"פישר מעביר את תפוח האדמה הלוהט של מחירי דיור לממשלה"

אימפקט בית השקעות: "החלטת פישר - חלק ממלחמת המטבעות" ■ "הפחתת הריבית תספק אוויר לנשימה לעסקים הקטנים", אמר הערב נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים

ערן אזרן
ערן אזרן

"הורדת הריבית על ידי בנק ישראל ממחישה פעם נוספת כי הבעיות העיקריות שרואה בנק ישראל למול עיניו הינו צמיחה נמוכה בשנה הקרובה ושקל חזק אשר עשוי לפגוע עוד יותר בצמיחה", כך הגיב הערב אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי, בית ההשקעות הלמן-אלדובי, להחלטה של בנק ישראל להפחית את הריבית במשק בעוד 0.25% לך-1.25%, לאחר שכבר לפני שבועיים הפחית את הריבית ב-0.25%.

"בנק ישראל לא חושש כנראה כלל מאינפלציה בעתיד הקרוב", אמר ארצי. "הורדת הריבית האחרונה אומנם שינתה את תהליך התחזקות השקל , אבל הבנק ישראל מעוניין לוודא שמגמה זאת תמשיך ולכן מרחיב עוד יותר את המדיניות המוניטארית. בנוסף, הבנק פעל היום פעם נוספת על מנת לישר קו עם בנקים מרכזיים נוספים ובראשם ה-ECB. בנקים אלו בצעו הרחבות מוניטאריות בתקופה האחרונה ובכך הגדילו את פער הריביות בין השקל למטבעות מרכזיים נוספים בעולם, מה שהוביל לייסוף השקל בתקופה שלפני הורדת הריבית באמצע החודש.

אימפקט בית השקעות: "חלק ממלחמת המטבעות"

צחי ליבוביץ, מנהל ההשקעות הראשי באימפקט בית השקעות מקבוצת בנק איגוד, ציין כי פישר מצטרף למלחמת המטבעות העולמית. "מלבד מטרתו הברורה של בנק ישראל לתמוך בדולר הרי שמדובר כאן בהפנמה מאוחרת יחסית כי צעדים מוניטריים אין בהם בכדי להילחם בצורה יעילה במאמצים להורדת מחירי הדיור בארץ.

"פישר מעביר את תפוח האדמה הלוהט הזה של מחירי דיור מאמירים לשולחנה של הממשלה. למעשה פישר התייאש מהניסיונות לשלוט במחירי הנדלן ומשתמש בכלי הריבית בשימוש שלשמו הוא נועד במקור: תמיכה בצמיחה ובשער הדולר קרי, בנק ישראל מצטרף למעשה למלחמת המטבעות  העולמית ומנסה בכל כוחו להחליש את השקל".

אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות , ציין כי "בהיעדר לחצים אינפלציוניים ובהינתן הצמיחה המתונה במשק, האינדיקאטור שמשפיע יותר מכל על המדיניות המוניטארית הוא שער החליפין של השקל מול סל המטבעות. אמנם מאז ההחלטה של בנק ישראל מלפני שבועיים להוריד את הריבית ולהתערב בשוק המט"ח השקל נחלש ב-3.2% מול הסל אבל בבנק ישראל לקחו בחשבון שהותרת הריבית על כנה הייתה יכולה להוביל להתחזקות מחודשת של השקל ובכך הייתה מבטלת את האפקטיביות של ההחלטה הקודמת".

אהוד רצאבי

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון ציינו כי "בנק ישראל החליט להוריד את הריבית על רקע אינפלציה הנמוכה אשר ירדה אל מתחת ליעד האינפלציה של הממשלה. בנוסף, מסתמנת התמתנות בפעילות הכלכלית בישראל ובעולם וקיים רצון לבלום את מגמת הייסוף בשקל על ידי צמצום פערי ריביות עם העולם, כאשר שיקול רווחיות היצוא גובר על אפשרות להתפתחות בועה בשוק הדיור. 

"לא צפויה הורדת ריבית נוספת השנה על רקע עלייה צפויה באינפלציה בחודשים הקרובים (1.2% בשלושת החודשים הקרובים) ושיפור בסביבה הגלובלית בכלל והארה"ב בפרט במחצית השנייה של השנה",, נאמר.

מנורה מבטחים: "לקזז את השפעת התקציב המרסן"

חיים נתן, הכלכלן הראשי של מנורה מטחים, ציין כי "אם הצמיחה, האינפלציה, ואפילו שער החליפין אינם נראים כסיבה להורדת הריבית, לא נשאר להעריך שההורדה הזו באה על מנת לקזז במעט את השפעות התקציב המרסן שהוצג, בן השאר על מנת להגיע ליעד גרעון שמקובל על בנק ישראל.

"בכל מקרה, הורדה נוספת כבר היתה מתומחרת בשוק והינה על פי הצפי שלנו, כך שהתזמון אינו מהותי. ולכן, לא סביר שנראה השפעה מהותית על שער החליפין או האפיק השקלי באגרות החוב. אנו מעריכים שהריבית תישאר נמוכה ולאורך זמן עם אפשרות להורדה נוספת".

שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בחברת פיוניר תכנון פיננסי ציין כי לפישר לא הייתה ברירה אלא להפחית את הריבית פעם נוספת. "היעד העליון של פישר הוא לשמור על שער דולר של 3.70 שקל לפחות. זהו שער הדולר המינימלי הנחוץ על מנת שהמשק הישראלי יצמח בלפחות 3% בשנה – שיעור הצמיחה המינימלי שעליו מבוסס תקציב המדינה. ירידה משיעור צמיחה זה תביא לפגיעה בהכנסות המדינה, תעמיק את הגרעון ולא תאפשר למשק לעלות על תוואי של התאוששות ב-2014".

בן אריה מציין כי "בעבר ראינו שפישר מתחיל להתערב בשוק המט"ח כאשר הדולר יורד מתחת ל-3.6 שקל. נראה שכעת פישר שואף לייצב את הדולר על שער גבוה יותר. הפחתת הריבית הקודמת הצליחה ליצור מומנטום של התחזקות הדולר ביחס לשקל. חלק מההתחזקות נבעה מכך שהשוק צפה הפחתת ריבית נוספת, כך שאם הפחתה זו לא הייתה מגיעה, הדולר היה עלול להיחלש שוב".

נשיא להב: "הפחתת הריבית תספק אוויר לנשימה לעסקים"

רו"ח אהוד רצאבי, נשיא להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים אמר כי "הפחתת הריבית מעידה שבראש מעייניו של הנגיד סטנלי פישר עומד הרצון לסייע למשק בכלל, ולעסקים הקטנים בפרט, לצלוח את הגזרות הכלכליות. ההפחתה תוזיל את עלויות האשראי לעסקים בישראל, ש-98% מהם הם עסקים קטנים, ותספק להם אוויר לנשימה על רקע הגזרות שניחתו עליהם בתקציב המדינה ובחוק ההסדרים".

רצאבי מציין כי "הפחתת הריבית הקודמת הצליחה לבלום את היחלשות הדולר, וגם בכך יש סיוע לעסקים היצואנים. נתוני האינפלציה ממשיכים להצביע על סביבת אינפלציה הנמוכה ממרכז היעד. המשך ההקלה הכמותית של הבנקים בעולם, לצד התפוגגות אי הוודאות סביב המדיניות הפיסקלית ושאר נתוני המשק, הקלו אף הם על ההחלטה להפחית את הריבית".

אייל עופר, דובר תנועת ישראל יקרה לנו, מסר כי "הורדת הריבית בחצי אחוז תוך שבועיים משדרת פאניקה.  בנק ישראל מכין את המשק למיתון כבד, זאת לאחר ששר האוצר הודה הבוקר (בדיון סיעה) כי המשק נתון ב'קטטסטורופה כלכלית'. הצעדים שנוקטים האוצר ובנק ישראל רק יחריפו את הפגיעה בכיס של ריקי כהן - העלאת המע"מ והורדת הריבית שניהם אינפלציונים ותורמים להעלאת יוקר המחייה.

"בשני המוסדות הכלכלים הבכירים במדינה לא מבינים כי הבעיות נוצרו מהאינפלציה במחירי הדיור - האזרח הישראלי חנוק מהמחירים ומצמצם צריכה. הורדת הריבית לא תמנע את המשך המגמה אך תחריף את הבעיות ההולכות ונצברות בשוק הנדל"ן ואת השפעותיהן השליליות על הכלכלה הישראלית כולה", אמרו בתנועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker