אנדורן, יו"ר הוועדה לבחינת הסדרי חוב, מנועה מלעסוק בענייני משפחות דנקנר ועופר

יעל אנדורן תעמוד בראש הוועדה לבחינת הסדרי החוב; תבדוק "חשש לניגוד עניינים" ■ לפני כחודש קבע היועץ המשפטי של האוצר כי יעל אנדורן לא תעסוק בנושאים הקשורים לאחים עופר ולנוחי דנקנר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

שר האוצר יאיר לפיד ונגיד בנק ישראל, הפרופסור סטנלי פישר הודיעו היום על הקמת הוועדה לבחינת הסדרי החוב בישראל. בראש הוועדה תעמוד מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן, והחברים בה יהיו פרופ' שמואל האוזר יו"ר רשות ניירות ערך; פרופ' נתן זוסמן מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל; דוד זקן המפקח על הבנקים; פרופ' עודד שריג הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון; פרופ' יוג'ין קנדל ראש המועצה הלאומית לכלכלה; עו"ד אבי ליכט המשנה ליועץ המשפטי לממשלה; פרופ' ישי יפה, דיקן בית הספר למינהל עסקים באוניברסיטה העברית בירושלים; ויואל נווה, מנהל בנק הדואר.

כתב המינוי מסמיך את הוועדה לבחון את תחום הסדרי החוב בישראל, ולגבש המלצות להסדרת היבטים שונים של הנושא: לבחון קביעת עקרונות, לרבות משותפים, להסדרי חוב של לווים ממגזרים שונים, וכן את השלכותיהם על מתן האשראי ותמחורו; לבחון הסדרת תהליכים לגיבוש ואישור הסדרי חוב, לרבות באופן שימנע חשש לניגוד עניינים, בגיבוש ואישור ההסדר

כמו כן, הוסמכה הוועדה לבחון קביעת עקרונות להטלת מגבלות על בעל שליטה בתאגיד שמצוי בהסדר חוב הכולל פגיעה משמעותית במלווים, לרבות תנאים להעמדת אשראי בידי בנקים או גופים מוסדיים לחברה שביצעה הסדר חוב שכלל מחיקה או לחברה הנשלטת על ידי מי שהיה בפירוק, בפשיטת רגל או בהסדר חוב שכלל מחיקה; ולבחון את הצורך במתן גילוי בדבר הסדרי חוב הנערכים בחובות שאינם סחירים, במקרים בהם להסדרים אלו  היבטים ציבוריים.

יעל אנדורןצילום: אייל טואג

בכתב המינוי של הוועדה נכתב: "מתוך הכרה בהשלכות הרחבות של תופעת הסדרי החוב על המערכת הפיננסית ואמון הציבור בה, ומאידך, על יכולתן של החברות העסקיות להמשיך ולגייס חוב לצורך הרחבת פעילותן העסקית, אשר תומכת בצמיחתו של המשק הישראלי, הגענו לכלל מסקנה כי קיים צורך בבחינה מקיפה של ההיבטים השונים בנושא הסדרי החוב במשק. בחינה כאמור צריכה להתבצע בשים לב לתמורות שחלו בתשתית המשפטית והרגולטורית מאז פרוץ המשבר. בחינה כאמור היא צורך השעה, גם על רקע הריכוזיות במשק הישראלי בכלל ובתחום האשראי בפרט".

נכון לסוף 2012, הסתכם האשראי שניתן לציבור על ידי הבנקים בכ-860 מיליארד שקל. האשראי שניתן לציבור באמצעות הגופים המוסדיים ושוק ההון מוערך בכ-380 מיליארד שקל, ללא איגרות חוב מיועדות בכ-150 מיליארד שקל.

אנדורן לא תעסוק באחים עופר

בחודש שעבר נחשף ב-TheMarker כי מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן, לא תוכל לעסוק בראשית כהונתה בכל העניינים הנוגעים למשפחת עופר למשך כשנה ובכל נושא הקשור לעסקיו של נוחי דנקנר עד ל-10 ביולי 2013. הוועדה שבראשה עומדת אנדורן, תידרש בוודאי לעסוק בנושאים הקשורים לעסקיהם של שני טייקונים אלו ולא ברור כיצד תנהג אז אנדורן.

לפני מיוניה לתפקיד מנכ"לית האוצר, הופיעה אנדורן, כמקובל, בפני הוועדה לניגוד עניינים בנציבת שירות המדינה, ומסרה על עיסוקיה בשנים האחרונות, כולל אצל משפחת עופר ואצל נוחי דנקנר. על רקע זה, נקבע כי אנדורן לא תוכל במשך שנה מיום כניסתה לתפקיד לעסוק בשום נושא שקשור לעסקיה של משפחת עופר ולא תוכל עד 10 ביולי לעסוק בכל נושא הקשור לעסקיו של נוחי דנקנר.  

בישיבת הממשלה בה אושר המינוי של אנדורן למנכ"לית נמסר לשרים כי היא חתמה על הסכם ניגוד עניינים. לא נמסרו לשרים פרטי ההסכם. לפי הסכם ניגוד העניינים של אנדורן, הרי היא לא תוכל גם לדון בנושאים שונים, בטווח של עד שנה, הנוגעים בכל עניין הנוגע במישרין או בעקיפין לקרן ויולה קרדיט, לשותפים הכלליים בקרן ולחברות ולקרנות שבשליטת השותפים הכלליים בקרן. היא גם לא תוכל במשך תקופות זמן שונות לטפל באל על, בחברת ריטליקס בע"מ ובחברות שבשליטתה.

עוד נאמר בהסכם ניגוד העניינים כי, "מנכ"לית משרד האוצר לא תפעל בנושאים הקשורים לבעלה, לרבות לכך שלא תטפל בכל עניין הנוגע במישרין או בעקיפין לחברת דן ולחברות שבשליטת בעל השליטה בה, לרבות חברות שבשליטתה, וכן לא תטפל בכל עניין הנוגע לתחבורה יבשתית-עירונית בגוש דן (כל עוד בעלה משמש בתפקיד בחברה זו)".

בתגובה לניגוד העניינים של אנדורן נמסר מהאוצר כי "בהסדר ניגודי עניינים של אנדורן נאמר מפורשות כי אין בכל האמור בו כדי למנוע את עיסוקה במסגרת תפקידה בנושאים המשפיעים על כלל הציבור או על סקטורים רחבים ממנו, אף אם יש בנושאים אלה כדי להשפיע במישרין או בעקיפין על הגופים שהתחייבה שלא לטפל בעניין הנוגע להם, למעט אם מדובר בהשפעה מהותית על הגופים כאמור או על זכויותיהם.

"בהסדר נקבע, כי ככל שמדובר בהשפעה מהותית, תטפל אנדורן בעניין בשיתוף עם ראש אגף אחר במשרד האוצר, כאשר במקרה של מחלוקת בינה לבין ראש האגף הרלוונטי יובא הנושא להכרעת שר האוצר. הוועדה להסדרי חוב אינה עוסקת ישירות בעניינו של גוף כלשהו. ככל שיעלו נושאים בדיוני הוועדה שיש בהם השפעה מהותית על גוף הנזכר בהסדר ניגוד העניינים, הטיפול באותו נושא יהיה בהתאם לאמור בהסדר".
בסיום ההודעה נאמר כי "לאור האמור, היועץ המשפטי של האוצר אישר את כהונתה של אנדורן כיושבת ראש הוועדה".

הסדר החוב של עידן עופר

בימים אלה מתנהל משא ומתן על הסדר חוב בחברת צים, שבבעלות עידן עופר. צים חייבת 2.7 מיליארד דולר לבנקים, למחכירי אוניות ומכולות ולבעלי האג"ח. בסוף החודש שעבר נענו בעלי האג"ח להצעת החברה לוותר על זכותם להעמיד את החוב לפירעון  מיידי אם החברה תיכנס לדיונים עם הבנקים, מחכירי האוניות והמכולות על הסדר חוב חדש.

בנוסף, חברת הדירוג מעלות הורידה באחרונה את דירוג 3 סדרות איגרות החוב שהנפיקה חברת צים מ-B ל-CCC, שהיא דרגה אחת מעל דירוג המשקף חדלון פירעון, והותירה תחזית דירוג שלילית שפירושה שלהערכת מעלות.

עידן עופרצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker