אדריאל צונחת ב-5%; בוטלה מכירת השטחים בדיזינגוף סנטר לריט 1

על רקע ביטול ההסכם, אדרי-אל עשויה למצוא עצמה ללא מקורות מספיקים לפרוע תשלומים לבעלי האג"ח בחודשיים הבאים ■ מחר ובשבוע הבא אמורים להתכנס בעלי האג"ח של אדרי-אל, להם היא חייבת כ-340 מיליון שקל, כדי לדון במצב החברה

ערן אזרן
ערן אזרן

בטול ההסכם למכירת שטחי המסחר בדיזינגוף סנטר בתל אביב ובקניון 8 בקרית שמונה מידי חברת הנדל"ן אדרי-אל לקרן ריט 1 - כך דיווחו היום החברות. על רקע ביטול ההסכם, שתמורתו אמורה הייתה אדרי-אל לקבל כ-175 מיליון שקל, חברת הנדל"ן שבשליטת גבי אדרי (81%), עשויה למצוא עצמה ללא מקורות מספיקים לפרוע תשלומים לבעלי האג"ח בחודשיים הבאים, אלא אם בעלי החברה יזרימו הון חיצוני.

מחר (ג') ובשבוע הבא אמורים להתכנס בעלי האג"ח של אדרי-אל מסדרות א' וב', להם חייבת החברה כ-340 מיליון שקל. סדרה א' של החברה, בערך נקוב של 60 מיליון שקל, אינה מגובה בביטחונות ולכן נסחרת כעת בתשואות גבוהות של 22%; לסדרה ב' קיים שעבוד על הנכסים שהיו אמורים להימכר במסגרת העסקה עם ריט 1, ועל כן הן נסחרות בתשואה נמוכה של 6%.

נכון לסוף 2012, בקופת אדרי-אל כמיליון שקל בלבד. העסקה למכירת שטחי המסחר אמורה הייתה לייצר לאדרי-אל תזרים פנוי של כ-35 מיליון שקל, שישמש אותה בין השאר לפרוע תשלומי קרן וריבית בסכום כולל של 22 מיליון שקל. על רקע החשש להסדר חוב, מחזיקי האג"ח ידונו באסיפות הקרובות במצב החברה, ביכולתה לעמוד בהתחייבויות ובנקיטת הליכים להבטחת תשלום החוב.

דיזינגוף סנטר
דיזינגוף סנטרצילום: אייל טואג

מלבד בעלי האג"ח, החברה חייבת לבנקים 65 מיליון שקל, מהם כ-42 מיליון שקל בגין בניין האופרה בת"א, כ-8 מיליון שקל בגין פרויקט כפר תבור, וכ-6.5 מיליון שקל בגין נכס בכרמיאל. בתגובה לביטול העסקה מניית אדרי-אל מאבדת 5.5% ומשלימה צניחה של 71% במהלך השנה האחרונה, לשווי שוק של 19 מיליון שקל בלבד. איגרות החוב של החברה מאבדות עד 3.3%.

בקרן ריט 1 טוענים כי הסכם המכירה בוטל בשל הפרה יסודית של ההסכמים מצד אדרי-אל, בין השאר מאחר שלא הוסר השעבוד על הכנסים על ידי הנאמן של מחזיקי האג"ח מסדרה ב'. בקרן דורשים כי אדרי-אל תשלם לה פיצוי של 17.2 מיליון שקל, כפי שקובעים הסכמי המכר. מנגד, באדרי-אל טוענים כי לא הייתה הפרה של העסקה, מאחר שנעשתה תוך הסתמכות על מכתב כוונות של הנאמן.

לפני כעשרה ימים כבר הפחיתה מעלות את דירוג החוב של אדרי-אל לרמה של CC (רמה "נמוכה במידה רבה מאוד" על פי סולם הדירוג), על רקע החשש כי ההסכם עם ריט 1 יבוטל. בנוסף, מעלות הצמידה לדירוג תחזית "שלילית", כלומר תיתכן הורדת דירוג נוספת במהלך התקופה הקרובה. במעלות ציינו את רמת הנזילות של החברה כחלשה.

במעלות צפו כי אדרי-אל תתקשה "משמעותית" לפרוע את חלויות האג"ח שלה כבר בחודש הבא (יוני), והעריכו שקיימת סבירות גבוהה שהחברה תגיע לחדלות פירעון בטווח הקצר. "בחינת המקורות והשימושים של החברה מביאה אותנו למסקנה כי ללא מימוש נכסי הליבה ובנוסף השגת מקורות כספיים ודאיים נוספים, היא תתקשה בפירעון חלויות האג"ח כבר ב-2013", נכתב.

את 2012 סיימה אדרי-אל עם הכנסות של 48 מיליון שקל, אך בהפסד של 17.6 מיליון שקל. לחברה תזרים שלילי של 19 מיליון שקל מפעילות שוטפת. החברה הציגה גירעון של 98.5 מיליון שקל בהון החוזר (התחייבויות שוטפות לעומת נכסים שוטפים). גירעון בהון החוזר עלול להצביע על קשיים עתידיים בפירעון החוב.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker