אחד העם נסגר בעליות שערים: מדד הביטוח זינק ב-5.5%

ת"א 25 טיפס ב-1.3% ות"א 100 התחזק ב-1.5% ■ מחזור המסחר הסתכם ב-1.3 מיליארד שקל ■ מדדי התל בונד רשמו עליות נאות של כ-0.25%

דרור רייך
דרור רייך

יום המסחר נחתם בעליות שערים נאות במדדים המובילים בהובלת מדד מניות הביטוח שהתחזק ב-5.5% כאשר במוקד המסחר עומדת ההחלטה של הוועדה המוניטרית של בנק ישראל מאמש להפחית את הריבית במשק ב-0.25% נוספים ל-1.25%

בתוך כך,  ת"א 25 התחזק ב-1.3% ות"א 100 התחזק ב-1.5% , מדד ת"א בנקים טיפס ב-2.35% בהובלת מניית בנק דיסקונט שהתחזקה ב-2.65% ומדד נדל"ן 15 הוסיף 2.45% לערכו.

בגזרת המניות בלטות לחיוב מניית הפניקס ושטראוס שבעקבות פרסום התוצאות הכספיות לרבעון הראשון זינקן ב-3.5% ב-4.5% כל אחת. עוד בלטות בעליות

כלכלית ירושלים שטיפסה ב-4.2% על רקע מכירת נכסים שלה בצרפת וטאואר התחזקה ב-3.9%. מחוץ לת"א 100 אי.טי.ג'.אי איבדה 6.3% וגלוב אקספוריישן השילה 5.7% מערכה.

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, אמר כי "הפחתת הריבית במשק במחצית האחוז תוך כשבועיים לרמה של 1.25% הינה דלק אולטימטיבי לאפיקי הסיכון בבורסה לניירות ערך. החברות הבורסאיות ייהנו מירידה מהותית בעלויות מימון כפועל יוצא מהפחתת הריבית ומהמשך צפוי של צמצום במרווחי החוב הקונצרניים כפועל יוצא מעליית קרנן של אגרות החוב הקונצרניות בשל תשואות השפל באפיקים הממשלתיים".

"אנו מעריכים כי מניות רבות צפויות לזכות לעדכון מחירי יעד כלפי מעלה בשל הירידה במקדם ההיוון והצניחה החזויה בהוצאות המימון. הדו"חות הכספיים החיוביים הבוקר של מספר חברות תל אביב 100 בולטות בהן - שטראוס, גזית גלוב ובנק מזרחי טפחות יכולים לסייע לבורסה המקומית לסגור מעט מפער הביצועים בינה לבין מדדי השווקים המפותחים. מחזורי המסחר הנמוכים בעונת הדו"חות המקומית רק ממחישים את עומק הבעייה של התייבשות מחזורי המסחר בבורסה, שכן בתקופת שיא של חדשות מיקרו מחזורי המסחר רדודים. למרבה האבסורד, מחזורי המסחר הרדודים יכולים להוות קטליזטור לעליות שערים חדות בתרחיש בו האופטימיות תגבר זאת בשל העובדה שהיקף המוכרים בשוק מוגבל", הוסיף עוד האסטרטג הראשי של קבוצת איילון.

בשוק איגרות החוב נרשמו עליות נאות, מדדי התל-בונד טיפסו ב-0.22% כמו כן בממשלתיות השקליות ל-10 שנים נרשמה ירידה של 0.12% ובצמודות לאותה תקופת זמן נרשמת עלייה גבוהה  של 0.37%. בולטת לחיוב אגרת החוב מסדרה א' של סנטראל יורופיאן שהציגה מתווה עקרונות חדש להסדר - שבו התשלום הקרוב ביוני על סך של 6 מיליון שקלים יעבור לנושים. אגרות החוב עדין נסחרת בתשואה של 1000% המשקף אי יכולת של החברה לעמוד בחוב הכולל העומד על כ-130 מיליון שקלים.  

לגבי השוק הסולידי אומר פגוט כי "האפיק הממשלתי מגיב באיפוק יחסית להפחת הריבית של בנק ישראל זאת בשל המשך זחילה כלפי מעלה של תשואות החוב האמריקניות לרמה של 2.04%. אנו סבורים כי פער התשואות בן המק"ם ל- 3 חודשים המהווה סמן של הריבית הקצרה לתשואה של אגרת חוב שקלית בריבית קבועה ל-10 שנים מצדיק הארכת משך החיים הממוצע של תיק איגרות החוב הממשלתי וכי שיפוע העקום השקלי צפוי להתמתן על ציר הזמן בכפוף לבלימה חזויה בעליית התשואות בארה"ב".

מניות במרכז:

קבוצת שטראוס פירסמה הבוקר את דו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון של שנת 2013 ומציגה תוצאות חזקות ברווח התפעולי, בעיקר הודות לפעילות שטראוס קפה מחוץ לישראל. בנוסף, הודיעה שטראוס על הצטרפות גליה מאור לדירקטוריון הקבוצה. עם הצטרפותה של מאור לדירקטוריון, מהוות נשים יותר מ-40% מחברי הדירקטוריון. מכירות הקבוצה ברבעון הראשון ירדו ב-2.5% ל-2 מיליארד שקל. על פי הקבוצה ההכנסות הושפעו, בעיקר, מהפרשי תרגום בגין שחיקת שערו הממוצע של הריאל הברזילאי אל מול השקל.

בנק מזרחי טפחות בניהולו של אלי יונס חתם את הרבעון הראשון של 2013 ברווח נקי של 280 מיליון שקל, גידול של 11.6% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. הרווח הרבעוני משקף תשואה שנתית על ההון של 13.1%. הבנק הציג הכנסות בהיקף של 1.2 מיליארד שקל, גידול של 5% ביחס להכנסות הבנק ברבעון המקביל אשתקד. הגידול בהנכסות מורכב מעלייה של 6.2% בהכנסות הריבית וגידול של 2.2% בהכנסות הבנק מעמלות שהסתכמו ב-373 מיליון שקל ברבעון.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker