רמי לוי על התקציב: "העלאת המסים תזיק; שלפיד ימשיך לחפש הכסף"

לוי: "החלום שלי הוא להיות וול מארט של המזרח התיכון; מנכ"ל דלק: "קבוצת דלק נערכת למכירת הפניקס - בהתאם להמלצות ועדת הריכוזיות"; יו"ר ריט 1: "כשמדפיסים כסף באה אינפלציה - קרן ריט היא אמצעי מצוין להגנה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

קבוצת דלק נערכת להפרדה בין האחזקות הריאליות לפיננסיות בהתאם להמלצות ועדת הריכוזיות, כך הודיע היום (ב') אסי ברטפלד, מנכ"ל קבוצת דלק, בוועידת ההשקעות של ביזפורטל שנערך בקריית שדה התעופה. דלק מחזיקה כיום במקביל בפעילות אנרגיה (אחזקה ריאלית) ובחברת הביטוח הפניקס ובבית ההשקעות אקסלנס (אחזקות פיננסיות). ועדת הריכוזיות המליצה להפריד בין שני התחומים, כך שיופחתו העיוותים בהקצאת האשראי במשק.

ברטפלד סיפר כי האסטרטגיה של דלק בשנתיים האחרונות היתה להתמקד בתחום האנרגיה והקטנת רמת המינוף של הקבוצה. "לדלק היה חוב של 8 מיליארד שקל. בשנתיים האחרונות פרענו את כל החובות לבנקים, והקטנו את רמת החוב. חלק מהכסף הגיע כדיווידנד מחברות הבנות, חלק ממכירת דלק רכב וחלק נוסף ממימוש חבילת מניות דלק US. כלומר, עוד לפני שהגיעו הרווחים מהגז. אלה שני הפרטמרטים העיקריים שנתרכז בהם גם בשנים הבאות".

רמי לוי צילום: אמיל סלמן

רמי לוי, בעל רשת הסופרמרקטים רמי לוי שיווק השקמה, הסביר מדוע שתי קרנות זרות רכשו כ-10% ממניות הרשת בחודשים האחרונים. "להבדיל ממשקיעים בארץ - הם מאמינים בכלכלה הישראלית. הם בדקו ומצאנו שאני יכול לצמוח ותוך שלוש-ארבע שנים נוכל לצמוח פי שניים ופי שניים וחצי. הם גם אהבו את השקיפות. הם הבינו שהעסק שלי דווקא מיטיב עם הצרכנים, והם אהבו את זה. אם יש לך שקיפות בחברה, לא קשה להתנהל בשוק ההון.

"החלום שלי הוא שתוך ארבע שנים יהיה שלום והחברה שלי תצא לרשות הפלסטינית ולירדן. אני מאמין שתוך ארבע שנים חלק מהצמיחה תהיה בגלל השלום. כלכלה וצמיחה תתבסס רק על הבנה עם השכנים. גם הם מתחילים להבין את זה. אני רוצה להיות וול מארט של המזרח התיכון. זה החלום שלי. אני מנהל סניפים באזורים הכי קשים בארץ כמו גוש עציון ומעלה אדומים. ערבים ויהודים עובדים שם ביחד, ועומדים בתור ביחד, משם תגיע הצמיחה".

לוי התייחס לתוכנית הכלכלית שהציג שר האוצר, יאיר לפיד, בשבוע שעבר. "הגזרות הכלכליות יקשו על מעמד הביניים - נראה פחות צמיחה ונראה עסקים קטנים נסגרים. המשמעות של העלאת מסים היא שקשה יותר לצמוח ולייצר מקומות עבודה. אם יורידו את המסים יהיו יותר עסקים. צריך לפעול למען יותר מקומות עבודה ולא להעלות את המע"מ.

"העלאת מסים בסופו של דבר רק תזיק - יהיה פחות כסף לציבור. צריך לפעול בעיקר בביורוקרטיה, שמעלה את יוקר המחיה ב-20%. שם נמצא הכסף, ולא אצל מעמד הביניים. אני מאחל ללפיד בהצלחה - אבל הוא צריך ליישם את מה שהבטיח, הוא צריך להמשיך ולחפש איפה שהכסף האמיתי".

דרור גז, יו"ר קרן הנדל"ן ריט 1, ציין כי קרן הריט יכולה להיות אמצעי גידור כנגד אינפלציה שעלולה לפרוץ בעולם. "הפתרון היחיד למשבר העולמי שהציגו עד עתה היה הדפסת כסף. זה אלים מאוד. כבר חמש שנים מדפיסים כסף, ואותי לימדו שמדפיסים כסף באה אינפלציה וצריך להיערך לזה. כל הממשלות מנפיקות איגרות חוב לא צמודות, והדרך של הבנקים המרכזיים לקזז את החוב זו אינפלציה. בכל השנים האחרונות הדיווידנדים של הקרן צמחו מהר יותר משיעור האינפלציה".

רוני סופר, מנכ"ל קבוצת הנדל"ן הגלובלית גזית גלוב, סיפר על אסטרטגיית ההשקעה ברחבי העולם. " אין יכולת לפתח נדל"ן בשלט רחוק. בכל מקום שבו אנו פועלים יש גם הנהלה מקומית. הניהול המקומי הוא אחד הדברים שעומדים לנגד עינינו – זה היה כך לפני 20 שנה וימשיך להיות כך. בחמש השנים האחרונות, למרות הזעזוע, הנכסים שלנו עמדו בו, וזה בגלל שאנחנו מחזיקים בעיקר בנכסים אורבניים המספקים שירותים בסיסיים לאוכלוסיה. אנחנו מחפשים אזורים צומחים - יש קשר בין הפדיון של השוכר לבין החתך הסוציו-אקונומי של האוכלוסיה מסביב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום