מנכ"ל דסק"ש למוסדיים: "נתקשה לתמוך בעסקת כור-כלל ביטוח"

מנכ"ל דסק"ש, ליאור חנס, אמר אתמול את הדברים באסיפת בעלי האג"ח של החברה ■ בעלי האג"ח חוששים כי אם כור תרכוש מאי.די.בי פיתוח את כלל ביטוח, תתרוקן קופת המזומנים שלה, ויציבותה הפיננסית של דסק"ש, המחזיקה 67% מכור, תיפגע

"אין ספק שעסקת הרכישה של כלל ביטוח על ידי כור מסובכת. אבל אם כור תחליט לקדם אותה, לאור מצב המזומנים של החברה ובהיעדר מקורות אחרים, ואם לא יחולו שינויים דרמטיים, ברגע שעסקת כור־כלל ביטוח תגיע לשולחן ההחלטות, הנהלת דיסקונט השקעות תתקשה לתמוך בה” - כך אמר אתמול מנכ"ל דיסקונט השקעות ‏(דסק”ש‏), ליאור חנס, המשמש גם יו”ר כור, באסיפת בעלי אג”ח של דסק”ש.

חנס, המחזיק ב–1% ממניות גנדן, החברה־האם של אי.די.בי אחזקות, מקורב לבעל השליטה באי.די.בי אחזקות, נוחי דנקנר. חנס נחשב אחד המנהלים הבכירים והמתוגמלים באי.די.בי - כ–25 מיליון שקל עלות שכר ומענקים בעשור האחרון. זוהי אמירה לא שיגרתית של מנהל בכיר באי.די.בי, הנוגדת את עמדת בעל השליטה דנקנר שלפיה, מכירת כלל ביטוח, הנסחרת לפי שווי שוק של כ–3.5 מיליארד שקל, לכור בעסקת בעלי עניין, נועדה להעלות את התמורה לאי.די.בי פיתוח המשוועת למזומנים.

אם העסקה תצא לפועל, היא עלולה לפגוע במצבה הפיננסי של דסק”ש, שכן קופת המזומנים של כור, שבה מחזיקה דסק”ש כ–67.3%, תצטמק באופן משמעותי. לכור יש מזומנים בסכום של כ–1.7 מיליארד שקל.

ליאור חנסצילום: אייל טואג

התבטאותו של חנס באסיפה הרגיעה את הגופים המוסדיים הרבים המחזיקים את אג”ח של דסק”ש בהיקף כולל של כ–4.2 מיליארד שקל. חנס הוסיף: “מבחינת דסק”ש, החלופה המועדפת היא מיזוגה של כור אל תוך דסק”ש שיאפשר לשפר את מצב הנזילות של דסק”ש, כשככל הנראה, כור גם תפרע את האג”ח שלה, וקיימת אפשרות שתימכר האחזקה בקרדיט סוויס. ישנן ועדות בלתי־תלויות של דסק”ש וכור שמקדמות את העסקה הזאת, ואני מקווה שהפעם, בניגוד לעבר, לא תהיה סיבה שהיא לא תצא לפועל”.

חברת האחזקות דסק”ש מחזיקה בכור ‏(67.3%‏), בסלקום ‏(45.3%‏), בשופרסל ‏(47.3%‏), בנכסים ובנין ‏(76.5%‏), בגיוון אימג’ינג ‏(15%‏) ובאלרון ‏(50.3%‏) שמחזיקה ב–25.9% מגיוון אימג’ינג; כל האחזקות של החברה אינן משועבדות.

נוסף על החוב לבעלי האג”ח, דסק”ש חייבת כ–725 מיליון שקל לבנק הפועלים ולבנק לאומי ללא ביטחונות. סך החוב הפיננסי של החברה מסתכם בכ–5 מיליארד שקל, וכנגדו ישנם מזומנים בסך 130 מיליון שקל בלבד. בכל אחת מארבע השנים הבאות על דסק”ש לעמוד בעומס פירעונות של כ–1.1 מיליארד שקל.

עם זאת, התשואות לפדיון האג”ח של דסק”ש ירדו לרמות של עד 8.5% בשל גמישות פיננסית שממנה נהנית החברה, ואשר באה לידי ביטוי, בין השאר, ביכולת לממש את החברות המוחזקות, למחזר חוב, להעלות את המזומנים בעקבות מיזוג עם כור או לחלופין למשוך מכור דיווידנד של כ–800 מיליון שקל בעוד שני רבעונים, כשהחברה תעבור ליתרת רווחים חיובית הראויה לחלוקה לבעלי המניות.

בעיה נוספת שעלולה להתעורר בדסק”ש היא במקרה שההסכמות בין נציגויות האג”ח של אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח ייצאו לפועל, כך שאי.די.בי אחזקות תימחק מהמסחר, ודנקנר ומשפחתו לצד משפחות מנור ולבנת יאבדו את השליטה בחברה. אם אי.די.בי אחזקות תאבד את השליטה בדסק”ש, לבנק הפועלים החשוף בכ–375 מיליון שקל לדסק”ש, תהיה זכות להעמיד את ההלוואה לפירעון מיידי.

לבנק לאומי, החשוף לדסק”ש בסכום דומה, ישנה עילה להעמיד את ההלוואה לפירעון מיידי במקרה שדנקנר ומשפחתו או קבוצות מנור ולבנת יאבדו את השליטה בדסק”ש. עם זאת, גם אם תרחיש זה יקרה, נראה כי דסק”ש תגיע להבנות עם הבנקים החשופים לחובות דנקנר בכל קומות הפירמידה שלו.

על כל פנים, מחזיקי האג”ח של אי.די.בי מעוניינים כי אייל סולגניק, המשנה למנכ”ל ומנהל הכספים הראשי של קבוצת אי.די.בי, ושוני אלבק, היועץ משפטי והמשנה למנכ”ל אי.ד.בי פיתוח ימשיכו לעבוד בחברה - גם אם דנקנר יאבד את השליטה בחברה.

דנקנר יצטרך להביא 1.35 מיליארד שקל

דנקנר ממשיך בניסיונותיו הנואשים לשמור על השליטה בקבוצת אי.די.בי גם לאחר שנציגויות מחזיקי האג”ח של אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח חתמו בסוף שבוע האחרון על הסכם של מתווה משותף להסדר חוב; אם ההסדר ייצא לפועל, דנקנר ושותפיו משפחות מנור ולבנת, יודחו מהשליטה באי.די.בי.

בעקבות זאת טס אתמול דנקנר לניו יורק לפגישות בהולות עם המשקיעים, ובהם המשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטין - שכבר השקיע כ–100 מיליון שקל בגנדן - בניסיון לגבש הצעה חדשה להסדר חוב מול נציגות מחזיקי האג”ח של אי.די.בי אחזקות.

חברי הנציגות אחזקות חברו לנציגות אי.די.בי פיתוח, לאחר שקיבלו הצעה משופרת המשקפת תספורת של כ–50% על חוב של כ–2 מיליארד שקל. כעת דנקנר יצטרך להביא למחזיקי האג”ח הצעה משופרת מזו הכוללת כיום מחיקה של כ–1.75 מיליארד שקל חוב באי.די.בי פיתוח. למעשה, מדובר במחיקה נטו של כ–1.35 מיליארד שקל שכן ייוותר חוב של כ–400 מיליון שקל למחזיקי האג”ח של אי.ד.בי אחזקות.

לפיכך, דנקנר יצטרך לקנות את השליטה באי.די.בי תמורת כ–1.35 מיליארד שקל. זו משימה מאתגרת, כשהפעם מרחף מעל דנקנר איום אמיתי של איבוד שליטה. בניגוד לפרסומים בכלי התקשורת, נאמני סדרות האג”ח של אי.די.בי אחזקות היו מעורבים בכל הדיונים עם אי.די.בי פיתוח; עו”ד נועם שרון המייצג מחזיקי האג”ח של אי.די.בי אחזקות, חתם מטעמם על ההסכם המחייב לפעול עם נציגות אי.די.בי פיתוח.

הרשות: ערים לצורך לסיים חקירת דנקנר בחשד לתרמית בני”ע

בתוך כך הודיעה רשות ניירות ערך אתמול כי היא ערה לחשיבות של סיום החקירה בעניינו של נוחי דנקנר במועד קרוב ככל האפשר. הרשות ציינה כי היא מקיימת את מרב המאמצים ומשקיעה זמן ומשאבי חקירה ניכרים בחקירת פרשייה זו, והבהירה כי “מדובר בפרשייה מורכבת, מרובת עדים ומסמכים, והחשדות של נשוא החקירה מתייחסים לכמה ישויות ולא רק לדנקנר”. עוד ציינה הרשות כי היא “פועלת על פי חובתה שבדין למיצוי החקירה, תוך שהיא שמה לנגד עיניה את טובת ציבור המשקיעים”.

לפני כחצי שנה פורסם דבר החקירה הסמויה שניהלה רשות ניירות ערך בעניינו של דנקנר. הרשות חושדת כי דנקנר, יחד עם שותפים, ביצע הרצת מניות לפני הנפקה של אי.די.בי אחזקות במטרה להעלות את שווי המניה בבורסה, וכך להגדיל את היקף גיוס ההון בהנפקה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker