רשות ניירות ערך: "ערים לחשיבות סיום החקירה של נוחי דנקנר"

הרשות הבהירה כי "מדובר בפרשייה מורכבת, מרובת עדים ומסמכים, והחשדות לגבי נשוא החקירה מתייחסים למספר ישויות, ולא רק למר נוחי דנקנר"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

רשות ניירות ערך הודיעה כי היא ערה לחשיבות סיום החקירה בעניינו של נוחי דנקנר במועד קרוב ככל האפשר. הרשות ציינה כי היא מקיימת את מירב המאמצים ומשקיעה זמן ומשאבי חקירה ניכרים בחקירת פרשייה זו והבהירה כי "מדובר בפרשייה מורכבת, מרובת עדים ומסמכים, והחשדות לגבי נשוא החקירה מתייחסים למספר ישויות, ולא רק למר נוחי דנקנר". עוד ציינה הרשות כי היא "פועלת על פי חובתה שבדין למיצוי החקירה, תוך שהיא שמה לנגד עיניה את טובת ציבור המשקיעים".

לפני כחצי שנה פורסם דבר החקירה הסמויה שניהלה רשות ני"ע בעניינו של דנקנר. הרשות חושדת כי דנקנר, ביחד עם שותפים, ביצע הרצת מניות קודם להנפקה של אי.די.בי במטרה להעלות את שווי מניית אי.די.בי בבורסה, וכך להגדיל את היקף גיוס ההון בהנפקה. הרשות מייחסת לדנקנר עבירות של תרמית בני"ע, מרמה והפרת אמונים ואיסור הלבנת הון. דנקנר נחקר אז ושוחרר בתנאים מגבילים לאחר שהפקיד ערבות של 5 מיליון שקל.

נוחי דנקנר וחיים גבריאליצילום: מוטי מילרוד

לאחר פרסום החקירה, החלה קבוצת אי.די.בי - החייבת לבנקים ולמחזיקי האג"ח 2.2 מיליארד שקל - לנהל מגעים להסדר חוב עם נושיה והגיעה למתווה מוסכם. המתווה כולל בין היתר הזרמה מיידית של 275 מיליון שקל על ידי אדוארדו אלשטיין, שותפו של דנקנר; תשלום מיידי במזומן של 405 מיליון שקל, הקצאת 15% ממניות אי.די.בי אחזקות והנפקת סדרות אג"ח חדשות. בנוסף, אמור דנקנר ושאר מנהלי החברה לקבל פטור מתביעות.

לאור הפרסומים על פתיחת החקירה נגד דנקנר, פנתה התנועה לאיכות השלטון ליו"ר לניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, לפעול ללא דיחוי בכדי לסיים את החקירה בעניין בהקדם האפשרי, ולהודיע האם המלצת הרשות היא כי יש להגיש בעניין כתב אישום.

התנועה לאיכות השלטון טענה כי קבלת החלטה מהירה בעניין חיונית, על רקע הסדר החוב המתנהל בימים אלה בחברת האחזקות, הכולל, בין השאר, מתן פטור לדנקנר מתביעות אזרחיות. בתנועה הדגישו כי על הרשות לעשות ככל שביכולתה בכדי שההחלטה בעניין כתב האישום תתבצע בחלון זמן שיהיה רלוונטי בעבור מחזיקי האג"ח של החברה, וזאת מתוקף תפקידה של הרשות כנושאת באחריות לשמור על עניינו של ציבור המשקיעים בניירות ערך. "החשדות המיוחסים למר דנקנר הינם חמורים וברור כי כל החלטה ומידע בעניין זה הינה בעלת השפעה על הסדר החוב המתגבש בין החברה לנושיה", ציינו בתנועה.

שמואל האוזרצילום: דודו בכר

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker