בעלי האג”ח של דסק”ש יתכנסו לאסיפה ראשונה ביום ראשון הבא

על הפרק: ניסיון למנוע את מכירת כלל ביטוח לכור. מחזיקי האג"ח בדסק"ש חוששים שעסקה זו תרוקן את קופת כור

מיכאל רוכוורגר

מלבד הבעיות שעמן מתמודד בימים אלה נוחי דנקנר מול בעלי האג”ח והבנקים של החברות אי.די.בי אחזקות ואי.די.בי פיתוח, המתקשות לעמוד בהתחייבויות של כ-8 מיליארד שקל, עלולה להיפתח לדנקנר חזית נוספת - הפעם מצד בעלי האג”ח של דיסקונט השקעות ‏(דסק”ש‏).

התוכניות של אי.די.בי פיתוח לקדם את עסקת בעלי העניין למכירת האחזקות בכלל ביטוח לידי כור, מעלות את מפלס החששות של בעלי האג”ח בחברת דיסקונט השקעות ‏(דסק”ש‏), שהיא בעלת השליטה בכור ‏(67%‏).

החשש של בעלי האג”ח של דסק”ש כי אם תאושר עסקת בעלי העניין של כור־כלל ביטוח, הדבר יהווה פגיעה משמעותית באחד הנכסים העיקריים של דסק”ש - חברת כור - הנהנית כיום מקופת מזומנים דשנה של 1.75 מיליארד שקל. חלק לא מבוטל ממנה מייעדת אי.די.בי פיתוח לצורך העסקה הצפויה לשפר את נזילותה.

ליאור חנסצילום: אייל טואג

עם זאת לא ברור אם העסקה תעבור, שכן היא מצריכה גם אישור של המפקח על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, שככל הנראה לא יאשר לכור להשתלט על כלל ביטוח לנוכח דרישות מחמירות של יציבות פיננסית.

בעקבות כך פנה בית ההשקעות מגדל שוקי הון, המנוהל על ידי רונן טורם, לנאמנים של מחזיקי האג”ח של דסק”ש כדי לכנס אסיפת בעלי אג”ח מיוחדת כבר ליום ראשון הקרוב, 26 במאי - וזאת כדי למנוע את ביצוע העסקה. מלבד מגדל שוקי הון, בעלי אג”ח גדולים של דסק”ש הם פסגות, הראל, אלטשולר שחם ומנורה.

דסק”ש מוחזקת ב-74% על ידי אי.די.בי פיתוח, ונסחרת לפי שווי שוק של 1.3 מיליארד שקל. היא מחזיקה, מלבד כור, בחברות התפעוליות התזרימיות של הקבוצה, כמו סלקום, שופרסל, נכסים ובנין וגיוון אימג’ינג.

דסק”ש נסחרת לפי שווי שוק של 1.3 מיליארד שקל, כשלחברה התחייבויות של 4.6 מיליארד שקל לבעלי האג”ח ועוד 835 מיליון שקל לבנקים.

האג”ח של החברה נסחרות בתשואות לפדיון של 7%-10%, כשבהתחשב במצבה הפיננסי הקשה שבו נמצאת כיום קבוצת אי.די.בי - לדסק”ש אין יכולת למחזר את חובותיה בשוק האג”ח.

נכון להיום, בקופתה של דסק”ש מזומנים של למעלה מ-100 מיליון שקל. אם לא תהיה ירידה בתשואות האג”ח שלה שיאפשרו לה למחזר את החוב, היא תצטרך להמשיך לממש את נכסיה. זאת, מאחר שב-2014 החברה, שמנוהלת על ידי ליאור חנס ‏(שהחליף את עמי אראל‏) תצטרך לעמוד בעומס פירעונות של 1.1 מיליארד שקל. במקביל בוחנת דסק”ש גם מהלך של מיזוגה של כור לתוך דסק”ש, תוך מחיקת מלוא האג”ח של כור בהיקף של 1.5 מיליארד והעלאת יתרת המזומנים של כור לדסק”ש.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker