סקר מעסיקים: מרבית המנהלים אינם תומכים בהעלאת גיל הפרישה

כ-40% מחשבי השכר ומנהלי הכספים סבורים כי הקיצוץ שמתכנן האוצר בהטבות המס בהפקדות הפנסיוניות יגרום להקטנת החיסכון של העובדים, וכ-19% מעריכים כי המודל המוצע יפגע בצמיחת המשק ■ רק 9% מהמעסיקים תומכים בדחיית היציאה לפנסיה בלא סייג

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

העלות למדינה של הטבות המס לפנסיה מוערכת ב-10.5 מיליארד שקל בשנה. במשרד האוצר, המתמודד עם גירעון ענק של כ-35 מיליארד שקל, יוזמים שינוי דרמטי בהטבות המס על החסכונות לפנסיה - במטרה להקטין את עלותן למדינה בכמיליארד שקל בשנה. השינוי אמור להיכנס לתוקף בתחילת 2014.

מדובר למעשה בשני שינויים עיקריים. הראשון, נקבעה תקרת שכר אחידה - בסכום של 15 אלף שקל בחודש לזיכוי - בהטבת המס ‏(התקרה הנוכחית היא 35 אלף שקל‏). בשינוי השני נקבע כי ההפרשות המותרות לפנסיה ‏(לא כולל הפרשות בגין פיצויי פיטורים‏) יגדלו ל-15% מהשכר - בלא חלוקה מחייבת בין עובדים למעסיקים.

העובדים מודעים יותר לחיסכון פנסיוני

מומחים בתחום החיסכון הפנסיוני מעריכים כי השינויים שמוביל האוצר עלולים להביא לירידה דרמטית של עד 1.2 מיליארד שקל בעלות ההטבות האלה. לדבריהם, השינויים יובילו בסופו של דבר לפגיעה ברמת החיסכון הפנסיוני במדינה.

החיסכון הפנסיוני

היום תקיים חברת התוכן בתחומי הביטוח והחיסכון לטווח ארוך עדיף תקשורת, בניהולו של עופר נוריאל, את כנס המעסיקים השנתי שלה. לקראת הכנס ערכה החברה סקר אינטרנטי בקרב חשבי שכר, מנהלי משאבי אנוש, מנהלי כספים ובכירים נוספים בכ-150 ארגונים שברובם מועסקים בין 50 ל-1,000 עובדים. ברוח התקופה, הסקר עוסק בעמדות המעסיקים בכל הקשור לחיסכון הפנסיוני.

המעסיקים נשאלו על כוונת האוצר לקצץ בהטבות המס בגין ההפקדות הפנסיוניות ובמקביל להוריד את תקרת השכר שבגינן ניתנות ההטבות. כ-40% מהנשאלים סבורים כי קיצוץ ההטבות יגרום להקטנת ההפקדות לפנסיה של העובד לטובת הגדלת ההכנסה החודשית. כ-19% מעריכים כי המודל המוצע יגרום להקטנה דרמטית בכספי הפנסיה וכתוצאה מכך יביא לפגיעה בצמיחת המשק. כ-2% בלבד סבורים כי המודל יפשט את מנגנון הטבות המס הקיים, וכ-5% צופים כי המודל יגביר את השוויון בחלוקת ההכנסות ויאפשר גם לשכבות המוחלשות ליהנות מהטבות המס הפנסיוניות.

עוד עולה מהסקר כי כ-34% מהמעסיקים סבורים שלאחר גיל הפרישה העובד שחוק ופחות פרודוקטיבי, וכ-26% מעריכים כי העלאת גיל הפרישה עלולה להעלות שיעור האבטלה בקרב צעירים חסרי ניסיון תעסוקתי. כ-23% מהמעסיקים תומכים בהעלאת גיל הפרישה, אבל בענפים ספציפיים בלבד.

בכל הקשור לסוגיה העקרונית של מודעות העובד לחיסכון הפנסיוני, 55% מהמעסיקים השיבו כי הם מזהים עלייה מינורית במודעות לחיסכון הפנסיוני, 17% אינם חושבים כי חלה עלייה במודעות - ורק 29% השיבו כי הם מזהים עלייה משמעותית במודעות לחיסכון הפנסיוני. הסיבה העיקרית לעלייה במודעות לחיסכון הפנסיוני, לפי הסקר, היא העיסוק המוגבר בנושא בתקשורת ‏(33%‏) ולאחר מכן הייעוץ הפנסיוני ‏(23%‏).

המנהלים נשאלו כיצד בוחרים עובדיהם את מסלול החיסכון הפנסיוני ‏(בחירת הגוף המנהל את החיסכון הפנסיוני‏). 37% השיבו כי הם העובדים פועלים בהתאם לעצת המעסיק ו-51% כי העובדים פועלים לפי עצת סוכן הביטוח או מנהל ההסדרים.

המעסיקים לא הפנימו את הרפורמה בפנסיה

עם זאת, החשיבות הרבה שמעניקים העובדים לעצת המעסיקים בכל הקשור לחיסכון לפנסיה אינה עולה בקנה אחד עם ההבנה של המעסיקים את השוק הפנסיוני. הם נשאלו מה ידוע להם על הרפורמה של מקדמי הקצבה שנכנסה לתוקף. 67% מהמעסיקים השיבו כי אינם מכירים את הרפורמה או שהם מכירים אותה באופן כללי. בנוסף, המעסיקים הראו תלות כמעט מוחלטת במנהלי ההסדרים הפנסיוניים שלהם - 50% מהמעסיקים יתמקחו על דמי ניהול מול מנהל ההסדרים הפנסיוניים ‏(כדי לשפר את התנאים הפנסיוניים של העובד‏) ורק 19% יפנו ישירות לגוף המנהל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker