מכונת הספינים של 
אי.די.בי לא נחה

בכל המישורים אי.די.בי משתמשת בשפה דומה, גם אם היא לא מתארת את המציאות

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רותם שטרקמן

סוף שבוע של צביעות וספינים עבר על מי שעסק בקבוצת נוחי דנקנר הקורסת בשלושת הימים מאז שהתברר שלא רק בנק לאומי ובעלי האג"ח באי.די.בי פיתוח איבדו את אמונם בנוחי דנקנר, אלא גם בעלי האג"ח של אי.די.בי אחזקות. דנקנר עצמו נזעק להתראיין בערוץ 2 וגם לכמה עיתונים, ובבוקר ראשון הוטלו למערכה עו”ד ליפא מאיר ‏(קול ישראל‏) ואמו של דנקנר ‏(גלי צה"ל‏), זהבה.

בכל המישורים שבהם פועלת אי.די.בי היא משתמשת בשפה דומה: היא ומנהליה הם אנשים טובים ותמימים עם יכולות ניהוליות מרשימות וגב פיננסי חזק שעושים הכל למען הציבור, ואילו כל האחרים הם בעצם תאבי בצע וחורשי רעה שפועלים תחת מסווה. במישור המשפטי כתבה החברה לבית המשפט: “בתמיהה והשתוממות” קיבלנו את מזכר ההבנות שנחתם ב”מחשכים, בחיפזון מחשיד ובבהילות תמוהה” על ידי “גורמים בלתי מוסמכים” ובשם גוף מייעץ “חסר מעמד משפטי” ומתוך “יומרה להשתלט שלא כדין” והכול תוך “התנהלות פסולה, חסרת תום לב ונעדרת כל סמכות”.

במישור הכלכלי ניסו באי.די.בי לפזר רמזים והודעות שכמוהם ראינו לעייפה בשנה האחרונה, לפיהם הכל מתנהל כמו שצריך לטובת הציבור: יש הצעה לקנות נתח מכלל ביטוח ‏(“הגיע מכתב כוונות בשווי 4.5 מיליארד שקל”‏), ויש משקיע חדש שרוצה לשים 400–500 מיליון שקל באי.די.בי פיתוח ‏(“ישראלי ששמו לא נחשף”‏). מעניין, אגב, לאן התאדה פתאום אדוארדו אלשטיין, שאוטוטו היה אמור לשים 75 מיליון דולר ולשלש את כספו לפי עצת הרבנים.

גם ברמה התדמיתית מנסה אי.די.בי להציג תמונה שכבר הכרנו בעבר, אם כי הפעם זה בוטה יותר: מצד אחד יש איש עסקים “ישראלי”, “ציוני” “מוכשר” ש”לא יעזוב לעולם” כי “השורשים שלו כאן”, לכן הוא גם “תורם לחלשים” וגם “דואג ל–40 אלף עובדיו”, שלא לדבר על כך שהוא “עובד לילות כימים” ו”עושה הכל כדי להציל”, כי הוא חש אחריות ל”כספי האלמנות והיתומים”. הבעיה של אותו איש עסקים היא שבסך הכל הוא נקלע ל”משבר זמני” בגלל “המצב הכלכלי בעולם”. אבל אם תתנו לו זמן ו”אפשרות לתקן”, הכל יסתדר כי ה”נכסים מצוינים”, “השווי עולה” ו”יש מיליארדים בקופה”.

מנגד מוצג הצד השני - בעלי האג”ח ותומכיהם - כ”מפירי אמון” ש”חברו מאחורי גבו” של דנקנר ו”עשו יד אחת לסילוקו”. הם חתמו ב”אישון לילה” על הסכם שמהווה “תספורת ענקית של מיליארדי שקלים על הציבור”. והכי גרוע, מעורבת כאן גם “קרן זרה” של “אוכלי נבלות”, שרק באה “להרוויח כסף” ו”לעשות סיבוב” מתוך רשעות ותאוות בצע.

אבל האמת קצת שונה. האמת היא שאנשי אי.די.בי מעולם לא דאגו לאלמנות וליתומים, וגם לא לסתם משקיעים או חוסכים: הם רק מצצו עוד ועוד כסף ציבורי. האמת היא שגם דנקנר ואנשיו באו לעשות כסף - לא שזה רע - ולכן גם לא נמנעו בעבר מלעשות עסקים עם קרנות דומות. האמת היא שבדרך שלהם למעלה וגם אחר כך למטה הם דאגו בעיקר לעצמם, קיבלו שכר מנופח והובילו עסקות בעלי עניין מפוקפקות. האמת היא שיורק, הקרן הזרה הכל כך מושמצת על ידי מכונת הספינים, תחזיק לאחר ההסדר, אם הוא יתקבל, בסך הכל 10% מהמניות, ממש כמו האחזקה שתהיה להפועלים.

האמת היא שאין כל קשר בין העברת השליטה באי.די.בי לידי בעלי האג”ח, אם תהיה, לבין הפרנסה של אלפי העובדים של שופרסל, כלל ביטוח וסלקום. באי.די.בי אחזקות יש עובד אחד בלבד ‏(דנקנר עצמו‏), ובאי.די.בי פיתוח יש פחות מעשרה עובדים, בעיקר מנהלים. אלה העובדים היחידים שמעמדם ייפגע. על כל שאר העובדים לא תהיה כל השפעה שלילית, אפילו להיפך. החברות התפעוליות עשויות להתחזק מהמהלך, שכן הן יחליפו בעל בית חלש שמחפש דיווידנדים ועסקות מהירות בבעל בית חדש עם יכולות פיננסיות ואופק ארוך טווח. חוץ מזה, מישהו באי.די.בי דאג למאות עובדי “מעריב” שנזרקו לרחוב או לאלמנות וליתומים ששמו מאות מיליונים בעסקה שאפילו רשמית לא היה לה צידוק כלכלי?

האמת היא שעל התספורת הענקית לציבור חתום דנקנר עצמו, שדרדר את החברה בכל דרך אפשרית, ללא קשר למצב הכלכלי בעולם ותוך התעלמות מכל האזהרות. דנקנר השמיד לציבור מיליארדי שקלים רבים בכל החברות בקבוצה, תוך שהוא מזלזל במשקיעים ובחוסכים ומפר כללי ממשל תאגידי. זה הזמן שלו לשים את המפתחות וללכת בכבוד, עד כמה שנשאר כבוד בכל סיפור קריסתו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום