ההיסטוריה של ה-Insolvency

פעם היה עונש מוות לנאשמים בחדלות פירעון

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חדלות פירעון.

חוסר יכולת לפרוע חובות מצד פירמה או יחידים. מונח הופכי למונח Solvency.

צילום: אילה טל

חדלות פירעון היא מצב שבו אדם או חברה אינם יכולים לפרוע את החובות שצברו. היקלעות למצב שכזה מתרחשת כשסך ההתחייבויות עולה על שוויים המצטבר של הנכסים או של תזרימי המזומן הצפויים.

חדלות פירעון מוחלטת נחשבת לחמורה מאובדן כושר כלכלי זמני. היא נגרמת עקב כישלון עסקי, ויש לה השלכות שונות. אדם פרטי הנקלע לחדלות פירעון ניצב בפני הכרזה על פשיטת רגל וכניסה להליכים שיאפשרו הגנה מפני נושים. תאגיד שנקלע לחדלות פירעון עומד בפני הליכי פירוק או הבראה, בהתאם לנסיבות המקרה.

בעבר התייחסו באירופה לפושטי רגל כאל עבריינים. באנגליה נחקק ב–1542 החוק הראשון שהטיל סנקציות על חייבים - שכללו מאסר בבית כלא מיוחד לחייבים. במקרים חמורים נגזר על הנאשמים בחדלות פירעון עונש מוות. לעומת זאת, במאה ה–19 נקבעו בארה"ב חוקים שהובילו בהדרגה לגישה סלחנית יותר כלפי החייבים וסיפקו להם הגנה.

הגישה הסלחנית נובעת מההכרה שכישלונות עסקיים עלולים לקרות כחלק מנטילת הסיכון של הלווים. המדינה הבינה שהיא מעוניינת לעודד אנשים ליטול סיכונים, כי זוהי דרך לייצר תשואות עודפות לטובת כלל החברה ולעודד פיתוח עסקי וחדשנות, שכרוכים מטבעם בסיכונים.

כשחברה עסקית נקלעת לחדלות פירעון ומעוניינת בתהליך הבראה, עומדות בפניה כמה אפשרויות. אפשרות ראשונה היא שבעלי המניות הנוכחיים יזרימו לה הון כדי להתגבר על המצוקה, וימצאו דרך להעלות את שווי הנכסים. אפשרות שנייה היא הכנסת משקיע חדש שיזרים כסף וייעל את פעילותה. אפשרות שלישית היא להעביר את הבעלות על החברה לנושיה, ועל ידי כך להקטין את חובותיה. אם פעילות החברה תתאושש, בעלי החוב יוכלו כך ליהנות מהעלייה בערך המניות שיקבלו. ישנן עוד אפשרויות אחרות לבצע תהליך הבראה, ובמקרים רבים ההבראה והיציאה מחדלות פירעון נעשים באמצעות כמה שיטות במקביל.

האפשרות הקיצונית ביותר - אבל לעתים גם ההגיונית ביותר - היא לפרק את החברה, למכור את כל נכסיה, ומהתמורה שתתקבל לפרוע את החובות לנושים בהתאם למדרג הנשייה. חדלות פירעון יכולה לקרות גם לתאגידים ועמותות שלא למטרת רווח. דוגמה לכך אירעה בקרנות הפנסיה של ההסתדרות, שנקלעו בשנות ה–90 לגירעון אקטוארי עמוק והולאמו על ידי המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker