יפתיע שוב? פישר יחליט מחר אם להוריד שוב את הריבית

רוב האנליסטים: בנק ישראל יותיר את הריבית במשק ללא שינוי

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל תודיע ביום שני על שיעור ריבית הבסיס במשק ביוני. להערכת רוב האנליסטים המוניטריים, הוועדה תחליט כי הריבית תישאר ללא שינוי, ברמה של 1.5%.

ההערכה היא כי מאז החלטת הריבית האחרונה, שהתקבלה לפני פחות משבועיים, לא נוצרו תנאים המצדיקים הפחתה נוספת בריבית. הדולר החלש, שהיה אחת מהסיבות המכריעות להפחתת הריבית, התחזק לאחרונה מול השקל בישראל. בנוסף, לא נרשמו מאז נתונים שליליים משמעותיים במצב המשק - לא ביחס לצמיחה ולא ביחס לתעסוקה. גם המדדים הגבוהים הצפויים בחודשים הקרובים אינם מעודדים הורדת ריבית. מנגד, הפחתה נוספת בריבית עשויה לחמם את שוק הדיור, בניגוד למדיניות בנק ישראל.

באופן חריג, הוועדה המוניטרית לא התכנסה לקבלת החלטת ריבית בסוף אפריל - בטענה כי בשל החגים לא יהיו בידיה מספיק נתונים. ואולם, ב–13 במאי, בישיבה שלא מן המניין, החליטה הוועדה המוניטרית באופן מפתיע להפחית את הריבית במשק מ–1.75% ל–1.5%. שלושה מחברי הוועדה תמכו בהורדה, ושלושה חברי ועדה אחרים סברו כי היה מקום להוריד את הריבית בשיעור חד יותר - ל-1.25%. הנגיד, סטנלי פישר, ניצל את קולו הכפול והכריע בעד הורדה ל-1.5%.

סטנלי פישרצילום: תומר אפלבאום

החלטת הריבית מחר אמורה להיות אחת לפני האחרונה של פישר. הנגיד ביקש לסיים את תפקידו בסוף יוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker