מט"ח

הדולר התחזק ב-0.25% ושערו היציג - 3.6470 שקלים

ביום המסחר הקודם קפץ הדולר ב-2% לאור הפחתת הריבית וצעדי בנק ישראל כנגד ייסוף השקל ■ FXCM ישראל: "לפי שעה, נראה שהשוק לוקח ברצינות את מהלכי הבנק ומוכן ללכת ביחד איתו"

ערן אזרן

הדולר המשיך היום (ה') להתחזק לאחר שכבר קפץ ב-2% ביום המסחר הקודם על רקע צעדי בנק ישראל למניעת הייסוף בשקל. המטבע האמריקאי הוסיף 0.25% ונקבע בשער יציג של 3.6470 שקלים. לעומתו, היורו נפל ב-0.7% במסחר מול השקל, ושערו היציג נקבע על 4.6970 שקלים.

ביום ב' החליט בנק ישראל באופן חריג, להוריד את ריבית הבסיס במשק ב-0.25% ל-1.5%. ההחלטה תיכנס לתוקף החל ממחר. במקביל, הודיע הבנק כי הוא מגבש תוכנית לרכישות מט"ח בהיקף של כ-2.1 מיליארד שקל, על מנת להתמודד עם השלכות התחלת הזרמת הגז ממאגר "תמר" לישראל, מה שגורם לייסוף השקל.

יום לאחר פרסום צעדי הנגיד פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) כי מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל עלה ב-0.4%. מתחילת השנה עלה המדד הכללי ב-0.4%, בעוד שב-12 החודשים האחרונים (אפריל 2012 עד אפריל 2013), עלה ב-0.8%. קצב האינפלציה השנתי הגיע ל-0.9%. קצב האינפלציה השנתי הנמוך במיוחד, עשוי לסייע לבנק ישראל להפחית בעתיד שוב את הריבית במשק - מה שעשוי להמשיך ולסייע להתחזקות השקל.

"רמה של 3.6750 שקלים במהלך החג"

במחלקת המחקר של FXCM ישראל ציינו היום שלמרות שבישראל לא התקיים מסחר אתמול בשל החג, בשוק הספוט הבינלאומי המשיך להתנהל המסחר באופן רציף. "ראינו את הספקולנטים ממשיכים את המומנטום כלפי מעלה, כאשר הדולר-שקל הגיע במהלך רביעי לשיא של 3.6750 שקלים לפני שנסוג קלות. בתוך כך, פרץ קו מגמה יורד באזור 3.62 שקלים. ברמה הטכנית מדובר בפריצה משמעותית שעשויה ללמד על שינוי מגמה לעליות בטווח הקרוב. לעלייה החדה תרמה גם התחזקותו של הדולר בעולם.

"אם בהתערבויות הקודמות שביצע בנק ישראל ראינו התנגדות של השוק למהלך, הרי שכעת אנחנו רואים תגובה הפוכה. לפי שעה נראה שהשוק לוקח ברצינות את המהלך ומוכן ללכת ביחד איתו. יש לזכור כי בשנים האחרונות בשוק הפיננסי הבנקים המרכזיים נוטלים תפקיד משמעותי בהכתבת מגמות בשוק.

"בנקים שעברו להשתמש בצעדים בלתי קונבנציונאליים (התערבות, הרחבה והדפסה) הפכו לבעלי השפעה כמעט מוחצת על השוק. אמנם אי אפשר להשוות מבחינת היקפים את התוכנית של בנק ישראל לתוכניות של הבנק הפדראלי בארצות הברית והבנק של יפן, אבל בהחלט מדובר בהצהרת כוונות של ממש שעשויה להשפיע על המגמה בדולר-שקל בתקופה הקרובה. רמות ההתנגדות הבאות הינן 3.675 ו-3.70 שקלים", נאמר ב-FXCM.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker