נמרודי עדיין בונה על הנפט: קידוח במירה ושרה - עד יולי 2014

קידוח למטרות נפט במירה ושרה תלוי כרגע בעיקר בתוצאות קידוח הנפט ברישיון לווייתן - מאגר הגז הענק שהתגלה מערבית למירה ושרה - שאמור לצאת אל הפועל בסוף 2013

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר כישלון הניסיונות למציאת גז ברישיונות מירה ושרה, נראה שיזמי הפרויקט אינם אומרים נואש. חברת הכשרה אנרגיה שבשליטת עופר נמרודי, דיווחה הבוקר (ב') כי הממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה האריך את תוקף רישיונות "שרה" ו"מירה" בשנה נוספת עד יולי 2014, וכי בהתאם לתוכנית שאושרו, עליה להתחיל ולקדוח ברישיונות עד יולי 2014.

קידוח למטרות נפט במירה ושרה היא הרפתקה לא קטנה, שתלויה כרגע בעיקר בתוצאות קידוח הנפט ברישיון לווייתן - מאגר הגז הענק שהתגלה מערבית למירה ושרה - שאמור לצאת אל הפועל בסוף 2013. כרגע, קופתה של הכשרה אנרגיה ריקה, כך שהיא תוכל לגייס כסף בשווקים, אם בכלל, רק בהסתמך על תוצאות חיוביות בלווייתן, שעתידות להפיח תקווה בקרב המשקיעים שאיבדו את רוב כספם בקידוחים הקודמים.

הכשרה - שמנוהלת על ידי מנכ"ל משרד האוצר לשעבר אוהד מראני - נדרשת לפי התוכנית שהוגשה ואושרה לחתום על חוזה עם קבלן קידוח עד ראשית 2014 ולהכין עד לאותו מועד דו"ח סביבתי מקדים. החברה מסרה שבמהלך השנה הקרובה בכוונתה להמשיך בביצוע העבודות המקדמיות על מנת שתהיה מוכנה לביצוע הקידוחים במועד.

עופר נמרודיצילום: ורדי כהנא

בראשית חודש ספטמבר דיווחה הכשרה על כישלון בניסיונות למציאת גז טבעי בקידוח "מירה". כחודש לאחר מכן דיווחה גם כי ברישיון השכן, "שרה", לא נמצאו סימני גז משמעותיים. אולם, על פי האומדן החציוני, מבנה "מירה" מכיל כ-64 מיליון חביות נפט בהסתברות של 16%; בעוד שהאומדן החציוני במבנה "שרה" הוא לכ-21.2 מיליון חביות, בהסתברות 23%.

בעבר כבר ניסו השותפות ברישיונות להגיע לשכבות הנפט, אך בשל קשיים שבהן נתקלו, הוסט המקדח לשכבות אחרות ולא הגיע למבנה הגיאולוגי בו אמור להימצא הנפט. על רקע הכישלונות ב"מירה" וב"שרה", יחידות ההשתתפות והמניות של השותפות בקידוח - ובמיוחד הכשרה אנרגיה ומודיעין אנרגיה (המחזיקות העיקריות) - צנחו בחדות במסחר עד לכ-90%, ולאחר מכן התאוששו מעט.

בנובמבר הקודם פורסם ב-TheMarker כי הכשרה מעוניינת למכור נתח מזכויות חיפושי הנפט שלה ברישיון "מירה". החברה פנתה בעניין למספר חברות, בהן נובל אנרג'י, קבוצת דלק ומפעילות זרות. הכנסת שותף עשויה לסייע להכשרה לגייס הון עתידי ממשקיעים, מאחר שהיא תציף לכאורה את השווי של המשאבים שנמצאים ברישיון.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker