרפות לארבעה שבועות שבהם נרשמו ירידות חדות בשוק האג"ח בארה"ב.

הירידות בשוק איגרות החוב הממשלתיות הקרינו גם לשוק האג"ח הקונצרני. מדד התל בונד - 20,40,60 ותל בונד שקלי - איבדו עד 0.5%. בלטו במסחר איגרות החוב (סדרות ג' ו-ה') שעלו עד 20%. האג"ח עדיין נסחרות בתשואות "זבל" תלת ספרתיות.

מניות בולטות במסחר

מניית רמי לוי יורדת ב-3.5% לאחר שבנק סיטי הוריד את ההמלצה למניה. האנליסט מייקל קלהר הוריד את ההמלצה למניית החברה מקנייה לנייטרלי והותיר את מחיר היעד בעינו, 185 שקל, כלומר זהה למחיר המניה עם פתיחת המסחר היום; המלצה שפירושה המעשי היא רמז עדין למכור את המניה, או כדבריו של מייקל קלהר עצמו: העיתוי הטוב ביותר למכור מניה טובה הוא אף פעם".

מזור רובוטיקה עילתה ב-8% לאחר שדוויחה על תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2013. החברה הציגה צמיחה של פי שניים במכירות ל-4.9 מיליון דולר. ההכנסות בארה"ב צמחו ב-80% ל-4.1 מיליון דולר. אמש החלה מזור להיסחר בנאסד"ק באמצעות ADR. המנייה עלתה ב-16%.

אתמול נרשמו עליות חדות במניות הביטוח, על רקע תוצאות טובות שפירסמה הפניקס. הבוקר דיווחה מגדל כי הרווח הכולל הסתכם ב-225 מיליון שקל, לעומת כ-180 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי עמד על כ-207 מיליון שקל, לעומת כ-86 מיליון שקל, ברבעון המקביל. סך הנכסים המנוהלים של הקבוצה - כ- 166 מיליארד שקל, לעומת כ- 145 מיליארד שקל.

הרווח הנקי של קבוצת הבינלאומי הסתכם ברבעון הראשון של  שנת 2013 ב-136 מיליון שקל, בהשוואה ל-143 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד, ול- 132 ברבעון הרביעי של 2012. התשואה להון הגיעה ל- 8.5% בחישוב שנתי, בהשוואה ל-9.5% בכל שנת 2012. יחס הון הליבה הגיע ל- 9.96%, בהשוואה ל-9.65% בסוף 2012 ול-8.81% ברבעון המקביל אשתקד.

מועדון 365, החברה הבת של קבוצת המשביר לצרכן שבשליטת רמי שביט, הצליחה לסיים את הרבעון הראשון ברווח נקי של 49 מיליון שקל. הרווח שהציגה החברה, שלא מכבר הייתה מאוימת בהסדר חוב, נבע בעיקרו מגורמים חד פעמיים, בהם רווח של 40 מיליון שקל בגין מכירת פעילות ההסעדה סיבוס, ורווחי הון בשל שערוך האחזקה בחברת הקרוזים הימיים סנורמה ורכישה עצמית של אג"ח.

מחר או לכל המאוחר מחרתיים צפויה חברת אי.די.בי פיתוח, שנמצאת בשליטת נוחי דנקנר, לפרסם את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2013. בוועדת המאזן של החברה מתנהלים בימים אלה דיונים על השאלה האם להצמיד לדו"חות הערת "עסק חי" המטילה ספק ביכולת החברה להמשיך ולהתקיים.

דירקטוריון אי.די.בי פיתוח, רואה החשבון המבקר גד סומך, רשות ניירות והיו"ר שמואל האוזר, נמצאים כעת בתמונה. לפי ההערכות, ההכרעה צפויה להתקבל היום או לכל המאוחר מחר, שכן סוף שבוע הקרוב הוא המועד האחרון שבו לחברות הציבוריות מותר לפרסם את תוצאותיהן לרבעון הראשון.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker