"תשובה ותדמור מטעים את הציבור בנוגע ליצוא הגז - ולא בפעם הראשונה"

(עדכון) כך אמרו במטה המאבק לשמירה על הגז הישראלי בתגובה לדברי תשובה לפיהם יצוא הגז יכניס למדינה כ-100 מיליארד דולר ■ "לא זו בלבד שהמדינה לא תרוויח מיצוא הגז, אלא שהדבר יסב בשנים הבאות נזק ישיר של 600 מיליארד שקל למשק"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

 "יצחק תשובה וגדעון תדמור מטעים את הציבור בכל הנוגע ליצוא הגז, ולא בפעם הראשונה", כך הגיבו היום במטה המאבק לשמירה על הגז הישראלי בתגובה לדברים שאמר מוקדם יותר היום בעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה, לפיהם יצוא הגז יכניס למדינה כ-100 מיליארד דולר ב-20 השנים הבאות.

"לא זו בלבד שהמדינה לא תרוויח מיצוא הגז, אלא שהדבר יסב בשנים הבאות למשק הישראלי נזק ישיר של 600 מיליארד שקל", אמרו במטה המאבק. "אם יאושר היצוא כפי שדורש תשובה, כל אחד מאזרחי ישראל ייאלצו לשלם מכיסו אלפי שקלים בשנה לרכישת דלקים חלופיים - בעוד שהגז הישראלי ישמש את אזרחיהן של מדינות זרות.

אלי יונס, יצחק תשובה וגדעון תדמור, היוםצילום: אבשלום שושני

"למעשה, עד סוף העשור הנוכחי קופת המדינה כמעט ולא תראה הכנסות מהגז הטבעי, בעוד שכיסיו של מר תשובה וידידיו בעלי הבנקים ממשיכים לתפוח. הגיעה העת להפסיק את הפארסה ולהביא את סוגיית היצוא לדיון שקוף ולהכרעת הכנסת", נאמר.

יום לאחר ההפגנה והעימותים מחוץ לביתו בנתניה, נשא היום תשובה דברים בכנס לקוחות עסקיים של בנק מזרחי-טפחות. תשובה הדגיש תשובה כי יצוא הגז עשוי לסייע למצבה הפיננסי של ישראל, הנמצאת בגירעון עמוק, וכי הוא עשוי לחזק את מעמדה הבינלאומי ולדחוף חברות גלובליות לפעילות בתחומי ישראל.

"במיוחד בימים אלה חשוב מאוד לזכור, כי יצוא הגז לבדו עתיד להכניס לקופת המדינה ולמשק הישראלי סכום של כ-100 מיליארד דולר, במהלך 20 השנים הבאות", אמר תשובה. לדבריו, שמירת הרזרבות הנדרשות למשק הישראלי מחד גיסא, והקצאת הגז ליצוא מאידך גיסא - כפי שנקבעו במסקנות ועדת צמח, נושאות עמן בשורה חשובה למשק הישראלי ולכל אזרח במדינת ישראל, בכל התחומים: בכלכלה, בביטחון, בחינוך, בתשתיות, בבריאות ובדיור.

כתבות נוספות ב-TheMarker

310 מכשירי גלקסי S4 נתפסו בנתב"ג במסווה של מאווררים למחשבים

מפגינים מול ביתו של יצחק תשובהצילום: דודו בכר

לאן מתפשטת קריסת שוקי הנדל"ן?

"על המדינה לעודד את העוסקים בחיפושי הגז בישראל, ולדאוג לכך שלענף ייכנסו חברות נוספות - מקומיות ובינלאומיות. ככול שירבו השחקנים, כך ירבו הקידוחים ומדינת ישראל תחזק את מעמדה כשחקן משמעותי בתחום. חשוב לזכור, כי הכנסות המס מענף הגז, ממסים ותמלוגים נקבעו על כ-60% - מה שאומר שהציבור הישראלי וקופת במדינה הם המרוויחים העיקריים מההצלחות בתחום הזה", אמר תשובה.

תשובה ציין שלתגליות הגז שכבר נתגלו ולאלו שעוד יתגלו בהמשך, יש משמעות אדירה לא רק מבחינה כלכלית. "הגז יהווה מנוף לפיתוח קשרים בילטראליים בין ישראל למדינות רבות באזור ולפיתוחם של פרויקטים כלכליים משותפים בין ישראל ושכנותיה, עובדה שתחזק משמעותית את כוחה הגיאופוליטי של ישראל".

דבריו של תשובה נאמרו לאחר שאתמול כ-300 פעילים הפגינו מול ביתו בנתניה. המפגינים, שהתעמתו עם המשטרה, תבעו כי ייעשה שינוי בהמלצותיה של ועדת צמח, כך שיצוא הגז המתוכנן מישראל (50% מכלל כמות הגז שנמצאה) יופחת או יבוטל לחלוטין. המפגינים קראו אף לחרם צרכנים על תחנות התדלוק שבשליטת תשובה - תחנות של חברת דלק ישראל.

גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר , אמר כי הכסף מיצוא הגז יגיע גם לכיס של ריקי כהן מחדרה וייתן את האופק המתבקש במיוחד בשעה זו למשק הישראלי ולמדינה כולה. "דווקא עכשיו קיימת בפנינו הזדמנות היסטורית לחולל שינוי במשק הישראלי ולהשתמש בתגליות הגז כמנוע צמיחה למשק ולחברה הישראלית, באופן שישפיע על אורח החיים של כל אזרח ואזרח. אסור לעצור את המומנטום הזה", הדגיש תדמור.

מנכ"ל מזרחי-טפחות, אלי יונס, התייחס לסוגיית יצוא הגז והדגיש שחשוב לזכור שעד תחילת שנות ה-90 נשלט הענף על ידי הממשלה ואז נחשבנו למומחים גדולים ל"סימני נפט וגז". אלא שההצלחות האמיתיות הגיעו רק לאחר שהמדינה משכה ידיה מעיסוק בנושא והפקידה את רישיונות החיפוש בידי משקיעים ויזמים פרטיים, מהארץ ומחו"ל.

"לא כולם הצליחו. היו כאלה שניסו, העלו חרס והפסידו את כספם. לצדם היו כאלה שהתעקשו, האמינו ובסופו של דבר הגיעו ל'דבר האמיתי' = מאגרים עם כמויות גז אדירות ופוטנציאל הכנסות עצום למשק הישראלי. חשוב מאוד להבטיח, שהשיח הציבורי בנושא יצוא עודפי הגז יתנהל באופן רציונאלי ויהיה מעוגן בנתוני אמת אובייקטיביים", הדגיש יונס.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker