"למנוע מהבנקים להצביע בחברות הציבוריות להצלת חובות גנדן וטומהוק"

ח"כ זהבה גלאון: "אסור לאפשר לבנקים לרמוס את האינטרס הציבורי באי.די.בי לטובת האינטרס שלהם בחברות הפרטיות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, פנתה למפקח על הבנקים, דוד זקן, וביקשה ממנו לבחון את התנהלות הבנקים לקראת ההצבעה על הסדר החוב המתגבש באי.די.בי. גלאון ביקשה כי המפקח ינחה את הבנקים לא לעשות שימוש לרעה בכוחם כבעלי זכות הצבעה בחברות הציבוריות, אי.די.בי פיתוח ואי.די.בי אחזקות, במטרה לשרת אינטרסים אחרים, הקשורים בחובותיהן של החברות הפרטיות במעלה הפירמידה של דנקנר, כמו גנדן וטומהוק.

גלאון אמרה כי "לפי הפרסומים, הבנקים שוקלים להתנגד להסדר אותו מציעים בעלי האג"ח באי.די.בי פיתוח ואחזקות, לפיו השליטה על החברות (שימוזגו לפי ההצעה לחברה אחת) תעבור לידי בעלי החוב. יש להבהיר לבנקים שכל עוד הם צפויים לקבל תמורה הוגנת עבור החוב של אותן חברות ציבוריות, לא ראוי שיתנגדו להסדר, ולאסור עליהם לנצל את זכות ההצבעה כדי 'להציל' עבור עצמם סכומים גבוהים יותר מהחוב של החברות הפרטיות שבבעלות דנקנר".

גלאון הוסיפה כי "אין ספק שישנה חשיבות רבה בפריעת חובותיו של נוחי דנקנר לבנקים, בין אם מדובר בחוב של חברות ציבוריות ובין אם בפרטיות, אך יש להבחין בין שני סוגי החברות. ויתור על חובות החברות הפרטיות משמעותו פגיעה בבעלי השליטה של הבנקים - המנהלים ובעלי המניות, ובגובה הדיבידנד שהבנק יוכל לחלק. פגיעה בהסדר המתגבש בחברות הציבוריות תפגע פגיעה ישירה בבעלי האג"ח מקרב הציבור הרחב".

"לכן, אבקשך להנחות את הבנקים לבחון את ההסדר המוצע לגופו ולא לערב בהחלטתם שיקולים הנוגעים לחברות הפרטיות. זאת, במטרה להגן על האינטרס הציבורי הרחב ולמנוע את רמיסתו לטובת האינטרס של הבנקים בחברות פרטיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker