מלחמת מטבעות

פישר מפתיע ומפחית את הריבית ב-0.25% נוספים ל-1.25% בכדי להחליש השקל

על פי הודעת בנק ישראל - כל הגורמים הכלכליים יציבים אבל בעולם הריביות יורדות ומדפיסים כסף; רוב האנליסטים העריכו שהריבית תישאר ללא שינוי, מאחר שלא נוצרו תנאים המצדיקים הפחתה נוספת בריבית

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק ישראל ממשיך לפעול להחלשת השקל: הוועדה המוניטרית של הבנק החליטה הערב (ב') להפחית את הריבית במשק ב-0.25% נוספים ל-1.25%. זאת, לאחר שלפני פחות משבועיים החליט הבנק, בישיבה שלא מן המניין, להפחית את הריבית במשק ב-0.25% לרמה של 1.5%. החלטת הריבית היום היא אחת לפני האחרונה של הנגיד סטנלי פישר, שביקש לסיים את תפקידו בסוף יוני.

בבנק הסבירו כי ההחלטה להפחית את הריבית ב-0.25% נועדה להקטין את פערי הריביות בין ישראל למשקים המרכזיים בעולם ולהחליש את הגורמים להתחזקות השקל. ככל שפערי הריביות מתבטלים, כך קטן התמריץ של משקיעים זרים לבצע השקעות באג"ח של ממשלת ישראל - מה שמפחית את הביקוש לשקלים ומסייע להחלשת המטבע המקומי.

בבנק ישראל מדגישים כי האינדיקטורים לפעילות המשק מצביעים על המשך צמיחה בשיעור מתון ברבעון הראשון, ועל מגמה מעורבת בחודש אפריל. "מדדי האקלים הנגזרים מסקר מגמות בעסקים של הלמ"ס והמדד המשולב למצב המשק מצביעים על עלייה בקצב הצמיחה ביחס לרביע הקודם. מנגד, תכניתה התקציבית של הממשלה, תעמיד את יעד הגרעון לשנת 2013 על 4.65% מהתוצר וב- 2014 יפחת הגרעון ל-3% מהתוצר. ירידה זו צפויה למתן את קצב התרחבות הביקושים".

לכתבות נוספות באתר TheMarker

מי המשפחתית שעוקפת את כל היתר?

תוכנית להורדת מחירי הדירות: לחייב קבלנים בהנחה ולבנות מעל מוסדות ציבור

בבנק מציינים כי ימשיכו לעקוב אחר ההתפתחויות במשקים הישראלי והעולמי ובשווקים הפיננסיים נוכח האי ודאות הנמשכת במשק העולמי. כמו כן מציינים שם שהבנק "ישתמש בכלים העומדים לרשותו על מנת להשיג את מטרותיו - יציבות מחירים, עידוד התעסוקה והצמיחה, ותמיכה ביציבות המערכת הפיננסית - ובהיבט הזה, ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בשוקי הנכסים ובכלל זה שוק הדיור" נאמר.

בניגוד להערכת האנליסטים

רוב האנליסטים העריכו שהריבית תישאר ללא שינוי, מאחר שלא נוצרו תנאים המצדיקים הפחתה נוספת בריבית. הדולר החלש, שהיה אחת מהסיבות המכריעות להפחתת הריבית, התחזק לאחרונה מול השקל בישראל. בנוסף, לא נרשמו מאז נתונים שליליים משמעותיים במצב המשק - לא ביחס לצמיחה ולא ביחס לתעסוקה. גם המדדים הגבוהים הצפויים בחודשים הקרובים אינם מעודדים הורדת ריבית.

באופן חריג, הוועדה המוניטרית לא התכנסה לקבלת החלטת ריבית בסוף אפריל. ואולם, ב-13 במאי החליטה הוועדה באופן מפתיע להפחית את הריבית במשק מ-1.75% ל-1.5%. שלושה מחברי הוועדה תמכו בהורדה, ושלושה חברי ועדה אחרים סברו כי היה מקום להוריד את הריבית בשיעור חד יותר - ל-1.25%. הנגיד, סטנלי פישר, ניצל את קולו הכפול והכריע בעד הורדה ל-1.5%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker