האם מיזוג ענק בין מתחרות בשוק הגנרי יוריד את טבע מהפסגה?

אקטוויס הדפה בחודשיים האחרונים שתי הצעות רכש בשווי 15 מיליארד דולר, שהיו הופכות אותה לחברה הגנרית הגדולה בעולם ■ עתה היא מנהלת מו”מ לרכישת השליטה בוורנר צ’ילקוט במטרה להבטיח את עתידה העצמאי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת טבע הפכה בשני עשורים של מיזוגים ורכישות ליצרנית הגדולה בעולם של תרופות גנריות. כלל לא בטוח ששימור הבכורה בשוק הגנרי חשוב להנהלתה הנוכחית של טבע באותה מידה שהיה להנהלתה הקודמת, אך נראה שמעמדה המוביל של טבע בתעשייה הגנרית, לפחות במונחי נתח שוק, עומד בראשונה בסכנה.

אקטוויס, החברה הגנרית השלישית בגודלה בעולם, שנסחרת בשווי של 16 מיליארד דולר, הפכה בחודשיים האחרונים יעד רכישה עבור שתי חברות פארמה צפון אמריקאיות. הראשונה היא חברת ואליאנט ‏(Valeant‏) הקנדית, שנסחרת בשווי של 24 מיליארד דולר. השנייה היא חברת Mylan שבסיסה בפנסילבניה, החברה הגנרית הרביעית בגודלה בעולם, שנסחרת בשווי של 12 מיליארד דולר.

ואליאנט צמחה באמצעות ריצת אמוק של רכישות ומיזוגים, שבמהלכם מינפה את עצמה לדעת, והציעה לרכוש את אקטוויס לפי שווי חברה של 13 מיליארד דולר תמורת הקצאת מניות. השיחות הופסקו באפריל 2013 על רקע חילוקי דעות בנוגע למחיר הצעת הרכש.

חברת מיילן, שלמדה על נכונותה של אקטוויס להעמיד את עצמה למכירה מהפרסומים על המו”מ עם ואליאנט, הציעה ב–7 במאי לרכוש את אקטוויס תמורת 15 מיליארד דולר.

רכישת אקטוויס בידי מיילן היתה מייצרת את החברה הגנרית הגדולה בעולם עם נתח שוק של 20% בארה”ב ומחזור גנרי מאוחד של 13 מיליארד דולר ‏(לעומת 10.3–10.7 מיליארד דולר לטבע ב–2013‏), ומנשלת את טבע מבכורתה בשוק הגנרי. מיילן העריכה שהמיזוג בין שתי החברות יאפשר חסכונות שנתיים של מיליארד דולר, כלומר 10% מהמחזור בהתחשב בהיקפים משמעותיים של עסקים מהם תיאלץ החברה הממוזגת להיפרד כדי לקבל אישור למיזוג מרשות ההגבלים העסקיים. אלא שאקטוויס דחתה את הצעתה של מיילן על הסף ב–10 מאי, והודיעה כי היא בוחנת מיזוג עם חברת Warner Chilcott, שנסחרת בשווי של 4.8 מיליארד דולר.

המיזוג עם וורנר צ’ילקוט עשוי לספק לאקטוויס הגנה זמנית לפחות מפני הצעות רכש עוינות, שכן החברה הממוזגת תיסחר לפי שווי מוערך של 21 מיליארד דולר, ועל כן יקשה על מיילן שנסחרת בשווי של 12 מיליארד דולר ושנושאת על גבה חטוטרת פיננסית של 7.7 מיליארד דולר לרכוש את אקטוויס. גם עבור ואליאנט, שעומסת על גבה חוב נטו של 10 מיליארד דולר, רכישת חברה בשווי כמעט זהה עלולה להתברר כעומס פיננסי גדול מדי.

יתרה מזו, העובדה שהפכה יעד רכישה היטיבה עם מניית אקטוויס שעלתה ב–35% מתחילת אפריל, והגדילה בכך את שוויה ב–4.2 מיליארד דולר. כלומר, השיחות על רכישתה עשויות לממן לאקטוויס נתח לא קטן מעלות רכישתה של וורנר צ’ילקוט, ולחסום בכך שתיים מהמועמדות היותר אגרסיביות לרכישתה.

מועמדות אחרות לרכישת אקטוויס הן פייזר וסנופי, בעוד חברת נוברטיס, שהיא בעלת סנדוז, החברה הגנרית השנחיה בגודלה בעולם, כבר הודיעה שאין לה עניין באקטוויס, וחברת טבע מוגבלת על ידי חוב של 12.7 מיליארד דולר. טבע כבר הכריזה שתבצע רכישות משלימות, בניגוד לרכישות ענק שאיפיינו את האסטרטגיה שלה עד למינויו של ד”ר ג’רמי לוין כמנכ”ל במאי 2012.

תועלות אחרות מהרכישה הן הורדת שיעור המס הכולל של החברה הממוזגת וביצור מעמדה של אקטוויס ‏(שמנוהלת בידי פול ביסרו, לשעבר סמנכ”ל התפעול של חברת באר, שנרכשה בדי טבע‏), בשוק התרופות והתכשירים לבריאות האישה שבו היא מתחרה חזיתית בטבע.

מכירותיה של וורנר צ’ילקוט בתחום זה הסתכמו ב–1.4 מיליארד דולר ב–12 החודשים האחרונים, לעומת הכנסות צפויות של 460–500 מיליון דולר לטבע בתחום זה ב–2013. ואולם 553 מיליון דולר מהכנסותיה של וורנר ‏(40%‏) מגיעות משיווק גלולות למניעת הריון, ו–40% ממכירותיה של וורנר בתחום זה נובעות מתרופות לטיפול באוסטיאופורוזיס, שמכירותיהן סובלות מנסיגה של 20% ברבעון החולף ו–27% ב–2012. כך שעם גירעון של בהון העצמי ברור מדוע וורנר צ’ילקוט נמצאת על המדף בשנים האחרונות.

הטלנובלה הגנרית משקפת במידה רבה את השפעת הכסף הזול מצד אחד, והצטמקות הפוטנציאל בשוק הגנרי האמריקאי בשל הידלדלות מאגר הפטנטים על תרופות מקוריות מצד שני על הגברת האינטנסיביות של פעילות המיזוגים והרכישות, וכן על רמת מחירי החברות בענף.

טבע עצמה השלימה בדצמבר 2012 הנפקת שתי סדרות של איגרות חוב, שעומדות לפירעון ב–2020 וב–2022 בריבית קבועה של 2.25%–2.95%. המשמעות של ריבית של 2.95% היא שרכישת חברה גנרית באמצעות מימון זול זה תגדיל את הרווח למניית טבע ‏(בהתעלם מעלויות העסקה‏) כל עוד הרכישה מתבצעת לפי מכפיל רווח שאינו עולה על 34; מכפיל שבו תקזז הריבית על האג”ח שתממן את הרכישה את התרומה לרווחי טבע שתניב החברה הנרכשת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker