מוטי בסוק

תיק הנכסים של הציבור גדל ברבעון הראשון של 2013 ב-1.2%, 34 מיליארד שקל, והסתכם בסוף הרבעון ב-2.75 טריליון שקל. מנתונים שפירסמה היום החטיבה למידע ולסטטיסטיקה בבנק ישראל עולה כי הסיבה לעלייה בשווי תיק הנכסים היתה גידול של 20 מיליארד שקל בשווי תיק המניות בארץ (4.9%), בשל עליית המחירים בבורסה בת"א, ובשל גידול של כ-12 מיליארד שקל ביתרת שווי תיק המניות בחו"ל (6.5%), בעיקר בשל השקעות נטו בחו"ל של המשקיעים המוסדיים. במקביל לעליות אלו, ברכיבי הנכסים הסחירים בשוקי ההון נרשמה ירידה בפיקדונות הציבור בארץ בסך של כ-11 מיליארד שקל (2.2%).

ברבעון הראשון של 2013 חלה עלייה של 0.9% במשקל נכסי הסיכון ושל 0.7% במשקל הנכסים הסחירים, על חשבון ירידה במשקלם של הפיקדונות בארץ ובחו"ל ושל המק"מ.

יתרת המניות שמחזיק הציבור בארץ עלתה ברבעון הראשון של השנה ב-20 מיליארד שקל ועמדה בסוף חודש מארס על כ-428 מיליארד שקל. גידול של 4.9% לעומת סוף שנת 2012. העלייה נבעה רובה ככולה מהשפעת עליית המחירים בבורסה בת"א.
שווי אג"ח החברות הסחיר בתיק הנכסים עלה בכ-7 מיליארד שקל ברבעון הראשון של השנה, ועמד בסוף מארס על כ-264 מיליארד שקל. הגידול בשווי התיק הסחיר נבע מעליית המחירים בשוק האג"ח הקונצרני (7.6%), שקיזזה פירעונות נטו של כ-100 מיליון שקל.

בורסה
צילום: בלומברג

ברבעון הראשון של השנה חלה עלייה של כ-10 מיליארד שקל בשווי התיק שמחזיקים תושבי ישראל בחו"ל, והוא עמד בסוף מארס על כ-330 מיליארד שקל. יתרת המניות בחו"ל גדלה ברבעון זה ב-12 מיליארד שקל (6.5%), ועמדה בסוף מארס על 195 מיליארד שקל. הגידול ביתרת המניות בחו"ל נבע בעיקר מזרם השקעות נטו של המשקיעים המוסדיים בחו"ל (כ-7 מיליארד), וכן מהעלייה שנרשמה במדדי הבורסות בחו"ל. יתרת ההשקעה במניות זרות של המשקיעים המוסדיים עמדה בסוף מארס על כ-122 מיליארד שקל. העליות בשווי התיק בחו"ל קוזזו בחלקן ע"י ייסוף השקל מול הדולר (2.3%), שהקטין את השווי השקלי של התיק.

היקף תיק נכסי הציבור המנוהל באמצעות קרנות נאמנות ישראליות עמד בסוף מארס האחרון על 189 מיליארד שקל, כ-6% מסך תיק הנכסים של הציבור. ברבעון זה עלה שווי נכסי קרנות הנאמנות בכ-19 מיליארד שקל (11%), מזה כ-17 מיליארד שקל בגין צבירות נטו (עודף הנפקות על פדיונות, בניכוי דיבידנד), והיתרה בגין עליית מחירי הנכסים.

בסוגי הקרנות לפי התמחויות נרשמו ברבעון הראשון עליות בעיקר בנכסי הקרנות הכספיות (גידול של 15 מיליארדי שקל, 43%), ובאג"ח ה"אחר" - בעיקר מדדי אג"ח ומוצרים מובנים (9.4 מיליארד שקל, 20%). במקביל חלה ירידה ברכיב האג"ח השקלי (ירידה של 6.5 מיליארד שקל, 18%).

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום