אפקט פישר

האג"ח הממשלתיות בתשואה של 3.44% - הנמוכה מעולם

מדובר באג"ח ממשלתיות שקליות ל-10 שנים ■ עליות שערים חדות גם בשאר האג"ח של ממשלת ישראל ■ הדולר ממשיך להתחזק, לאחר שכבר קפץ ב-2% שלשום, ונסחר בין הבנקים לפי שער של 3.65 שקלים

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מאמציו של בנק ישראל להפחית את תנועת ההון למשק הישראלי נושאות פרי. איגרות החוב הממשלתיות מגיבות הבוקר (ה') להחלטה של הבנק להפחית את הריבית במשק ביום ב' ורושמות עליות שערים חדות. איגרות חוב שקליות של ממשלת ישראל ל-10 שנים מזנקות ב-0.6% והתשואה עליהן יורדת לרמה של 3.44% - הנמוכה בהיסטוריה.

עליות שערים חדות נרשמות גם בשאר איגרות החוב של ממשלת ישראל. איגרת חוב ממשלתית צמודה ל-10 שנים עולה ב-0.56% והתשואה עליה יורדת לרמה של 1.39%. אג"ח צמודות לפדיון מלא בשנת 2041 מזנקות ב-1.73% ויורדות לתשואה של 2.49%. מדובר בתשואות נמוכות מאוד הקרובות לרמות השפל שנרשמו בשבועות האחרונים.

הירידות החדות באיגרות החוב נובעות מהחלטתו של בנק ישראל להוריד את ריבית הבסיס במשק ב-0.25% ל-1.50%. הורדת הריבית מפחיתה בהתאמה את התשואות על איגרות החוב הממשלתיות ומקטינה את פערי התשואות בין אג"ח של ממשלת ישראל לבין אג"ח של ארה"ב ומדינות באירופה.

סטנלי פישרצילום: עופר וקנין

ככל שהפער בתשואות נעשה קטן יותר, כך יורד התמריץ של משקיעים זרים להשקיע בשוק האג"ח המקומי. כפועל יוצא מכך, פחות הון זר יזרום לשוק המקומי, מה שצפוי לחזק את הדולר אל מול השקל ולהגדיל את הכנסותיהם של היצואנים, שמרוויחים בדולרים.

במקביל להפחתת הריבית, הודיע בנק ישראל כי הוא מגבש תוכנית לרכישות מט"ח בהיקף של כ-2.1 מיליארד שקל על מנת להתמודד עם השלכות התחלת הזרמת הגז ממאגר "תמר" לישראל, מה שגורם לייסוף השקל. על רקע זאת, הדולר ממשיך להתחזק הבוקר, לאחר שכבר קפץ ב-2% שלשום. המטבע האמריקאי מוסיף 0.4% ונסחר בין הבנקים לפי שער של 3.65 שקלים. לעומתו, היורו נופל מול השקל ונסחר לפי 4.70 שקלים.

"מאמצי נגיד בנק ישראל נושאים פרי והשקל פוחת אל מול הדולר אל עבר רמת 3.65 שקלים ואף יותר", אמר הבוקר יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות. "מהלכי האוצר ובהם מיסוי תנועות הון לטווח קצר עשויים לתמוך בהתייצבות שער החליפין מעל לרמת 3.65 שקלים. כמו גם רכישות המט"ח הצפויות מעת לעת מצד בנק ישראל.

"להערכתנו, בשלב הנוכחי, עד לפרישת הנגיד פישר, עשוי בנק ישראל להמשיך במדיניות אגרסיבית של בלימת ייסוף השקל. התחזקות הדולר בעולם תורמת אף היא לפיחות השקל ומקטינה את הצורך של פעולות משמעותיות נוספות מצד בנק ישראל והאוצר. אולם, שוק ההון המקומי צפוי לאתגר את בנק ישראל כבר בעתיד הקרוב, כאשר להערכתנו לקראת פרישת הנגיד פישר, ייבחנו מהלכי הבנק במסגרת ההנהגה החדשה. בראייה לטוח ארוך, לשקל פוטנציאל ייסוף משמעותי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker