מנכ"ל מלאנוקס: המוסדיים דוחקים אותנו משוק ההון הישראלי

בעוד 10 ימים תתקיים אסיפה בה יחליטו בעלי המניות האם לאשר את המשך כהונתו של של אייל וולדמן כמנכ"ל ויו"ר ומתן שכר בגובה 6 מיליון דולר ■ וולדמן הנחה את היועצים המשפטיים להכין טיוטת מחיקת המניה

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
דרור רייך

"המוסדיים דוחקים אותנו החוצה" - כך אמר מנכ"ל ויו"ר חברת מלאנוקס אייל וולדמן בשיחה עם TheMarker לקראת אסיפת בעלי המניות של החברה שתתקיים בעוד עשרה ימים. באסיפה ייכריעו, בהתאם לתקנה 20, בעלי מניות המיעוט, בין היתר, לגבי ל-TheMarker נודע כי וולדמן כבר הנחה את היועצים המשפטיים של החברה להכין טיוטות לקראת מחיקה אפשרית של החברה מהמסחר באחד העם.

"יש דוגמה טובה של מנכ"ל ג'יי פי מורגן, אחד מארבעת הבנקים הגדולים בארה"ב, ג'יימי דיימון, שניהל קרב נגד רצון דומה של בעלי המניות שלו ובסוף הוא נשאר בכהונה כפולה הן כיו"ר דירקטוריון והן כמנכ"ל. מדובר בתאגיד בנקאי בשווי שוק של 200 מיליארד דולר", מסביר וולדמן.

"חברות ישראליות גדולות כמו צ'ק פוינט, אמדוקס, ורדוור בחרו להימחק או שלא להיסחר כלל בבורסה המקומית והסיבות לכך ברורות – המסחר הדואלי אינו תורם למחזור המסחר ורק מייצר עוד ועוד עבודה ומרים קשיים על החברות הנסחרות".

לכתבות נוספות באתר TheMarker

אייל ולדמן, מנכ"ל מלאנקוסצילום: פאול אורלייב

על הסיכויים שההחלטה תעבור אמר יונתן קרייזמן, מנהל מחלקת מחקר בכלל פיננסים ברוקראז' כי "25% מסך מניות החברה מוחזקות על ידי גופים בישראל לגביהם אנו מניחים שיצביעו בעד הפרדת התפקידים. קרן שפידליטי (13.8%) ואורקל (8.8%) ככל הנראה יצביעו נגד ההפרדה, מה שמביא לגוש של 25% ממניות נגד ההפרדה. מתוך בעלי המניות שנותרו ידרשו להערכתנו כ-80% על מנת להשיג את הרוב הדרוש להחלטה. היחשבות אפשרית של אורקל כבעלת עניין אישי (אחראית על 5%-7% מההכנסות) תוריד את אחוז בעלי המניות הדרושים ל-68% (במקום 80%)".

הגופים הישראלים הבולטים באחזקת מניות מלאנוקס נמצאים מגדל (7.9%) ופסגות (6.2%), שעל פי שיחות עימם דוחים את הטענות לא וולדמן. מפסגות נמסר כי היא פועלת בהתאם לאמנה הפומבית שפורסמה בינואר השנה בה נכתב כי " פסגות תתמוך ככלל בהפרדת תפקידי יו"ר דירקטוריון ומנכ"ל כחלק מהגברת עצמאות הדירקטוריון ויכולת הפיקוח והבקרה שלו וכחלק מהפרדת סמכויות האורגנים בחברה.

במגדל מסתמכים על חוות הדעת של אנטרופי שירותי מחקר שבו נכתב כי " נושא עצמאות הדירקטוריון בחברה ציבורית הינו בעל חשיבות רבה ביישום עקרונות ממשל תאגידי ובניסיונות להבטיח ניהול תקין לטובת כלל בעלי המניות. משמעותו מתבטאת בשמירה על איזון בקונפליקט הקיים בניהול החברה, בין אובייקטיביות ומקצועיות מחד ובין נטילת סיכונים מאידך". עוד נכתב בחוות הדעת כי "אנו ממליצים להתנגד למינויו מחדש של מר איל וולדמן".

"נראה מה יהיה – ההחלטה להימחק מהמסחר לא תלויה בתוצאות ההצבעה"

מה הסבירות שתאושר הפרדת תפקידי מנכ"ל ויו"ר? בהתייחסותו לנושא לפני מספר ימים טען ולדמן כי בעלי מניות גדולים ביניהם פידליטי מבינים שמוטב שיישאר בתפקיד יו"ר ובכוונתם להצביע נגד הפרדת התפקידים. "נראה מה יהיה – ההחלטה להימחק מהמסחר לא תלויה בתוצאות ההצבעה", אמר היום וולדמן.

בתגובה לכך מסרו באנטרופי כי "האיום על מחיקת החברה מהמסחר הוא כשלעצמו מהווה ממשל תאגידי לא תקין. מדובר באיום שנועד להשיג הישגים בצורה לא עניינית הפוגעים בממשל התאגידי בחברה תוך כדי פגיעה בכספי השקעתם של בעלי מניות המיעוט".

מלבד הסוגיה בדבר זהות המנכ"ל בחוות הדעת של אנטרופי עולים עוד מספר סייגים הקשורים למענקים של וולדמן ונשאי משרה בכירים. בעלי המניות יצטרכו להחליט האם לאשר לוולדמן בונוס של 471 אלף דולר בגין שירותים שנתנו על ידו בשנת 2012 ולאשר הענקת 65 אלף מניות מוגבלות של מלאנוקס בשווי של כ-5 מיליון דולר ושכר בסיס שעלה ב-13.6% מאז 2011, בגובה של 465 אלף דולר, כמו גם מענקים לדירקטורים.

באנטרופי מתנגדים גם לכך וכתובים כי: "התכנית איננה כוללת מנגנון קיזוז של ביצועים עודפים עם תת ביצוע במהלך שנות התכנית. אחת לשנה נבחנים ביצועיהם של נושאי המשרה בחברה מבלי שתתקיים התייחסות לשנים קודמות. מלאנוקס אינה מפרטת מה הוא היעד הכמותי בו נושאי המשרה הבכירה, לרבות מר וולדמן, צריכים לעמוד".

עוד הוסיפו באנטרופי כי :"אנו מסתייגים ממתן תגמול מניות חסומות לדירקטורים ונושאי משרה, שכן, להערכתנו מנגנון הענקת מניות ללא תמורה באופן אוטומטי, אינו מקיים את מבנה התמריץ הקושר את המשך עבודתו ותגמולו בתוצאותיה העתידיות של החברה".  באנטרופי ממליצים גם להתנגד לסעיפים הללו.

בכלל פיננסים כבר חושבים על היום שאחרי, זאת על אף שלהערכתם הסבירות למחיקת מלאנוקס מהמסחר אינה גבוהה. "במידה ואכן מלאנוקס תימחק מהמסחר, אנו צופים תגובה שלילית, ויתכן אף מכירת חיסול של כמחצית ואף יותר של ההחזקות שנמצאות בידי הגופים הישראלים (כ-12.5% ממניות החברה)".

בכלל הסבירו כי "הסיבה לכך היא ההחזקה החריגה יחסית של גופים ישראלים במניית החברה (25%) . במידה ומלאנוקס אכן תחדל להיסחר בארץ ולמעשה תפסיק להוות מניית Benchmark אנו צופים כי גופים מוסדיים ישראלים יצמצמו את החזקתם באופן ניכר ויבחנו פוזיציות עתידיות באופן אופורטוניסטי – לאור התנודתיות הגבוה ואי הוודאות בנוגע לסביבה העסקית של החברה".

בשורה התחתונה ציינו בכלל כי "למרות שהסבירות לכך אינה גבוה - להערכתנו מחיקת מלאנוקס מהמסחר בת"א עלולה להביא לירידה חדה במחיר המניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker