נובל אנרג'י: 1.8 TCF גז ב"כריש"; שווי של 1.5-2 מיליארד שקל למאגר

לשם השוואה, מאגר "תמר" הענק מכיל 9 TCF גז טבעי, ומאגר "ים תטיס" מכיל 1.2 TCF גז טבעי ■ נובל: סך רזרבות הגז במזרח הים התיכון - 38 TCF

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

נובל אנרג'י, המחזיקה בכ-47% מהזכויות בקידוח "כריש", דיווחה כי לפי הערכותיה בכריש יש 1.8 TCF גז טבעי. כמות הגז מגלמת שווי של 1.5-2 מיליארד שקל למאגר.

בהודעה שפירסמה, מסרה החברה כי טווח הרזרבות הוא 2-1.6 טריליון רגל מעוקב (TCF). לשם השוואה, מאגר "תמר" הענק מכיל 9 TCF גז טבעי ומאגר "ים תטיס", שסיפק חלק משמעותי מצרכי הגז של המשק במשך עשור, מכיל 1.2 TCF גז טבעי.

"כריש" הוא השדה החמישי מול חופי ישראל שבו התגלו מעל 1  TCFשל גז. בנובל מציינים כי הגילוי הצפוי בכריש, ביחד עם העלייה האחרונה בהערכות המשאבים בתמר ובלווייתן, מלמדים שסך המשאבים הממוצע ברוטו באגן הלבנט כיום מוערך בכ-38 TCF. אסדת Ensco 5006, שקדחה בכריש, תעבור לקפריסין, שם היא אמורה לבצע קידוח נוסף.

לפני כשבוע דיווחו נובל ושותפויות החיפושים של קבוצת דלק כי הגיעו לעומק הסופי בקידוח כריש 1 (4,800 מטר) - שמתבצע 75 ק"מ מערבית לחופי חיפה וכי באתר נמצאו סימני גז משמעותיים. בעבר, הוערכו עתודות הגז במאגר ב-2 TCF, ואולם לפי הערכות מעודכנות יותר, במאגר ייתכנו אף עתודות בהיקף של עד 3 TCF. הקידוח החל במארס 2013 בעלות של כ-90 מיליון דולר.

כתבות נוספות ב-TheMarker

אסדת קידוח הגז תמרצילום: אלבטרוס

15 הבטחות ואי דיוקים בפוסט של לפיד - ואיך זה משפיע על החיים שלכם

ח"כ סתיו שפיר בהצעת חוק חדשה: העלאת מס לחברות העשירות ל-35%

מוקדם יותר הבוקר, דיווחה קבוצת דלק, באמצעות החברות הבנות דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, כי קידוח "כריש" מהווה תגלית, על פי תקנות רשות ני"ע. החברה הסבירה שההכרזה על הקידוח כתגלית נעשית מאחר ש"ניתוח הלוגים החשמליים הראה כי יש בקידוח כמויות משמעותיות של גז טבעי". בעוד כחודשיים תפרסם הקבוצה דו"ח הערכת משאבים, שיצביע על הכמויות המדויקות הקיימות בקידוח.

ההכרזה כ"תגלית" הינה טכנית במהותה ואינה מעידה על כמויות הגז הקיימות במאגר. ההכרזה מלמדת בסך הכל, שכמויות הגז שנמצאו ב"כריש" מצדיקות ביצוע פעולות לבדיקת כדאיות כלכלית להפקה. במובן זה, לא מדובר על "תגלית" כפי שהוכרז למשל רישיון לווייתן. הכרזה שכזו על תגלית גז נמצאת בסמכותו של הממונה על הנפט בלבד, ויכולה להתבצע רק על ידו.

לראיה, לפני כשלושה חודשים גם השותפות ברישיון "ישי" שנמצא מדרום ל"לוויתן" הכריזו על הקידוח כתגלית לאחר שנמצאו בו סימני גז משמעותיים. אולם, מאוחר יותר התברר בדו"ח המשאבים המעודכן כי שכבת הגז הינה דקה מדי (15 מטר בלבד), כך שלא היתה כדאיות כלכלית להפקה, כלומר הקידוח למעשה נכשל.

דלק מסרה היום כי המפעילה, נובל אנרג'י ביצעה לוגים חשמליים, בדיקות סייסמיות ומגנטיות ובדיקות של הרכב הגז הטבעי, הסלעים והנוזלים במאגר. "תוצאות הבדיקות וניתוחן הניחו את דעת השותפות בדבר קיומו של גז טבעי בקידוח. על פי הערכות ראשוניות, כמות הגז הטבעי שנתגלתה מצדיקה בחינה ואמידה של כמות המשאבים הכוללת במאגר", נמסר בהודעת החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker